Architektura MuratorInnowacje w ArchitekturzeAktualnościInformacje dla uczestników warsztatów w Warszawie

Informacje dla uczestników warsztatów w Warszawie

Już tylko kilka dni dzieli nas od warsztatów Nowa Prefabrykacja, które poprowadzi w Warszawie Zbigniew Maćków. Zamieszczamy informacje niezbędne dla osób, które zostały zakwalifikowane do udziału w wydarzeniu.

Informacje dla uczestników warsztatów w Warszawie

Ideowe projekty, jakie mają zaproponować uczestnicy warsztatów Nowa Prefabrykacja, powinny opierać się o wcześniejsze indywidualne studia i poszukiwania, uwzględniające takie zagadnienia jak pojęcie modułu, modularność w projektowaniu mieszkań czy update Corbusierowskiego modulora. W trakcie zajęć zajmiemy się budowaniem różnych, współczesnych typologii zamieszkiwania w oparciu o wypracowany moduł – obmyślimy zasady łączenia modułowych jednostek, zasady ich dzielenia i powiększania, składania w formy przestrzenne oraz tworzenia uniwersalnej ramy dla modułów z uwzględnieniem: konstrukcji, komunikacji, fizyki budowli czy pionów instalacyjnych. Na koniec zaproponujemy różne rozwiązania dla typowych zadań przestrzennych (narożnik, plomba miejska, pierzeja, oficyna, dominanta).

Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji 4 kartki w formacie A3 (zapewnia organizator). Prosimy o przyniesienie ze sobą grubego zeszytu w kratkę w formacie A4, czarnego cienkopisu oraz telefonu, który potrzebny będzie jedynie do sfotografowania wybranych rysunków na potrzeby końcowej prezentacji (prosimy pamiętać o zabraniu kabla umożliwiającego przeniesienie zdjęć na komputer). W przypadku pracy na komputerach prosimy o przyniesienie swojego laptopa i wcześniejsze pobranie programu Archicad (na miejscu obecni będą konsultanci firmy WSC GRAPHISOFT CENTER, partnera warsztatów, którzy udzielą wszelkich porad dotyczących programu).

Proponujemy, aby studenci pracowali w kilkuosobowych grupach (możliwa jest praca indywidualna). Ze względu na napięty harmonogram wydarzenia oraz dużą liczbę uczestników, uprzejmie prosimy o punktualne przybycie – rejestracja rozpocznie się o godzinie 8.00.

Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat, potwierdzający udział w warsztatach.

Przypominamy, że kilkanaście osób wytypowanych w trakcie zajęć przez prowadzących weźmie udział w specjalnych, zamkniętych warsztatach, które 17 listopada poprowadzi w Warszawie Caroline Bos z UNStudio.

Harmonogram warsztatów:

8.00 – 8.30 rejestracja uczestników

8.30 – 8.40 rozpoczęcie warsztatów, przywitanie gości

8.40 – 8.55 prezentacja partnera warsztatów (Velux)

8.55 – 9.10 prezentacja partnera warsztatów (WSC)

9.10 – 9.40 wykład wprowadzający Zbigniewa Maćkowa

9.40 – 14.30 praca warsztatowa (ok. 13.10 wybór kilku projektów do publicznego omówienia)

14.30 – 15.30 prezentacja wybranych prac i dyskusja

Organizator: miesięcznik „Architektura-murator”
Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Partner warsztatów: Velux
Partner technologiczny: WSC GRAPHISOFT CENTER
Temat: Nowa prefabrykacja
Prowadzący: Zbigniew Maćków
Współprowadzący: Karolina Ostrowska-Wawryniuk
Miejsce: ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, nowy budynek ASP, aula główna
Termin: 27 października, godz. 8:30-15:30

Sponsorzy główni:

Aluprof Roben Ruukki Velux

Sponsor technologiczny:

Archicad

Innowacyjny detal poszukiwany Po raz kolejny niemieckie czasopismo DETAIL przyzna nagrody za najbardziej innowacyjne detale. Wręczana co dwa lata DETAIL Prize ma wskazywać na ich znaczenie w całościowym projekcie architektonicznym.
Innowacyjna architektura w Polsce Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.
W stronę innowacyjnej prefabrykacji – relacja z warsztatów Tematem ostatnich warsztatów studenckich, które odbyły się w ramach naszej tegorocznej inicjatywy Innowacje w architekturze było opracowanie różnych, typologii zamieszkiwania w oparciu o prefabrykację i modułowość. Udział w zajęciach prowadzonych przez Zbigniewa Maćkowa z pewnością stanowił dla uczestników bezcenną lekcję pracy zespołowej i kreatywnego myślenia, jednak tym razem na autorów najlepszych projektów czekała dodatkowa premia – zaproszenie na specjalne spotkanie z Caroline Bos z UNStudio. Publikujemy relację z warsztatów w Warszawie i prace wytypowane przez prowadzących.
"Dlaczego innowacyjność jest ważna?" - pełen wykład Caroline Bos [FILM] Holenderska architektka z UNStudio porusza temat innowacyjności jako kluczowego narzędzia w procesie projektowym poprzez pryzmat ukończonych realizacji pracowni. Wykład został wygłoszony 16 listopada podczas gali konkursu "Innowacje w Architekturze".
Podsumowanie konkursu "Innowacje w Architekturze". FOTORELACJA Przedstawiamy galerię zdjęć z gali rozdania nagród "Innowacje w Architekturze", będącej zwieńczeniem inicjatywy organizowanej przez "Architekturę-murator".
Relacja z okrągłego stołu w Ambasadzie Królestwa Niderlandów Podczas dyskusji, która odbyła się w ramach wydarzenia "Innowacje w Architekturze", zebrani architekci z Polski i Holandii oraz przedstawiciele władz Warszawy próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak rozwiązania z innowacyjnych projektów powstałych za granicą można przeszczepić na polski grunt.