Architektura MuratorInnowacje w ArchitekturzeAktualnościInformacje dla uczestników warsztatów w Warszawie

Informacje dla uczestników warsztatów w Warszawie

Już tylko kilka dni dzieli nas od warsztatów Nowa Prefabrykacja, które poprowadzi w Warszawie Zbigniew Maćków. Zamieszczamy informacje niezbędne dla osób, które zostały zakwalifikowane do udziału w wydarzeniu.

Informacje dla uczestników warsztatów w Warszawie

Ideowe projekty, jakie mają zaproponować uczestnicy warsztatów Nowa Prefabrykacja, powinny opierać się o wcześniejsze indywidualne studia i poszukiwania, uwzględniające takie zagadnienia jak pojęcie modułu, modularność w projektowaniu mieszkań czy update Corbusierowskiego modulora. W trakcie zajęć zajmiemy się budowaniem różnych, współczesnych typologii zamieszkiwania w oparciu o wypracowany moduł – obmyślimy zasady łączenia modułowych jednostek, zasady ich dzielenia i powiększania, składania w formy przestrzenne oraz tworzenia uniwersalnej ramy dla modułów z uwzględnieniem: konstrukcji, komunikacji, fizyki budowli czy pionów instalacyjnych. Na koniec zaproponujemy różne rozwiązania dla typowych zadań przestrzennych (narożnik, plomba miejska, pierzeja, oficyna, dominanta).

Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji 4 kartki w formacie A3 (zapewnia organizator). Prosimy o przyniesienie ze sobą grubego zeszytu w kratkę w formacie A4, czarnego cienkopisu oraz telefonu, który potrzebny będzie jedynie do sfotografowania wybranych rysunków na potrzeby końcowej prezentacji (prosimy pamiętać o zabraniu kabla umożliwiającego przeniesienie zdjęć na komputer). W przypadku pracy na komputerach prosimy o przyniesienie swojego laptopa i wcześniejsze pobranie programu Archicad (na miejscu obecni będą konsultanci firmy WSC GRAPHISOFT CENTER, partnera warsztatów, którzy udzielą wszelkich porad dotyczących programu).

Proponujemy, aby studenci pracowali w kilkuosobowych grupach (możliwa jest praca indywidualna). Ze względu na napięty harmonogram wydarzenia oraz dużą liczbę uczestników, uprzejmie prosimy o punktualne przybycie – rejestracja rozpocznie się o godzinie 8.00.

Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat, potwierdzający udział w warsztatach.

Przypominamy, że kilkanaście osób wytypowanych w trakcie zajęć przez prowadzących weźmie udział w specjalnych, zamkniętych warsztatach, które 17 listopada poprowadzi w Warszawie Caroline Bos z UNStudio.

Harmonogram warsztatów:

8.00 – 8.30 rejestracja uczestników

8.30 – 8.40 rozpoczęcie warsztatów, przywitanie gości

8.40 – 8.55 prezentacja partnera warsztatów (Velux)

8.55 – 9.10 prezentacja partnera warsztatów (WSC)

9.10 – 9.40 wykład wprowadzający Zbigniewa Maćkowa

9.40 – 14.30 praca warsztatowa (ok. 13.10 wybór kilku projektów do publicznego omówienia)

14.30 – 15.30 prezentacja wybranych prac i dyskusja

Organizator: miesięcznik „Architektura-murator”
Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Partner warsztatów: Velux
Partner technologiczny: WSC GRAPHISOFT CENTER
Temat: Nowa prefabrykacja
Prowadzący: Zbigniew Maćków
Współprowadzący: Karolina Ostrowska-Wawryniuk
Miejsce: ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, nowy budynek ASP, aula główna
Termin: 27 października, godz. 8:30-15:30

Sponsorzy główni:

Aluprof Roben Ruukki Velux

Sponsor technologiczny:

Archicad

Po co nam smart city? Czy technologie smart city są przede wszystkim spełnieniem marzeń firm informatycznych, czy też niosą ze sobą rzeczywisty potencjał zmian, pozwalając na nowo wymyślać miejskie życie? Jakie są ich wady i zalety? I w jakich dziedzinach okazują się najbardziej skuteczne?
Grzybnia w architekturze Potencjał wykorzystania grzybni w architekturze jest olbrzymi i wykracza daleko poza spektrum materiałów izolacyjnych i akustycznych oraz służących do tymczasowych zastosowań – piszą badacze z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Czy zatem szybko rosnące i całkowicie biodegradowalne mycelium może okazać się podstawowym budulcem dla nowej, ekologicznej architektury przyszłości?
Architektura low-tech: tradycja i innowacja Bądźmy świadomi, jakie są zalety naturalnego budowania. Beton możemy tylko przemielić, a ściana ze słomy może być kompostowana albo służyć dalej. Stare budynki z gliny daje się przerobić na tynki lub nawet na nową konstrukcję. W taką właśnie stronę ma iść rewolucja w budownictwie, i to już po prostu mamy. O wyzwaniach i możliwościach architektury low-tech – odkrywanej dziś w Polsce na nowo – mówią przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Algi – biomateriał przyszłości: rozmowa z Claudią Pasquero Mikroalgi to jeden z najstarszych organizmów na naszej planecie. Są w stanie usunąć część zanieczyszczeń z przestrzeni miejskiej. Pracujemy z różnymi rodzajami mikroorganizmów. Interesuje nas, jak działają i w jaki sposób te procesy można zintegrować z architekturą – mówi Claudia Pasquero z londyńskiego biura ecoLogicStudio. Rozmową z nią otwieramy nowy cykl na łamach „A-m” – Technologie architektury przyszłości.
Innowacyjny detal poszukiwany Po raz kolejny niemieckie czasopismo DETAIL przyzna nagrody za najbardziej innowacyjne detale. Wręczana co dwa lata DETAIL Prize ma wskazywać na ich znaczenie w całościowym projekcie architektonicznym.
Innowacyjna architektura w Polsce Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.