Architektura Murator20-lecie architektury20 LAT ARCHITEKTURY MURATORKolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Kolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 20-lecia „Architektury-murator” i 25-lecia odzyskania wolności zainicjowaliśmy powstanie bezprecedensowej w Polsce kolekcji architektonicznej, w której skład wchodzi 25 makiet wybitnych obiektów zrealizowanych w naszym kraju po 1989 roku. 25 modeli w obiektywie Marcina Czechowicza

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Kolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, makieta Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Fot. Marcin Czechowicz

Strona Kolekcji: www.kolekcjaarchitektury.pl

Kolekcja i wystawa powstały z okazji 20-lecia najważniejszego magazynu architektonicznego w Polsce. Redagowanie miesiecznika, poświęconego przede wszystkim współczesnej architekturze polskiej, jest wieloletnim, unikalnym doświadczeniem. Przez 20 lat na łamach "Architektury-murator" zaprezentowano około 3000 obiektów, które w sposób znaczący wpływają na polską przestrzeń. Ponad 2600 budynków i przestrzeni publicznych rywalizowało w organizowanym przez czasopismo konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w którym przyznawane są jedne z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych w naszym kraju. "Architektura-murator" zorganizowała ponad 40 spotkań i konferencji, 20 konkursów i 11 wystaw oraz otrzymała 25 nagród i wyróżnien za szatę graficzną.

Miesięcznik ten stanowi JEDYNY tak obszerny zapis historii architektury naszego kraju po 1989 roku, swego rodzaju dwudziestoletnią kronikę inieprzerwaną analizę architektonicznych przemian. Skłoniło to redakcję do podjęcia szczególnego i niezwykle trudnego wyzwania - stworzenia kolekcji makiet obiektów, które miały decydujący wpływ na zmianę sposobu myślenia o architekturze w Polsce, które wyznaczały nowe trendy, momenty zwrotne, wyróżniły się na tle pozostałych, są zapisem historii. Kryteriami doboru były między innymi ich architektoniczna i techniczna innowacyjność, forma oraz wartość społeczna czy symboliczna.

Kolekcja "Architektury-murator" stanowi odzwierciedlenie wizerunku współczesnej Polski poprzez jej najnowsze budowle i przestrzenie publiczne. Wystawa, organizowana w 25-lecie przełomu 1989 roku, pokazuje, jak znaczące miejsce w naszej transformacji zajmuje architektura. Nie tylko, jak ważna społecznie, gospodarczo i kulturowo rolę pełni, lecz także jak silnym jest elementem identyfikacji.

Wyboru budynków dokonały wspólnie zespoły "Architekturymurator" i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Każda z realizacji została poddana szczegółowej analizie w aspekcie jej wpływu na historie polskiej architektury współczesnej. Kolekcja składa się zmakiet znanych i utytułowanych obiektów autorstwa najlepszych polskich architektów, ale też wybitnych projektantów zagranicznych. Na wystawie pojawia się ponadto dwieście innych, szczególnie ważnych obiektów architektury powstałych po 1989 roku, stanowiących dla nich istotny kontekst.

Kolekcja "Architektury-murator" to zbiór unikatowy nie tylko w skali naszego kraju. Niewiele muzeów na świecie może poszczycić się zbiorami modeli architektonicznych, które oprócz tego, że są ważnym i praktycznym narzędziem pracy architekta, często stanowią także miniaturowe dzieła sztuki. Przekrój historycznych i współczesnych obiektów, zaprezentowanych w formie makiet, znajduje się na przykład w muzeum sztuki idesignu Victoria and Albert w Londynie. Kolekcja "Architektury-murator" po prezentacji w ramach dwumiesięcznej wystawy znajdzie się w stałym posiadaniu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, dołączajac tym samym do wielu cennych obiektów kultury.

Kolekcja "Architektury-murator”, po dwóch miesiącach prezentacji w centrum stolicy, w głównej sali wystawowej MSN (na powierzchni 1700 m²), znajdzie się w stałym posiadaniu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, dołączając tym samym do wielu cennych obiektów kultury.

Kolekcja Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Czas trwania wystawy: 2 października - 4 stycznia 2015
Wernisaż: 2 października, godz. 20.00

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Pańska 3, 00-124 Warszawa
wejście od ulicy Emilii Plater

Strona Kolekcji www.kolekcjaarchitektury.pl

Dołącz do wydarzenia na facebooku!

AUTORZY WYSTAWY
Idea kolekcji i kuratorka wydarzenia: Ewa P. Porębska
Kurator ze strony Muzeum Sztuki Nowoczesnej:
Tomasz Fudala
Projekt wystawy, grafika:
Artur i Magdalena Frankowscy (Fontarte)
Wyboru 25 obiektów dokonali:
zespół miesięcznika "Architektura-murator" i Muzeum Sztuki Nowoczesnej: Agnieszka Dąbrowska, Tomasz Fudala, Joanna Mytkowska, Michał Nitychoruk, Ewa P. Porębska, Katarzyna Szadkowska, Grzegorz Stiasny, Anna Żmijewska, Tomasz Żylski
Asystentki kuratora: Karolina Filip, Klementyna Świeżewska
Prace koncepcyjne: Agnieszka Dąbrowska
Opisy obiektów: Tomasz Żylski
Realizacja wystawy: Michał Ziętek
Tłumaczenie: Barbara Gadomska, Marcin Matukiewicz, Nathaniel Espino, Grzegorz Stompor
Strona www.kolekcjaarchitektury.pl: Artur Bożek, Agnieszka Skolimowska
Organizatorzy:

Miesięcznik "Architektura-murator", Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Patronat:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska
Instytut Adama Mickiewicza
Patroni medialni:
Zwierciadło, TVP Kultura, Polityka, Gazeta Wyborcza, Radio WAWA, Trójka
Sponsorzy kolekcji:

Alucoil
Grupa Nowy Styl
Polski Koncern Naftowy Orlen
Polskie Centrum Promocji Miedzi
Rehau Spółka z o.o.
Rockwool Polska
Röben Polska
Velux Polska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie W czerwcu rozpoczęły się prace budowlane przed Pałacem Kultury i Nauki. Powstaje planowana od kilkunastu lat siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, która na stałe zmieni kształt centralnej części miasta. W tym numerze wypowiedzi osób odpowiedzialnych za realizację obiektu: architekta Thomasa Phifera, dyrektor instytucji Joanny Mytkowskiej, a także Mikołaja Mundzika, zastępcy dyrektor ds. inwestycji, kuratora Tomasza Fudali, Marleny Happach, dyrektor BAiPP m.st. Warszawy i Zygmunta Borawskiego, współautora koncepcji zagospodarowania placu Centralnego.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej z pozwoleniem na budowę Pierwsza duża inwestycja na Placu Defilad staje się rzeczywistością. Miasto Warszawa ogłosiło dzisiaj przetarg na budowę nowego budynku MSN-u.
Oskar i Zofia Hansenowie w Muzeum nad Wisłą Po Barcelonie, Porto i New Haven przyszedł czas na Warszawę - zwieńczeniem międzynarodowego tournée wystawy prezentującej twórczość Oskara i Zofii Hansenów będzie ekspozycja w stołecznym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pokazane zostaną różne aspekty teorii Formy Otwartej, która była osią działalności architektonicznej, artystycznej i pedagogicznej pary projektantów.
Przestrzeń jak w przyszłej siedzibie – o projekcie Muzeum nad Wisłą Marcin Kwietowicz Zaprojektowany przez Adolfa Krischanitza pawilon to z jednej strony manifest pragmatyzmu, z drugiej, budynek nie jest pozbawiony wyrafinowania – plan przypomina geometryczną łamigłówkę, gdzie połowę powierzchni zajmuje sala ekspozycyjna, połowę rozlokowane symetrycznie funkcje pomocnicze. W tak przemyślanej strukturze projektant wnętrz ma niewiele do roboty, jeśli tylko potrafi poskromić własne ego. Można powiedzieć, że udało się to połowicznie – pisze autor projektu wnętrz Marcin Kwietowicz.
Radykalizm architektonicznego recyklingu – o Muzeum nad Wisłą Grzegorz Stiasny Obiekt był pierwotnie usytuowany w Berlinie. Działał przez dwa lata, po czym został rozmontowany i zmagazynowany. W Warszawie mamy więc dzieło architektonicznego recyklingu. Niech ten fakt nie przesłania nam jednak radykalizmu i intelektualnego konceptu tej architektury. Ustawiona nad Wisłą minimalistyczna skrzynia stoi w artystycznej i estetycznej opozycji do otaczających ją wyszukanych dzieł polskiej architektury współczesnej: Biblioteki Uniwersyteckiej, Centrum Nauki Kopernik i eleganckich apartamentowców – pisze Grzegorz Stiasny.
Otwarta struktura – o projekcie Muzeum nad Wisłą Szymon Kalata Nasza koncepcja uwzględniała między innymi zagospodarowanie terenu wokół budynku, które miało odnosić się do otwartego charakteru warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W otoczeniu pawilonu powstała więc otwarta struktura złożona z drewnianych podestów, które można wykorzystywać w zależności od zmieniających się potrzeb – pisze współautor obiektu Szymon Kalata.