warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5

20 lat "Architektury-murator"

Uznana wśród architektów, opiniotwórcza, inicjująca wiele wydarzeń, konkursów, wystaw i dyskusji o społecznym charakterze, "Architektura-murator" jest dziś nie tylko czasopismem, lecz architektoniczną instytucją, promującą najlepsze wzorce architektury w kraju i na świecie.

ARCHITEKTURA_MURATOR 20 lat

Od 1994 roku nasze czasopismo nieustannie towarzyszyło wszystkim ważniejszym wydarzeniom architektonicznym: w 241 numerach, na przeszło 25 740 stronach miesięcznika zaprezentowaliśmy kilka tysięcy budynków autorstwa około 930 pracowni. Publikowaliśmy teksty dotyczące przestrzeni publicznych, nauczania architektury, dyskutowaliśmy o przyszłości. Nasz zespół nie zajmował się wyłącznie pracą nad gazetą. Organizowaliśmy konkursy (ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, Konkurs Studencki), wystawy (POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY), inicjowaliśmy pokoleniowe spotkania (Młodzi do Łodzi) i wiele innych wydarzeń. Nie staraliśmy się epatować sensacją, modnymi graficznymi ozdobnikami czy efekciarskimi bon motami. Bowiem, tworząc „Architekturę”, postawiliśmy sobie za cel: profesjonalne, rzetelne przekazywanie zawodowej wiedzy o architekturze, promowanie najlepszych polskich osiągnięć w tej dziedzinie, popularyzowanie tematyki architektonicznej, pobudzanie dyskusji na temat architektury; a poprzez te działania odpowiadać na realne potrzeby społeczne – godnego życia w architekturze.

Zanim zrealizowaliśmy kolekcję dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej

opublikowaliśmy:
241 numerów
25 740 stron

zaprezentowaliśmy na naszych łamach:
930 pracowni architektonicznych
2839 polskich realizacji

zorganizowaliśmy:
12 wystaw architektonicznych m.in.:

Krajobraz to dobro publiczne – wystawa plenerowa zorganizowana w 2014 roku we współpracy z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Celem ekspozycji była prezentacja spektakularnych przykładów przestrzeni w znaczący sposób odmieniających wizerunek polskich miast – miejsc, które dzięki zaangażowaniu lokalnych władz i doświadczeniu projektantów zostały „odzyskane”, stając się przestrzeniami publicznymi na miarę XXI wieku.

POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY – wystawa zorganizowana w 2006 roku we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, a następnie pokazana w Darmstadzie, Düsseldorfie, Luksemburgu, Bernie, Belgradzie, Karlstadzie i Bukareszcie. Jej celem była promocja Polski poprzez popularyzację 20 najbardziej znaczących obiektów architektonicznych, zrealizowanych między 1989 a 2005 rokiem, przełomowych dla rodzimej architektury i będących swoistymi znakami w przestrzeni. W trakcie wernisażu w Noc Muzeów 15 maja 2006 roku wystawę zwiedziło 6500 osób.

WARSZAWA. Na dzień przed – wystawa podsumowująca wyniki otwartego konkursu fotograficznego pod tym samym tytułem, pokazywana w czerwcu 1998 roku w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Zdjęcia miały stanowić osobistą refleksję nad tym, jaki obraz prezentuje stolica Polski u progu trzeciego tysiąclecia. Na konkurs nadesłano około 1500 fotografii, jury zakwalifikowało na wystawę prawie 500 prac.

7 edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE
2764 budynki powstałe w Polsce między 1989 a 2013 rokiem
ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to konkurs na najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce po 1989 roku. Jego celem jest promowanie najlepszych przykładów współczesnej architektury. Dotychczas odbyło się 7 edycji, w których wzięły udział 2764 budynki i przestrzenie. Pięć edycji dotyczyło obiektów warszawskich, dwie były ogólnopolskie. W 2012 roku ŻYCIE W ARCHITEKTURZE uzyskało patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który ustanowił i osobiście wręczył Grand Prix, pierwszą w historii nagrodę Prezydenta RP w dziedzinie architektury. W ramach tej edycji konkursu oddano rekordowa liczbę 368 000 głosów w internetowym plebiscycie na Ulubieńca Polski. 14 edycji Konkursu Studenckiego 2507 prac 6700 uczestników Konkurs Studencki organizowany od 1998 roku to jeden z najpopularniejszych w Polsce cyklicznych konkursów projektowych dla młodych, którego celem jest promowanie zdolnych i obiecujących studentów wydziałów architektury, architektury krajobrazu, architektury wnętrz czy wzornictwa przemysłowego. Tematy konkursu, inne w każdej edycji, dotyczą miasta i przede wszystkim małych form architektonicznych.

3 edycje spotkań Młodzi do Łodzi
428 projektantów przed 40 rokiem życia Młodzi do Łodzi to organizowane co 5 lat ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów, których celem jest integracja środowiska architektonicznego w Polsce oraz dyskusja nad wyzwaniami, jakie stoją przed nimi u progu kariery zawodowej.

20 spotkań z cyklu Nowe piętro
60 prezentacji młodych architektów, designerów i grafików Nowe Piętro to organizowany w latach 2010-2012 wraz z warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej cykl comiesięcznych spotkań z przedstawicielami najmłodszego pokolenia polskich projektantów, reprezentujących trzy dziedziny: architekturę, grafikę i wzornictwo. Celem spotkań była konfrontacja tych dyscyplin i prezentacja właściwych jej przedstawicielom sposobów myślenia o kształtowaniu przestrzeni w dużej i małej skali.

5 konferencji architektonicznych
m.in.:
Gdzie przeszłość styka się z przyszłością. Rewitalizacja i rozszerzona rzeczywistość – miejskie strategie architektury XXI wieku, przygotowana we współpracy z ambasadą Holandii. Jej celem była wymiana doświadczeń architektów w przywracaniu wartości zdegradowanym przestrzeniom i prezentacja projektów inicjujących szeroko rozumiane procesy rewitalizacyjne w mieście. Udział w konferencji wziął m.in Ferry Piekart z Niderlandzkiego Instytutu Architektury (NAI), pomysłodawca opracowania systemów rozszerzonej rzeczywistości dla przestrzeni miejskiej m.in. Amsterdamu i Rotterdamu. Warszawa, 11 maja 2011

Od osiedla społecznego do osiedla strzeżonego poświęcona teraźniejszości i przyszłości blokowisk, a zorganizowana w autentycznej scenerii jednego z wielkich osiedli warszawskiego Ursynowa. Przygotowana z tej okazji wystawa Ursynów według „Architektury” pokazywała historię tego miejsca na przykładzie publikacji w archiwalnych i najnowszych numerach miesięcznika oraz materiałów filmowych z czasów budowy osiedla. Towarzyszyła jej również dyskusja głównych projektantów Ursynowa Północnego z mieszkańcami, a także panele dotyczące mieszkalnictwa w Polsce. Warszawa, 4-5 czerwca 2005

7 spotkań z cyklu Stacja młoda architektura
14 prezentacji dokonań młodych pracowni architektonicznych Stacja Młoda Architektura to cykl wakacyjnych spotkań z młodymi polskimi architektami, zorganizowanych w 2013 roku na zaproszenie klubokawiarni Warszawa Powiśle. Ich celem była próba odpowiedzi na pytania nurtujące dziś nie tylko środowiska architektów, ale wszystkich zainteresowanych przestrzenią miejską.

4 spotkania z cyklu Wielkie Budowy III RP
Zwiedzanie spektakularnych inwestycji z architektami i konstruktorami Wielkie Budowy III RP to cykl spotkań z architektami i konstruktorami organizowany w 2005 roku na terenach najbardziej spektakularnych pod względem technologicznym inwestycji, takich jak budynek Rondo I i centrum handlowe Złote Tarasy w Warszawie czy Manufaktura w Łodzi.

150 wywiadów z polskimi i zagranicznymi architektami
m.in:
12 wywiadów Na nowy wiek Cykl Na nowy wiek, publikowany w miesięczniku w 2003 roku, to 12 rozmów z najwybitniejszymi światowymi architektami. Projektanci, tacy jak Renzo Piano, Álvaro Siza, Norman Foster czy Shigeru Ban, podjęli dla nas próbę odpowiedzi na szczególnie istotne u progu nowego milenium pytania: Dokąd zmierza architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Jakie trendy będą obowiązywały w przyszłości? Rozmowy zostały przeprowadzone w 12 różnych miastach świata przez zaproszonych przez redakcję wykładowców architektury, praktykujących architektów, urbanistów, publicystów i dziennikarzy.

35 wywiadów z cyklu Zawód architekt
Zawód architekt to cykl wywiadów prowadzonych od grudnia 2011 roku z wybitnymi polskimi architektami, których realizacje mają widoczny wpływ na charakter polskich miast i są prezentowane na łamach miesięcznika „A-m”. Jak projektują, co ich inspiruje, jak rozumieją uprawianie swojej profesji?

15 spotkań dyskusyjnych
m.in.:
Spotkanie Laureatów Honorowej Nagrody SARP w styczniu 2005 roku, któremu towarzyszyła publiczna debata: Dziedzictwo współczesności – co powinno przetrwać w polskiej architekturze; współorganizator spotkania: SARP.

Dyskusja publiczna dotycząca urzędu naczelnego architekta Warszawy i jego roli w nowej, demokratycznej rzeczywistości zorganizowana w maju 2001 roku w budynku Warsaw Trade Tower. Warsztaty Architektury 2001 – Architekta Dom w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, którym towarzyszyły wykłady m.in. Dominique’a Perrault’a i Bohdana Paczowskiego.

27 czatów
Czaty z architektami, urbanistami, socjologami, historykami sztuki – prowadzony w latach 2001-2003 cykl rozmów on-line moderowanych przez redakcję „A-m”, których celem była wymiana poglądów z internautami na tematy architektoniczne (sposób wykonywania i etyka zawodu, architektura sakralna, konkursy).

1 bal
Noc Tańczących Budynków Noc Tańczących Budynków to bal kostiumowy, na którym z okazji 15-lecia miesięcznika „A-m” w 2009 roku bawili się przebrani za własne realizacje architekci. Ta jubileuszowa impreza, zorganizowana w siedzibie SARP przez redakcję magazynu, nawiązywała w założeniu do nowojorskiego wydarzenia Fête Moderne - a Fantasie in Flame and Silver, zorganizowanego przez Society of Beaux-Arts Architects w 1931 roku. Pieniądze ze sprzedaży wejściówek przeznaczono na renowację neonu modernistycznego dworca Warszawa Powiśle.

2 Manifesty Młodej Polskiej Architektury
Apele, skierowane do środowiska architektów w Polsce, narodziły się w wyniku gorących dyskusji prowadzonych przez młodych projektantów w ramach I i III Ogólnopolskich Konfrontacji Młodzi do Łodzi w 2003 i 2013 roku. 4 wydawnictwa specjalne 2 płyty Kto jest kim w architekturze Płyty Kto jest kim w architekturze dołączone były do numerów 12/2002 oraz 12/2011 „A-m” i prezentowały sylwetki architektów oraz pracowni architektonicznych, których obiekty publikowano w miesięczniku w latach 1994-2011

Książka Dokąd zmierza architektura? Wydany w 2005 roku zbiór 12 wywiadów z wybitnymi zagranicznymi architektami powstał na podstawie cyklu rozmów Na nowy wiek publikowanych w miesięczniku „A-m” w 2003 roku.

Kalendarz Poland Architecture of Change na 2007 rok Kalendarz Poland Architecture of Change (w wersji ściennej i książkowej), wydany we współpracy z MSZ, promował Polskę i rodzimą architekturę współczesną zagranicą. Kalendarz, zaprojektowany przez Grzegorza Laszuka, zdobył nagrodę specjalną Vidical 2007 za najlepsze opracowanie graficzne

otrzymaliśmy:
25 nagród i wyróżnień za szatę graficzną i okładki
Honorową Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury
okładki „Architektury-murator” znalazły się w zbiorach muzeum: Okładki, publikowane w latach 2008-2010 w cyklu „Architektura oczami młodego pokolenia grafików”, znalazły się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Z archiwum „Architektury”: Henryk Buszko o jubileuszu magazynu „Architektura” Życzę ARCHITEKTURZE, aby jej udział w naszym codziennym, zawodowym życiu był coraz bardziej pełny, aby stała się ona nieodzownym, bliskim i serdecznym przyjacielem każdego architekta, aby po nią sięgali coraz częściej wszyscy ci, którym bliskie są sprawy architektury polskiej – pisał w numerze 11/1972 „Architektury” z okazji jej 25-lecia Henryk Buszko, wieloletni prezes SARP i autor ikonicznych projektów nie tylko śląskiej architektury. Obecnie, 50 lat po opublikowaniu artykułu, przypominamy ów tekst z racji innego jubileuszu: 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”, miesięcznika kontynuującego tradycję powojennej „Architektury”. O wstęp do publikacji poprosiliśmy dr. Ryszarda Nakoniecznego z Politechniki Śląskiej.
Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.