warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu

Otoczona zielenią, przypominająca masyw skalny rozrzeźbiona, betonowa bryła Centrum Kulturalno-Kongresowego doskonale wpisze się w panoramę gotyckiej starówki. Choć realizacja jeszcze się nie zakończyła, budynek ma szansę stać się nową ikoną Torunia.

Makieta Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu
Makieta Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu
Fot.: Marcin Czechowicz
Wielofunkcyjna Sala Koncertowa - Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Toruń, al. Solidarności
AutorzyFernando Menis
Współpraca autorskaarchitekci Jacek Lenart (Studio A4), Karolina Mysiak, Jaume Cassanyer, Javier Espílez
Architektura wnętrzMenis Arquitectos
Architektura krajobrazuMenis Arquitectos
KonstrukcjaFORT Polska sp. z o.o.
Generalny wykonawcaMostostal Warszawa
InwestorGmina Miasta Toruń – Urząd Miasta Toruń
Powierzchnia terenu13849.0 m²
Powierzchnia zabudowy4318.35 m²
Powierzchnia użytkowa18584.77 m²
Powierzchnia całkowita21837.24 m²
Kubatura158183.01 m³
Projekt2008
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycji224 769 739,24 PLN

Centrum Kulturalno-Kongresowe z salą koncertową umożliwiającą organizowanie różnego rodzaju widowisk teatralno-muzycznych powstaje w miejscu dawnej fosy w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyłoniony w konkursie z 2008 roku projekt hiszpańskiego biura Fernando Menisa zakłada realizację obiektu o formie składającej się z kilku różnej wielkości kubistycznych brył wkomponowanych w zieleń i łagodnie przechodzących w krajobraz Jordanek. W nawiązaniu do lokalnej architektury, projektanci zaproponowali wykończenie elewacji białym betonem, a ścian wewnętrznych – charakterystyczną dla Torunia cegłą. Ta ostatnia pojawi się także na zewnątrz: wokół wnęk okiennych i świetlików, w licznych podcieniach i „pęknięciach” brył. Będzie to budynek niczym wykuty w litej skale, w którym nie znajdzie się ani jedna prosta ściana. Z jednej strony surowy i prosty, z drugiej poetycki i tajemniczy.

Wykonawcy makiety - koordynacja: Menis Arquitectos, architekt Emilia Brulińska; pozostali architekci Menis Arquitectos zaangażowani w powstanie makiety: architekci Fabian Scholz; Javier Espílez, Agnieszka Hornowska; studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy: Justyna Balcer, Samanta Becker, Jakub Biegała, Agata Borkowska, Adrianna Bryłka, Sebastian Filuś, Monika Jurek, Angelika Lipińska, Joanna Michałowska, Łukasz Misiak, Sylwia Podlasińska, Mateusz Poksiński, Damian Rakowski, Patryk Sobota, Joanna Smołuch, Dawid Stańczak, Daria Stasiak, Karol Tomaszewski, Patryk Wojcieszak; opiekun przedmiotu: architekt Amabela Dylla

Nagroda:

2010 Nagroda główna w kategorii projekty przyszłości – kultura na Światowym Festiwalu Architektury w Barcelonie

Makieta Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu
Makieta Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu
Fot.: Marcin Czechowicz
Makieta Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu
Makieta Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu
Fot.: Marcin Czechowicz
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Wybór jest zawsze arbitralny Jak powstawała kolekcja i jakie kryteria brano pod uwagę przy wyborze obiektów – Ewa P. Porębska
Dom handlowy VitkAc w Warszawie To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.
Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.
Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.