warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu

Otoczona zielenią, przypominająca masyw skalny rozrzeźbiona, betonowa bryła Centrum Kulturalno-Kongresowego doskonale wpisze się w panoramę gotyckiej starówki. Choć realizacja jeszcze się nie zakończyła, budynek ma szansę stać się nową ikoną Torunia.

Makieta Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu
Makieta Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu
Fot.: Marcin Czechowicz
Wielofunkcyjna Sala Koncertowa - Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Toruń, al. Solidarności
AutorzyFernando Menis
Współpraca autorskaarchitekci Jacek Lenart (Studio A4), Karolina Mysiak, Jaume Cassanyer, Javier Espílez
Architektura wnętrzMenis Arquitectos
Architektura krajobrazuMenis Arquitectos
KonstrukcjaFORT Polska sp. z o.o.
Generalny wykonawcaMostostal Warszawa
InwestorGmina Miasta Toruń – Urząd Miasta Toruń
Powierzchnia terenu13849.0 m²
Powierzchnia zabudowy4318.35 m²
Powierzchnia użytkowa18584.77 m²
Powierzchnia całkowita21837.24 m²
Kubatura158183.01 m³
Projekt2008
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycji224 769 739,24 PLN
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Wybór jest zawsze arbitralny Jak powstawała kolekcja i jakie kryteria brano pod uwagę przy wyborze obiektów – Ewa P. Porębska
Dom handlowy VitkAc w Warszawie To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.
Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.
Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.