warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Osiedle 19. Dzielnica w Warszawie

Dzięki inwestycji udało się odzyskać ogromny zdegradowany teren w bezpośrednim sąsiedztwie ścisłego centrum. Powstało osiedle dla amatorów prawdziwie miejskiego życia.

Makieta osiedla 19. Dzielnica w Warszawie
Makieta osiedla 19. Dzielnica w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
19. Dzielnica (I etap, kwartał C i D)Warszawa, ul. Kolejowa 47
AutorzyJEMS Architekci – architekci Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Marcin Citko, Wojciech Kotecki, Paweł Majkusiak
Współpraca autorskaarchitekci Małgorzata Charazińska, Paweł Gozdyra, Urszula Kos, Piotr Lisowski, Dariusz Wasak, Izabela Wencel
Architektura wnętrzJEMS Architekci
Architektura krajobrazuRS Architektura Krajobrazu
KonstrukcjaLGL sp. z o.o.
Generalny wykonawcaBudimex S.A.
InwestorPro Urba Invest sp. z o.o.
Powierzchnia terenu15900.0 m²
Powierzchnia zabudowy4550.0 m²
Powierzchnia użytkowa19300.0 m²
Powierzchnia całkowita41120.0 m²
Kubatura127000.0 m³
Projekt2006-2010
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2011

Na pokolejowym, siedmiohektarowym terenie inwestor zaplanował docelowo 1700 mieszkań, architekci postanowili zacząć więc od przygotowania dla niego szczegółowego projektu zagospodarowania. Jak przyznają, stworzyli plan miejscowy marzeń, który dokładnie definiował zarówno zróżnicowane formy, jak i schemat funkcjonalny budynków oraz aranżację przestrzeni publicznych. Elewacje domów uwidaczniają strukturę podziału na typy lokali: jedno- i dwupokojowe, dwustronne, narożne, dwupoziomowe. Dzięki temu te przeszklone kostki ustawione jedna na drugiej przywodzą na myśl budowlę z klocków albo skład kontenerów. Jemsi, niczym główny bohater Twierdzy Saint-Exupéry'ego – książki, którą zgodnie uznają za swoisty manifest postawy twórczej – starają się budować tak, by ich architektura inspirowała użytkowników do współpracy i kreatywności. Osiedle 19. Dzielnica funkcjonować ma więc jak harmonijne, nowoczesne miasto – zatopione w zieleni, z tętniącymi życiem placami i ulicami oraz półprywatnymi dziedzińcami sprzyjającymi nawiązywaniu więzi sąsiedzkich. Zamiast tradycyjnych placów zabaw pojawiła się tu ścieżka edukacyjna mająca rozwijać dziecięcą wyobraźnię.

Wykonawca makiety: Piotr Musiałowski, 2pm

Nagrody:

2011 Finalista konkursu o Nagrodę Architektoniczną POLITYKI

2012 Najlepszy Budynek Wielorodzinny w Polsce 2000-2012 w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

2013 Nominacja do nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe

 

Sponsorem obiektu jest firma Rockwool.

Makieta osiedla 19. Dzielnica w Warszawie
Makieta osiedla 19. Dzielnica w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Wybór jest zawsze arbitralny Jak powstawała kolekcja i jakie kryteria brano pod uwagę przy wyborze obiektów – Ewa P. Porębska
Dom handlowy VitkAc w Warszawie To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.
Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.
Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.