warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Osiedle 19. Dzielnica w Warszawie

Dzięki inwestycji udało się odzyskać ogromny zdegradowany teren w bezpośrednim sąsiedztwie ścisłego centrum. Powstało osiedle dla amatorów prawdziwie miejskiego życia.

Makieta osiedla 19. Dzielnica w Warszawie
Makieta osiedla 19. Dzielnica w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
19. Dzielnica (I etap, kwartał C i D)Warszawa, ul. Kolejowa 47
AutorzyJEMS Architekci – architekci Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Marcin Citko, Wojciech Kotecki, Paweł Majkusiak
Współpraca autorskaarchitekci Małgorzata Charazińska, Paweł Gozdyra, Urszula Kos, Piotr Lisowski, Dariusz Wasak, Izabela Wencel
Architektura wnętrzJEMS Architekci
Architektura krajobrazuRS Architektura Krajobrazu
KonstrukcjaLGL sp. z o.o.
Generalny wykonawcaBudimex S.A.
InwestorPro Urba Invest sp. z o.o.
Powierzchnia terenu15900.0 m²
Powierzchnia zabudowy4550.0 m²
Powierzchnia użytkowa19300.0 m²
Powierzchnia całkowita41120.0 m²
Kubatura127000.0 m³
Projekt (data)2006-2010
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2011
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Wybór jest zawsze arbitralny Jak powstawała kolekcja i jakie kryteria brano pod uwagę przy wyborze obiektów – Ewa P. Porębska
Dom handlowy VitkAc w Warszawie To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.
Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.
Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.