warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Służewski Dom Kultury w Warszawie

Architektura zespołu wyraża środkowoeuropejskie doświadczenie przestrzeni: mieszankę miejskości i wiejskości, postępu i tradycjonalizmu. Powstało prawdziwie społeczne miejsce, które po prostu musi przyciągać ludzi.

Makieta Służewskiego Domu Kultury w Warszawie
Makieta Służewskiego Domu Kultury w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
Służewski Dom KulturyWarszawa, ul. Jana Sebastiana Bacha 15
AutorzyWWAA – architekci Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska; 137kilo – architekt Jan Sukiennik
Współpraca autorskaMichał Nocuń, Maciej Kleszczewski, Wojciech Piwowarczyk, Anna Zawadzka
Architektura wnętrz137kilo, WWAA
Architektura krajobrazuJustyna Dziedziejko
KonstrukcjaRobert Łuszczyński (Biuro Happold Polska)
Generalny wykonawcaUsługi dla Ludności Murarstwo Stanisław Karwowski
InwestorMiasto Stołeczne Warszawa – Dzielnica Mokotów
Powierzchnia terenu15569.0 m²
Powierzchnia zabudowy883.0 m²
Powierzchnia użytkowa1954.0 m²
Powierzchnia całkowita2964.0 m²
Kubatura11278.0 m³
Projekt2008 (projekt konkursowy), 2009-2010
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2013
Koszt inwestycji16 000 000 PLN

Służewski Dom Kultury składa się z przypominających tradycyjne zabudowania gospodarcze niewielkich kubaturowo obiektów, wokół których urządzono ogród warzywny, wybieg dla kóz i ogólnodostępny teren z amfiteatrem, placami zabaw, ścieżkami i drewnianym pomostem nad jednym z okolicznych stawów. Zespół, usytuowany pośrodku zielonej doliny potoku Służewieckiego, w pobliżu wielkich blokowisk z lat 70. XX wieku, z jednej strony nawiązuje do siedliskowego charakteru dawnej zabudowy tego obszaru, z drugiej do otwartego układu stojących tu niegdyś baraków budowniczych metra, które w 1993 roku animatorzy ze Stowarzyszenia Mieszkańców Służewa zaadaptowali na prężnie działający do dziś dom kultury. Tym samym realizacja ta przywołuje liczne lokalne konteksty związane z tożsamością jednej z większych powojennych dzielnic mieszkaniowych Warszawy.

Wykonawcy makiety: Kuba Morkowski, Adam Perka

Nagroda:

2013 Nagroda Architektoniczna POLITYKI

 

Sponsorem obiektu jest firma Rockwool.

Makieta Służewskiego Domu Kultury w Warszawie
Makieta Służewskiego Domu Kultury w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Wybór jest zawsze arbitralny Jak powstawała kolekcja i jakie kryteria brano pod uwagę przy wyborze obiektów – Ewa P. Porębska
Dom handlowy VitkAc w Warszawie To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.
Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.
Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.