Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu

i

Autor: Archiwum Architektury Biurowiec firmy EXG w Częstochowie, proj. OVO Grąbczewscy Architekci, Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu

2021-10-29 23:48

Znamy wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix dla siedziby firmy EXG w Częstochowie projektu OVO Grąbczewscy Architekci!

Konkurs Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 odbył się już po raz 27. Wyboru laureatów dokonało jury w składzie: Piotr Średniawa, przewodniczący Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów, Maciej Zuber, prezes SARP o/Bielsko-Biała, Hubert Wąsek, prezes SARP o/Częstochowa, Mikołaj Machulik, prezes SARP o/Katowice, a także laureaci poprzednich edycji w kategorii Młody Twórca Śląskiej Architektury: Marta Dyrda, Katarzyna Wichary, Jacek Krych i Adam Radzimski. Funkcję sekretarza pełnił architekt Arkadiusz Płomecki. Nagrody tradycyjnie przyznawane są w pięciu kategoriach.

Czytaj też: Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 |

W tym roku sędziowie przyznali je w czterech: Młody Twórca, Wnętrza, Dzieło eksportowe i Obiekt. W tej pierwszej zwyciężył zespół 8486 Architekci: Anna i Henryk Struscy. Nagrodę przyznano za wysoki poziom prezentowanych w portfolio prac, w tym pierwszych realizacji – głównie w kategorii wnętrz, świadczących o dużym wyczuciu estetycznym i potencjale twórczym autorów – uzasadniało jury. W kategorii Młody Twórca wyróżniono ponadto biuro DD Architekci za wytrwałe poszukiwanie formy i konsekwencję projektową, a także liczne osiągnięcia konkursowe.

Za najlepszy projekt wnętrzarski sędziowie uznali aranżację domu jednorodzinnego w Katowicach autorstwa 8486 Architekci. Nagrodę przyznano za plastyczne ujęcie przebudowy domu jednorodzinnego przełamujące kolorem i kompozycją indywidualnych rozwiązań dotychczas stosowane schematy – czytamy w uzasadnieniu.

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu

i

Autor: Archiwum Architektury Wnętrze domu jednorodzinnego w Katowicach, proj. 8486 Architekci; fot. Bartosz Dworski

W kategorii Dzieło eksportowe zarówno nagroda, jak i wyróżnienie przypadły pracowni medusa group. Za minimalizm, prostotę, lekkość i detal, a przede wszystkim uniwersalność nagrodzono ich Origami House w Toruniu, a wyróżniono Dom w Bieszczadach. W tym przypadku jurorzy podkreślili wyjątkową wrażliwość autorów na krajobraz i umiejętne wpisanie budynku w naturalny pejzaż bieszczadzkich połonin.

Dom Origami / Toruń

i

Autor: Archiwum Architektury Dom Origami wykończono na zewnątrz czarną natryskową powłoką; fot. Juliusz Sokołowski

W kategorii Obiekt nagrodę zdobył budynek biurowy firmy EXG w Częstochowie autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci. Jury jednogłośnie przyznało ją za bezpretensjonalną, skromną elegancję, wyważone proporcje, jakość zastosowanych materiałów, umiar i dyscyplinę umiejętnie skrojonej geometrii. Ten niewielki szary budynek częściowo schowany wśród drzew z niezwykłą siłą pozytywnie oddziaływuje nie tylko na najbliższe otoczenie. Mało kto już pamięta obiekty z Częstochowy, które swego czasu zaistniały na architektonicznej mapie Polski. To miasto od dawna czekało na taki powrót. Dziś, już jako jedno z miast województwa śląskiego, ma szansę wejść w orbitę wpływów „śląskiej szkoły architektury” – napisało jury w uzasadnieniu.

Wyróżnienia w kategorii Obiekt przyznano dwóm realizacjom. Pierwsze przypadło budynkowi mieszkalnemu w Katowicach autorstwa Dietera Palety, Agnieszki Sobczyk i Szymona Bieli. Jury doceniło udane zmierzenie się z trudnym tematem zabudowy plombowej i ciekawe ukształtowanie elewacji. Stosując powściągliwe środki wyrazu, autorzy udowodnili, że dobra, współczesna architektura nie musi krzyczeć podkreślili sędziowie.

Drugie siedzibie firmy Press Glass w Konopiskach projektu Konior Studio za udane scalenie obiektu z otaczającym go krajobrazem wyrażające się poprzez zastosowanie obłych form, zmniejszenie powierzchni kolejnych kondygnacji i twórcze wykorzystanie szkła odbijającego otoczenie, a także za powściągliwość w zastosowanych materiałach.

Biurowiec Press Glass projektu Konior Studio

i

Autor: Archiwum Architektury Biurowiec Press Glass w Konopiskach, proj. Konior Studio; fot. Nate Cook Photography

W kategoriach Dom jednorodzinny jury postanowiło nie przyznawać nagrody. Wyróżniło jednak dom własny architektów Agnieszki i Grzegorza Ziębików z gliwickiej pracowni projekt_DwA (proj. Agnieszka Ziębik, Grzegorz Ziębik i Marek Wenklar). Wyróżnienie przyznano za odwagę w rozstrzygnięciach materiałowych, twórczą dyskusję z prawem miejscowym i udowodnienie, że projekt szyty na miarę jest zawsze lepszy do katalogowego odpowiednika.

Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce

i

Autor: Archiwum Architektury Swój dom stodołę architekci wykończyli blachą aluminiową na rąbek stojący

Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 przyznano budynkowi biurowemu firmy EXG w Częstochowie projektu OVO Grąbczewscy Architekci. Tak o tym skromnym biurowcu pisał na naszych łamach Hubert Wąsek („A-m” 07/2020): Bryła okazuje się nie być prostą kostką. Uskoki, wycięcia, różnice terenu. Nie sprawia jednak wrażenia, tak częstej niestety, zabawy formą. Raczej rzeczy dobrze skrojonej, z subtelnym porządkiem precyzyjnie rozmierzonych komponentów. Odkrywam jej kolejne detale: ledwie widoczne, szklane, delikatne balustrady, drewniane okiennice. Wszystko z materiałów wysokiej jakości. Wnętrza są przestronne, w części wysokie na dwie kondygnacje. Tu się oddycha. I nagle: zaskoczenie. W świecie zdyscyplinowanych kątów prostych pojawiają się okręgi lamp. Lekko unoszą się w powietrzu. Czysta geometria podstawowych kształtów.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ