Architektura MuratorKonkursyArchitektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu

Znamy wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix dla siedziby firmy EXG w Częstochowie projektu OVO Grąbczewscy Architekci!

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu
Biurowiec firmy EXG w Częstochowie, proj. OVO Grąbczewscy Architekci, Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Konkurs Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 odbył się już po raz 27. Wyboru laureatów dokonało jury w składzie: Piotr Średniawa, przewodniczący Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów, Maciej Zuber, prezes SARP o/Bielsko-Biała, Hubert Wąsek, prezes SARP o/Częstochowa, Mikołaj Machulik, prezes SARP o/Katowice, a także laureaci poprzednich edycji w kategorii Młody Twórca Śląskiej Architektury: Marta Dyrda, Katarzyna Wichary, Jacek Krych i Adam Radzimski. Funkcję sekretarza pełnił architekt Arkadiusz Płomecki. Nagrody tradycyjnie przyznawane są w pięciu kategoriach.

Czytaj też: Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 |

W tym roku sędziowie przyznali je w czterech: Młody Twórca, Wnętrza, Dzieło eksportowe i Obiekt. W tej pierwszej zwyciężył zespół 8486 Architekci: Anna i Henryk Struscy. Nagrodę przyznano za wysoki poziom prezentowanych w portfolio prac, w tym pierwszych realizacji – głównie w kategorii wnętrz, świadczących o dużym wyczuciu estetycznym i potencjale twórczym autorów – uzasadniało jury. W kategorii Młody Twórca wyróżniono ponadto biuro DD Architekci za wytrwałe poszukiwanie formy i konsekwencję projektową, a także liczne osiągnięcia konkursowe.

Za najlepszy projekt wnętrzarski sędziowie uznali aranżację domu jednorodzinnego w Katowicach autorstwa 8486 Architekci. Nagrodę przyznano za plastyczne ujęcie przebudowy domu jednorodzinnego przełamujące kolorem i kompozycją indywidualnych rozwiązań dotychczas stosowane schematy – czytamy w uzasadnieniu.

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu
Wnętrze domu jednorodzinnego w Katowicach, proj. 8486 Architekci; fot. Bartosz Dworski

W kategorii Dzieło eksportowe zarówno nagroda, jak i wyróżnienie przypadły pracowni medusa group. Za minimalizm, prostotę, lekkość i detal, a przede wszystkim uniwersalność nagrodzono ich Origami House w Toruniu, a wyróżniono Dom w Bieszczadach. W tym przypadku jurorzy podkreślili wyjątkową wrażliwość autorów na krajobraz i umiejętne wpisanie budynku w naturalny pejzaż bieszczadzkich połonin.

Dom Origami / Toruń
Dom Origami wykończono na zewnątrz czarną natryskową powłoką; fot. Juliusz Sokołowski

W kategorii Obiekt nagrodę zdobył budynek biurowy firmy EXG w Częstochowie autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci. Jury jednogłośnie przyznało ją za bezpretensjonalną, skromną elegancję, wyważone proporcje, jakość zastosowanych materiałów, umiar i dyscyplinę umiejętnie skrojonej geometrii. Ten niewielki szary budynek częściowo schowany wśród drzew z niezwykłą siłą pozytywnie oddziaływuje nie tylko na najbliższe otoczenie. Mało kto już pamięta obiekty z Częstochowy, które swego czasu zaistniały na architektonicznej mapie Polski. To miasto od dawna czekało na taki powrót. Dziś, już jako jedno z miast województwa śląskiego, ma szansę wejść w orbitę wpływów „śląskiej szkoły architektury” – napisało jury w uzasadnieniu.

Wyróżnienia w kategorii Obiekt przyznano dwóm realizacjom. Pierwsze przypadło budynkowi mieszkalnemu w Katowicach autorstwa Dietera Palety, Agnieszki Sobczyk i Szymona Bieli. Jury doceniło udane zmierzenie się z trudnym tematem zabudowy plombowej i ciekawe ukształtowanie elewacji. Stosując powściągliwe środki wyrazu, autorzy udowodnili, że dobra, współczesna architektura nie musi krzyczeć podkreślili sędziowie.

Drugie siedzibie firmy Press Glass w Konopiskach projektu Konior Studio za udane scalenie obiektu z otaczającym go krajobrazem wyrażające się poprzez zastosowanie obłych form, zmniejszenie powierzchni kolejnych kondygnacji i twórcze wykorzystanie szkła odbijającego otoczenie, a także za powściągliwość w zastosowanych materiałach.

Biurowiec Press Glass projektu Konior Studio
Biurowiec Press Glass w Konopiskach, proj. Konior Studio; fot. Nate Cook Photography

W kategoriach Dom jednorodzinny jury postanowiło nie przyznawać nagrody. Wyróżniło jednak dom własny architektów Agnieszki i Grzegorza Ziębików z gliwickiej pracowni projekt_DwA (proj. Agnieszka Ziębik, Grzegorz Ziębik i Marek Wenklar). Wyróżnienie przyznano za odwagę w rozstrzygnięciach materiałowych, twórczą dyskusję z prawem miejscowym i udowodnienie, że projekt szyty na miarę jest zawsze lepszy do katalogowego odpowiednika.

Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce
Swój dom stodołę architekci wykończyli blachą aluminiową na rąbek stojący

Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 przyznano budynkowi biurowemu firmy EXG w Częstochowie projektu OVO Grąbczewscy Architekci. Tak o tym skromnym biurowcu pisał na naszych łamach Hubert Wąsek („A-m” 07/2020): Bryła okazuje się nie być prostą kostką. Uskoki, wycięcia, różnice terenu. Nie sprawia jednak wrażenia, tak częstej niestety, zabawy formą. Raczej rzeczy dobrze skrojonej, z subtelnym porządkiem precyzyjnie rozmierzonych komponentów. Odkrywam jej kolejne detale: ledwie widoczne, szklane, delikatne balustrady, drewniane okiennice. Wszystko z materiałów wysokiej jakości. Wnętrza są przestronne, w części wysokie na dwie kondygnacje. Tu się oddycha. I nagle: zaskoczenie. W świecie zdyscyplinowanych kątów prostych pojawiają się okręgi lamp. Lekko unoszą się w powietrzu. Czysta geometria podstawowych kształtów.

Ewa Kuryłowicz z Honorową Nagrodą SARP 2021
Ewa Kuryłowicz z Honorową Nagrodą SARP 2021 Tegoroczną laureatką Honorowej Nagrody SARP została warszawska architektka Ewa Kuryłowicz. Kapituła doceniła projektantkę m.in. za przepełnioną empatią twórczość architektoniczną i wielowymiarową społeczną aktywność.
Art in Architecture: konkurs na najlepsze instalacje artystyczne we wnętrzach Trwa trzecia edycja Art in Architecture Festival. Wydarzeniu towarzyszy konkurs na najciekawsze instalacje artystyczne zrealizowane zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i publicznych. W jury m.in. architekci Przemo Łukasik, Katarzyna Kuo Stolarska, Oskar Zięta i Witold Dudek.
Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] Na placu Solidarności w Szczecinie mają pojawić się nowe drzewa. To inicjatywa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes, która aktualizację projektu przygotowuje pro bono. O tym, co konkretnie się zmieni i jak będzie wyglądać Centrum Dialogu Przełomy 2.0 opowiada nam Robert Konieczny.
Nagroda Roku SARP 2021 – znamy zwycięzców! 8 października poznaliśmy laureatów 38. edycji konkursu o Nagrodę Roku SARP 2021. Jury przyznało nagrody w siedmiu kategoriach. Grand Prix dla Browarów Warszawskich.
Kolejne nagrody dla Villi Reden pracowni Franta Group Villa Reden zwyciężyła w konkursie Iconic Awards 2021 oraz zakwalifikowała się do finału The Plan Award 2021. To kolejne, po DNA Paris Design Awards 2021, wyróżnienia dla tej realizacji.  
Nagroda POLITYKI 2021 dla eM4. Pracowni Architektury. Brataniec Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2021 przypadło krakowskiej eM4. Pracowni Architektury. Brataniec. za realizację Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” na Golędzinowie.
SARP nagradza. Wręczenie Honorowej Nagrody SARP 2020 i medali Bene Merentibus 2020 W 2020 roku Honorową Nagrodą SARP wyróżniono wrocławskiego architekta Zbigniewa Maćkowa. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z otwarciem wystawy dorobku laureata, odbyła się 28 maja 2021 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Podczas spotkania tradycyjnie przyznane zostały również medale SARP Bene Merentibus.
Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy 2021 dla podstawówki na Wilanowie Poznaliśmy wyniki 7. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix i nagrodę za rozwiązania proekologiczne jury przyznało publicznej podstawówce nr 400, zwanej też „szkołą przy Osi Królewskiej”. Prezentujemy wszystkie nagrodzone realizacje tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.
Nagroda POLITYKI – finaliści 2021 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji tradycyjnie zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.