Architektura MuratorKonkursyArchitektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu

Znamy wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix dla siedziby firmy EXG w Częstochowie projektu OVO Grąbczewscy Architekci!

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu
Biurowiec firmy EXG w Częstochowie, proj. OVO Grąbczewscy Architekci, Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Konkurs Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 odbył się już po raz 27. Wyboru laureatów dokonało jury w składzie: Piotr Średniawa, przewodniczący Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów, Maciej Zuber, prezes SARP o/Bielsko-Biała, Hubert Wąsek, prezes SARP o/Częstochowa, Mikołaj Machulik, prezes SARP o/Katowice, a także laureaci poprzednich edycji w kategorii Młody Twórca Śląskiej Architektury: Marta Dyrda, Katarzyna Wichary, Jacek Krych i Adam Radzimski. Funkcję sekretarza pełnił architekt Arkadiusz Płomecki. Nagrody tradycyjnie przyznawane są w pięciu kategoriach.

Czytaj też: Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 |

W tym roku sędziowie przyznali je w czterech: Młody Twórca, Wnętrza, Dzieło eksportowe i Obiekt. W tej pierwszej zwyciężył zespół 8486 Architekci: Anna i Henryk Struscy. Nagrodę przyznano za wysoki poziom prezentowanych w portfolio prac, w tym pierwszych realizacji – głównie w kategorii wnętrz, świadczących o dużym wyczuciu estetycznym i potencjale twórczym autorów – uzasadniało jury. W kategorii Młody Twórca wyróżniono ponadto biuro DD Architekci za wytrwałe poszukiwanie formy i konsekwencję projektową, a także liczne osiągnięcia konkursowe.

Za najlepszy projekt wnętrzarski sędziowie uznali aranżację domu jednorodzinnego w Katowicach autorstwa 8486 Architekci. Nagrodę przyznano za plastyczne ujęcie przebudowy domu jednorodzinnego przełamujące kolorem i kompozycją indywidualnych rozwiązań dotychczas stosowane schematy – czytamy w uzasadnieniu.

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu
Wnętrze domu jednorodzinnego w Katowicach, proj. 8486 Architekci; fot. Bartosz Dworski

W kategorii Dzieło eksportowe zarówno nagroda, jak i wyróżnienie przypadły pracowni medusa group. Za minimalizm, prostotę, lekkość i detal, a przede wszystkim uniwersalność nagrodzono ich Origami House w Toruniu, a wyróżniono Dom w Bieszczadach. W tym przypadku jurorzy podkreślili wyjątkową wrażliwość autorów na krajobraz i umiejętne wpisanie budynku w naturalny pejzaż bieszczadzkich połonin.

Dom Origami / Toruń
Dom Origami wykończono na zewnątrz czarną natryskową powłoką; fot. Juliusz Sokołowski

W kategorii Obiekt nagrodę zdobył budynek biurowy firmy EXG w Częstochowie autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci. Jury jednogłośnie przyznało ją za bezpretensjonalną, skromną elegancję, wyważone proporcje, jakość zastosowanych materiałów, umiar i dyscyplinę umiejętnie skrojonej geometrii. Ten niewielki szary budynek częściowo schowany wśród drzew z niezwykłą siłą pozytywnie oddziaływuje nie tylko na najbliższe otoczenie. Mało kto już pamięta obiekty z Częstochowy, które swego czasu zaistniały na architektonicznej mapie Polski. To miasto od dawna czekało na taki powrót. Dziś, już jako jedno z miast województwa śląskiego, ma szansę wejść w orbitę wpływów „śląskiej szkoły architektury” – napisało jury w uzasadnieniu.

Wyróżnienia w kategorii Obiekt przyznano dwóm realizacjom. Pierwsze przypadło budynkowi mieszkalnemu w Katowicach autorstwa Dietera Palety, Agnieszki Sobczyk i Szymona Bieli. Jury doceniło udane zmierzenie się z trudnym tematem zabudowy plombowej i ciekawe ukształtowanie elewacji. Stosując powściągliwe środki wyrazu, autorzy udowodnili, że dobra, współczesna architektura nie musi krzyczeć podkreślili sędziowie.

Drugie siedzibie firmy Press Glass w Konopiskach projektu Konior Studio za udane scalenie obiektu z otaczającym go krajobrazem wyrażające się poprzez zastosowanie obłych form, zmniejszenie powierzchni kolejnych kondygnacji i twórcze wykorzystanie szkła odbijającego otoczenie, a także za powściągliwość w zastosowanych materiałach.

Biurowiec Press Glass projektu Konior Studio
Biurowiec Press Glass w Konopiskach, proj. Konior Studio; fot. Nate Cook Photography

W kategoriach Dom jednorodzinny jury postanowiło nie przyznawać nagrody. Wyróżniło jednak dom własny architektów Agnieszki i Grzegorza Ziębików z gliwickiej pracowni projekt_DwA (proj. Agnieszka Ziębik, Grzegorz Ziębik i Marek Wenklar). Wyróżnienie przyznano za odwagę w rozstrzygnięciach materiałowych, twórczą dyskusję z prawem miejscowym i udowodnienie, że projekt szyty na miarę jest zawsze lepszy do katalogowego odpowiednika.

Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce
Swój dom stodołę architekci wykończyli blachą aluminiową na rąbek stojący

Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 przyznano budynkowi biurowemu firmy EXG w Częstochowie projektu OVO Grąbczewscy Architekci. Tak o tym skromnym biurowcu pisał na naszych łamach Hubert Wąsek („A-m” 07/2020): Bryła okazuje się nie być prostą kostką. Uskoki, wycięcia, różnice terenu. Nie sprawia jednak wrażenia, tak częstej niestety, zabawy formą. Raczej rzeczy dobrze skrojonej, z subtelnym porządkiem precyzyjnie rozmierzonych komponentów. Odkrywam jej kolejne detale: ledwie widoczne, szklane, delikatne balustrady, drewniane okiennice. Wszystko z materiałów wysokiej jakości. Wnętrza są przestronne, w części wysokie na dwie kondygnacje. Tu się oddycha. I nagle: zaskoczenie. W świecie zdyscyplinowanych kątów prostych pojawiają się okręgi lamp. Lekko unoszą się w powietrzu. Czysta geometria podstawowych kształtów.

Ewa Kuryłowicz z Honorową Nagrodą SARP 2021
Ewa Kuryłowicz z Honorową Nagrodą SARP 2021 Tegoroczną laureatką Honorowej Nagrody SARP została warszawska architektka Ewa Kuryłowicz. Kapituła doceniła projektantkę m.in. za przepełnioną empatią twórczość architektoniczną i wielowymiarową społeczną aktywność.
Art in Architecture: konkurs na najlepsze instalacje artystyczne we wnętrzach rozstrzygnięty PULVA,  Maciej Siuda Pracownia i MIXD. Poznaliśmy laureatów konkursu na najciekawsze instalacje artystyczne we wnętrzach zorganizowanego w ramach Art in Architecture Festival. Projekty oceniali m.in. architekci Przemo Łukasik, Katarzyna Kuo Stolarska, Oskar Zięta i Witold Dudek.
Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] Na placu Solidarności w Szczecinie mają pojawić się nowe drzewa. To inicjatywa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes, która aktualizację projektu przygotowuje pro bono. O tym, co konkretnie się zmieni i jak będzie wyglądać Centrum Dialogu Przełomy 2.0 opowiada nam Robert Konieczny.
Rusza nowa edycja konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu Komisja Europejska zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Nadsyłanie zgłoszeń do 31 stycznia 2023 roku.
Saint-Gobain Glass Design Award: konkurs dla architektów i studentów projektowania Firma Saint-Gobain zaprasza wszystkich architektów i studentów, którzy w swoich realizacjach bądź projektach wykorzystują produkty marki do udziału w konkursie Saint-Gobain Glass Design Award. Pula nagród wynosiż 70 tys. zł.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix zdobyła pracownia SLAS Architekci  za rozbudowę szkoły muzycznej w Jastrzębiu Zdroju. Jury doceniło też realizacje Marleny Wolnik i Karoliny Więcławik, biura Dyrda Fikus Architekci oraz Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy Jeszcze tylko do 15 listopada można przesyłać zgłoszenia na konkurs Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego czeka na projekty miejsc, przestrzeni publicznych i inicjatywy, dzięki którym miasto staje się bardziej przyjazne mieszkańcom.
Nagroda BDA-SARP 2022 – Agnieszka Kępa zwyciężczynią konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną SARP i niemieckie zrzeszenie architektów BDA wybrały najlepsze projekty dyplomowe 2022 roku. Międzynarodowe jury Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej przyznało Grand Prix oraz cztery wyróżnienia. Zwyciężyła Agnieszka Kępa z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2022! W 24. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła Pracownia Projektowa J.P. Woźny z ekspozycją reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. Wyróżnienia przypadły biurom Ultra Architects za kamienicę przy rynku Wildeckim  i medusa group za Nowy Rynek D.