Architektura MuratorKonkursyChmielna odNowa: wyniki konkursu architektonicznego

Chmielna odNowa: wyniki konkursu architektonicznego

Władze m.st. Warszawy ogłosiły wyniki konkursu na nowe zagospodarowanie ulicy Chmielnej, na jej najbardziej reprezentacyjnym odcinku, od Nowego Światu do pasażu Wiecha. Pierwszą nagrodę zdobyło biuro RS Architektura Krajobrazu, drugą ARE Stiasny/Wacławek, a trzecią Diana Polkowska Pracownia Projektowa.

Chmielna odNowa: wyniki konkursu architektonicznego
Nowe zagospodarowanie ulicy Chmielnej w Warszawie, proj. RS Architektura Krajobrazu, I nagroda

Konkurs architektoniczny na nowe zagospodarowanie ulicy Chmielnej jest częścią programu Nowe Centrum Warszawy, który prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił jeszcze pod koniec 2019 roku. W ramach inicjatywy do tej pory udało się m.in. przebudować część alei Jana Pawła II, od ronda Czterdziestolatka do ronda ONZ, i wytyczyć tam nową drogę dla rowerów, ale w planach jest wiele inwestycji podnoszących jakość przestrzeni publicznych w śródmieściu stolicy, w tym m.in. modernizacja Marszałkowskiej, która na wysokości placu Defilad zyskać ma brakujący fragment ścieżki rowerowej, a w okolicy ronda Dmowskiego i ulicy Złotej także nowe przejścia dla pieszych.

Uczestnicy rozstrzygniętego właśnie konkursu mieli przedstawić wizję nowych przestrzeni rejonu ulicy Chmielnej  na odcinku od Nowego Światu do pasażu Stanisława Wiecheckiego „Wiecha”, a także fragmentu Brackiej, od Alej Jerozolimskich do tzw. placu Pięciu Rogów, którego przebudowa właśnie się rozpoczęła.

Czytaj też: Nowa koncepcja dla Placu Pięciu Rogów |

- Od architektów, którzy startują w konkursie, oczekujemy propozycji stworzenia nowoczesnej przestrzeni dla Chmielnej i pomysłów, jak ta ulica może funkcjonować – mówiła podczas ogłoszenia Marlena Happach, architekt miasta.

Konkurs na przebudowę Chmielnej

W jury pod przewodnictwem  Wojciecha Wagnera z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy zasiedli Jolanta Zdziech-Naperty (Urząd Dzielnicy Śródmieście), Anna Paź (Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego), Stanisław Groszkowski (Zarząd Terenów Publicznych), Michał Krasucki (Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Stanisław Kosewski (Rada Osiedla Centrum), Marcin Świetlik (Towarzystwo Urbanistów Polskich) oraz architekci Michał Tatjewski, Marcin Goncikowski i Monika Wróbel. Sędziowie szczególną uwagę zwracali na rozwiązania przestrzenne, które wspierają rozwój handlu i gastronomii, zachowanie tożsamości ulicy przy jednoczesnym zaproponowaniu nowoczesnych środków wyrazu oraz proekologiczność i elastyczność  projektu.

Na konkurs nadesłano 8 prac. Pierwszą nagrodę w wysokości 40 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki zdobyło biuro RS Architektura Krajobrazu, drugą ARE Stiasny/Wacławek, a trzecią dpp Design – Diana Polkowska Pracownia Projektowa. Sędziowie przyznali też jedno wyróznienie. Otrzymał je zespół w składzie: Anna Sokołowska, Małgorzata Marczewska, Elżbieta Janiszewska i Bartłomiej Idzikowski.

Skwer bukinistów i ogrody deszczowe na Chmielnej

Według zwycięskiej pracy po obu stronach ulicy Chmielnej pojawią się rzędy drzew. Zmienią się też skwery przy kinie Atlantic oraz przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek. Powstanie tam skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. Co ważne - zmieni się również Bracka na odcinku od Alej Jerozolimskich do tzw. Placu Pięciu Rogów. Bardzo ważny dla miasta jest również studialny pomysł dla ulicy Widok.

W konkursie szukaliśmy najlepszych rozwiązań dla Chmielnej, a autorzy nagrodzonych prac potrafili spojrzeć kompleksowo na problemy, które trzeba rozwiązać w tej przestrzeni. Zarówno z perspektywy pieszego, jak i z lotu ptaka. Na ulicy przybędzie więc dużo drzew i zieleni. Pojawią się też ogrody deszczowe – mówi Marlena Happach, architekt miasta.

W ramach remontu z Chmielnej zniknie nawierzchnia z kostki betonowej z lat 90. XX wieku. Zastąpią ją płyty granitowe o wymiarach 100 na 50 centymetrów. Na skwerze, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek, ma się pojawić granit w jasnoszarym kolorze. Obramienia płyt o wielkości 50 na 50 centymetrów zostałyby wykonane z kamiennej kostki w kolorze grafitowym.

Autorzy zwycięskiej pracy wskazali ponadto miejsca, w których mogą się pojawić kolizje sadzonych drzew z podziemną infrastrukturą miejską. Zaproponowali też wykorzystanie częściowo podziemnych donic. Gdyby w takich miejscach doszło do awarii rur czy instalacji, drzewa można by podnieść i usunąć na czas koniecznej naprawy. A potem wstawić je ponownie w to samo miejsce.

Nagrodzone Prace laureatów można oglądać w pawilonie Zodiak do 27 czerwca. Dyskusja pokonkursowa odbędzie się online 24 czerwca o godzinie 18.00.

Pisklę na placu Pięciu Rogów: konserwator zgodził się na instalację Joanny Rajkowskiej. Dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej może powstać na placu Pięciu Rogów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków  pozytywnie zaopiniował projekt rzeźby
Zielona Marszałkowska: miasto ogłasza przetarg na projekt wykonawczy Rusza projekt Zielona Marszałkowska. Koncepcję spektakularnej metamorfozy jednej z najważniejszych ulic Warszawy opracowało biuro RS Architektura Krajobrazu.
Autor: Piotr Prus
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca