Architektura MuratorKonkursyDesign Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021: ruszył międzynarodowy konkurs

Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021: ruszył międzynarodowy konkurs

Trwa druga edycja międzynarodowego konkursu na projekt domu przyszłości z dachem solarnym. Do udziału organizatorzy zapraszają nie tylko zawodowych architektów, ale też studentów. Pula nagród wynosi  7000 euro.

Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021: ruszył międzynarodowy konkurs

To już druga edycja międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt domu przyszłości z dachem solarnym organizowanego przez firmę SunRoof we współpracy z BIMobject i Grenton. Tym razem uczestnicy mają do wyboru zaprojektowanie budynku jednorodzinnego lub wiaty garażowej. Jedyny warunek: obiekt musi być wyposażony w dach solarny i wskazywać kierunek, w jakim powinna zmierzać architektura, a projekty należy opracować przy użyciu BIMobject oraz Grenton Smart Home System.

Chociaż większość rzeczy należy robić krok po kroku, to dach solarny i carport są od razu dwoma unikatowymi krokami do bardziej ekologicznej przyszłości. Nowe technologie dają większe możliwości zrównoważonego projektowania, proponując przy tym nowatorski design. Dlatego zachęcam wszystkich architektów do odkrywania przyjaznych środowisku rozwiązań, aby inspirować siebie i innych do wyboru dobrej energii – mówi Lech Kaniuk, współzałożyciel i CEO SunRoof.

Czy wyobrażasz sobie nasze życie, już teraz i w przyszłości, bez korzystania z filozofii smart living? Wierzę, że nie. To jest jeden z powodów, dla których Grenton skupia swoją uwagę na sposobie w jaki już teraz planujemy oraz projektujemy przestrzeń życiową w naszych domach. Z chęcią i nieskrywanym zaciekawieniem wspieramy konkurs, w oczekiwaniu na pierwsze projekty z wykorzystaniem Systemu Smart Home Grenton – dodaje Bartłomiej Gierszyn, Head of Marketing w firmie Grenton.

Uczestnikami konkursu mogą być zarówno zawodowi architekci, jak i studenci ostatniego roku studiów inżynierskich oraz studenci studiów magisterskich. Prace pod względem warsztatowym i wizualnym oceniać będzie 14-osobowe jury, w którego skład wchodzą: ambasador Szwecji Stefan Gullgren, Ivana Kildsgaard z Tengbom, Agnieszka Zielińska, przedstawicielka Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, Jacek Jakubowski z House Collection, architekt Daniel Cieślik z Anta Architekci studio, Ireneusz Polaczek, właściciel marki „nowoczesna STODOŁA”, Natalia Chylińska, reprezentująca „Builder Polska”, Weronika Konior, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Universitat Politecnica de Valencia, zastępczyni redaktor naczelnej ds. studenckich w „Architekturze-murator”,  Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny Grupy Sztuka Architektury, Michał Pierzchalski, redaktor naczelny serwisu Architektura.info, Wojciech Rynkowski, redaktor portalu Extradom oraz Lech Kaniuk z firmy SunRoof, Michał Derc z BIMobject i Bartłomiej Gierszyn z Grenton.

Pula nagród wynosi 7000 euro. Dla studentów architektury przewidziana jest też nagroda dodatkowa – płatny staż w firmie SunRoof w Polsce lub w Szwecji. Projekty można nadsyłać do 20 stycznia 2022 roku. Więcej informacji na stronie: contest.sunroof.se.

Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca