Architektura MuratorKonkursyDesign Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021: ruszył międzynarodowy konkurs

Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021: ruszył międzynarodowy konkurs

Trwa druga edycja międzynarodowego konkursu na projekt domu przyszłości z dachem solarnym. Do udziału organizatorzy zapraszają nie tylko zawodowych architektów, ale też studentów. Pula nagród wynosi  7000 euro.

Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021: ruszył międzynarodowy konkurs

To już druga edycja międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt domu przyszłości z dachem solarnym organizowanego przez firmę SunRoof we współpracy z BIMobject i Grenton. Tym razem uczestnicy mają do wyboru zaprojektowanie budynku jednorodzinnego lub wiaty garażowej. Jedyny warunek: obiekt musi być wyposażony w dach solarny i wskazywać kierunek, w jakim powinna zmierzać architektura, a projekty należy opracować przy użyciu BIMobject oraz Grenton Smart Home System.

Chociaż większość rzeczy należy robić krok po kroku, to dach solarny i carport są od razu dwoma unikatowymi krokami do bardziej ekologicznej przyszłości. Nowe technologie dają większe możliwości zrównoważonego projektowania, proponując przy tym nowatorski design. Dlatego zachęcam wszystkich architektów do odkrywania przyjaznych środowisku rozwiązań, aby inspirować siebie i innych do wyboru dobrej energii – mówi Lech Kaniuk, współzałożyciel i CEO SunRoof.

Czy wyobrażasz sobie nasze życie, już teraz i w przyszłości, bez korzystania z filozofii smart living? Wierzę, że nie. To jest jeden z powodów, dla których Grenton skupia swoją uwagę na sposobie w jaki już teraz planujemy oraz projektujemy przestrzeń życiową w naszych domach. Z chęcią i nieskrywanym zaciekawieniem wspieramy konkurs, w oczekiwaniu na pierwsze projekty z wykorzystaniem Systemu Smart Home Grenton – dodaje Bartłomiej Gierszyn, Head of Marketing w firmie Grenton.

Uczestnikami konkursu mogą być zarówno zawodowi architekci, jak i studenci ostatniego roku studiów inżynierskich oraz studenci studiów magisterskich. Prace pod względem warsztatowym i wizualnym oceniać będzie 14-osobowe jury, w którego skład wchodzą: ambasador Szwecji Stefan Gullgren, Ivana Kildsgaard z Tengbom, Agnieszka Zielińska, przedstawicielka Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, Jacek Jakubowski z House Collection, architekt Daniel Cieślik z Anta Architekci studio, Ireneusz Polaczek, właściciel marki „nowoczesna STODOŁA”, Natalia Chylińska, reprezentująca „Builder Polska”, Weronika Konior, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Universitat Politecnica de Valencia, zastępczyni redaktor naczelnej ds. studenckich w „Architekturze-murator”,  Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny Grupy Sztuka Architektury, Michał Pierzchalski, redaktor naczelny serwisu Architektura.info, Wojciech Rynkowski, redaktor portalu Extradom oraz Lech Kaniuk z firmy SunRoof, Michał Derc z BIMobject i Bartłomiej Gierszyn z Grenton.

Pula nagród wynosi 7000 euro. Dla studentów architektury przewidziana jest też nagroda dodatkowa – płatny staż w firmie SunRoof w Polsce lub w Szwecji. Projekty można nadsyłać do 20 stycznia 2022 roku. Więcej informacji na stronie: contest.sunroof.se.

Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: finaliści Jury 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowało w konkursie 18 realizacji i wydarzeń. Teraz głos mają mieszkańcy. Swoich faworytów można wybierać do 27 maja.
Michał Spólnik i Marcin Kitala z nagrodą w konkursie eVolo Skyscraper 2022 W międzynarodowym konkursie eVolo Skyscraper 2022 po raz kolejny doceniono zespół z Polski. Za koncepcję wieżowca New Spring oferującego ekologiczne uprawy Michał Spólnik i Marcin Kitala zdobyli trzecią nagrodę.
Wyniki konkursu na projekt rozbudowy Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny Poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej rozbudowy Muzeum Czynu Powstańczego we wsi Góra Świętej Anny. Zwyciężyło wrocławskie biuro P2PA, proponując usytuowanie nowych przestrzeni częściowo pod ziemią, częściowo w prostopadłościennych bryłach wkomponowanych w krajobraz.
Sześcioro studentów z Polski w finale Saint-Gobain Architecture Students Contest Finał Saint-Gobain Architecture Students Contest po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Nasz kraj reprezentować będą trzy dwuosobowe zespoły studentów z Politechniki Wrocławskiej i Śląskiej.