Dom Kobiet: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów

i

Autor: Archiwum Architektury Plakat promujący konkurs Kaira Looro 2021

Dom Kobiet: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów

2021-01-22 15:01

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 20 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.

Kaira Looro w języku mandinka, popularnym zwłaszcza wśród mieszkańców Afryki Zachodniej, oznacza „budować pokój” lub „architektura dla pokoju”. Taką nazwę ma także seria konkursów architektonicznych organizowanych przez włoskie stowarzyszenie Balouo Salo, którego honorowym członkiem jest Kengo Kuma. Balouo Salo od 2016 roku działa na rzecz poprawy jakości życia w krajach rozwijających się m.in. poprzez realizację niezbędnej infrastruktury i popularyzację rozwiązań podnoszących świadomości lokalnych społeczności. Wśród jej ostatnich dokonań w samym tylko Senegalu warto wymienić budowę studni wyposażonych w solarny system oczyszczania wody czy zaprojektowanie zapory w dolinie Tanaff w południowo-zachodniej części kraju. Środki na inwestycje organizacja zbiera m.in. przeprowadzając właśnie płatne konkursy Kaira Looro na projekty niewielkich obiektów kultury. Dotychczas odbyły się już cztery. W ubiegłorocznym, na koncepcję uniwersalnego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zwyciężyli architekci z Polski: Aleksandra Wróbel, Kamil Owczarek i Agnieszka Witaszek.Czytaj też: Centrum Zarządzania Kryzysowego w Afryce: Grand Prix dla Polaków |

Dom Kobiet w Baghere: centrum popularyzacji równości płci

Najnowszy konkurs architektoniczny Kaira Looro dotyczy Domu Kobiet, który zaplanowano w gminie Baghere, tuż przy granicy z Gwineą Bissau. Parterowy obiekt, o powierzchni do 150 m², będzie miejscem spotkań, wykładów i dyskusji podnoszących świadomość lokalnej społeczności w zakresie praw człowieka i równości płci. Ośrodek należy zaprojektować jako obiekt symboliczny, inspirowany lokalnymi tradycjami, z wykorzystaniem naturalnych materiałów i zrównoważonych technologii.W ośmiosobowym jury pod przewodnictwem Kengo Kumy zasiądą architekci Benedetta Tagliabue z hiszpańskiego biura EMBT Miralles Tagliabue, Urko Sanchez z pracowni Urko Sanchez Architects i Agostino Ghirardelli ze Studio Blengini Ghirardelli Architects, a także Oulimata Sarr, dyrektorka regionalnego oddziału sekcji ONZ Kobiety, Lehau Victoria Maloka, dyrektorka ds. Równości Kobiet i Rozwoju przy Komisji Unii Afrykańskiej, Salimata Diop Dieng, senegalska minister ds. kobiet, rodziny, płci i ochrony dzieci oraz architektka Azzurra Muzzonigro z włoskiej organizacji Sex and the City.

Konkurs Kaira Looro 2021 pod patronatem „Architektury-murator”

W konkursie mogą wziąć udział studenci i młodzi architekci do 35. roku życia. Prace można zgłaszać samodzielnie bądź w zespołach liczących maksymalnie 5 osób. Główną nagrodą jest 5 tys. euro, możliwość realizacji projektu oraz staż w pracowni Kengo Kuma & Associates w Japonii. Przewidziano też nagrody za zajęcia drugiego i trzeciego miejsca, będą to odpowiednio praktyki w biurze EMBT Miralles Tagliabue w Hiszpanii oraz w SBGA Blengini Ghiradelli Archtiects we Włoszech.

Opłata rejestracyjna w pierwszym terminie, do 28 lutego 2021 roku, wynosi 60 euro, w drugim, od 1 do 28 marca, 90 euro, a w trzecim, od 29 marca do 30 kwietnia, 120 euro. Składanie prac przewidziano do 30 maja, a ogłoszenie wyników: 27 czerwca. „Architektura-murator” jest patronem medialnym tegorocznej edycji konkursu Kaira Looro. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny na stronie www.kairalooro.com. Szczegółowy opis dostępny jest też w języku polskim w formie .pdf (można go pobrać tutaj).

ZAPISZ SIĘ