Architektura MuratorKonkursyDrugi etap konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Kryształowego. Która z sześciu pracowni wykona projekt nowej inwestycji w Londynie?

Drugi etap konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Kryształowego. Która z sześciu pracowni wykona projekt nowej inwestycji w Londynie?

Sześć dużych pracowni zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Kryształowego w Londynie. Konstrukcja stanie w miejscu drugiego pałacu, wzniesionego według projektu Josepha Paxtona po zakończeniu Wystawy Światowej z 1851 roku.

Pałac Kryształowy Josepha Paxtona
Oryginalny Pałac Kryształowy Josepha Paxtona był nowatorską, lekką konstrukcją zbudowaną ze szkła i stali.

Nowatorski w swym czasie, zachwycający lekkością konstrukcji Pałac Kryształowy w Londynie zostanie wkrótce odbudowany. Chiński inwestor Zhong Rong Group ogłosił plany odbudowy pałacu Josepha Paxtona już w październiku 2013 roku. Na ujawnionej pod koniec lutego liście pracowni, które zaproszone zostaną do dalszych rozmów znaleźli się: David Chipperfield Architects, Grimshaw, Haworth Tompkins Architects, Marks Barfield Architects, Rogers Stirk Harbour + Partners oraz Zaha Hadid Architects w zespole z artystą Anishem Kapoorem.

Zgodnie z materiałami udostępnionymi przez firmę Zhong Rong Group obiekt ma być wzniesiony z wykorzystaniem takiej samej lekkiej konstrukcji, której użyto do budowy pierwszego pałacu. Nowy Pałac Kryształowy, podobnie jak jego poprzednik będzie mieć 500 metrów długości, 50 metrów wysokości i pomieści różnorakie funkcje kulturalne. Najwięcej miejsca zajmą powierzchnie o funkcjach wystawienniczych, sale konferencyjne, hotel, a także sklepy i inne przestrzenie o przeznaczeniu komercyjnym.

Prace budowlane mają rozpocząć się zimą 2015 roku, a zakończenie budowy nastąpi zgodnie z najbardziej optymistycznymi prognozami w 2018 roku. Techniczna strona projektu zostanie powierzona firmie Arup, oferującej usługi z zakresu projektowania i inżynierii. Koszty inwestycji szacowane są na 500 mln funtów.

Pierwszy Pałac Kryształowy został zbudowany w 1851 roku według projektu architekta amatora i ogrodnika Josepha Paxtona w związku z londyńską Wystawą Światową. W nowatorski sposób zastosowano w nim konstrukcję ze stali i szkła na tak dużą skalę. Ze względu na popularność, jaką pałac cieszył się wśród londyńczyków i gości z całego świata, bezpośrednio po zakończeniu wystawy, podjęto decyzję o jego odbudowie w położonej w południowo-wschodnim Londynie dzielnicy Bromley. Znajdował się tam do 1936 roku, kiedy został zniszczony w wyniku pożaru i rozebrany.

Pałac Kryształowy Paxtona szybko stał się ikoną nowoczesnej architektury i symbolem modernizacji, do którego w swoich książkach odnosili się Fiodor Dostojewski, Marshall Berman czy Peter Sloterdijk.

Dziś plany odbudowy Pałacu Kryształowego Paxtona oceniane są różnie. Krytycy wskazują na podobieństwo idei wzniesienia pałacu do innych inicjatyw mających na celu odbudowę historycznych budowli, które łatwiej uzasadnić tęsknotą za historią niż racjonalną decyzją biznesową.

Duch Paxtona, czyli co zostało z Pałacu Kryształowego Philip Jodidio prezentuje 11 pawilonów z lat 2000-2010 autorstwa Zahy Hadid, Daniela Libeskinda, Toyo Ito, Oskara Niemeyera, MVRDV, Sizy i Souto de Moury, Rema Koolhaasa...
Co zobaczyć w Londynie? Współczesna architektura na Festiwalu Dizajnu: Nieskończone Schody Schody z drewna tulipanowca są jednym z bardziej widowiskowych eksponatów 11 edycji Festiwalu Designu w Londynie. Instalacja, stanowiąca połączenie kilku ciągów drewnianych schodów, stanowi punkt widokowy otwierający perspektywę na Millenium Bridge i galerię Tate Modern
Konkurs na projekt ekologicznego domu z ogrodem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej zaprasza studentów i absolwentów architektury i architektury krajobrazu oraz kierunków pokrewnych do udziału w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-krajobrazowym „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”.
Rynek w Opolu jako ogólnomiejska przestrzeń integracji: wyniki konkursu SARP Poznaliśmy wyniki konkursu na nowe zagospodarowanie Rynku w Opolu. Władze miasta przeprowadziły go we współpracy z lokalnym oddziałem SARP.
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.