Architektura MuratorKonkursyDrugi etap konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Kryształowego. Która z sześciu pracowni wykona projekt nowej inwestycji w Londynie?

Drugi etap konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Kryształowego. Która z sześciu pracowni wykona projekt nowej inwestycji w Londynie?

Sześć dużych pracowni zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Kryształowego w Londynie. Konstrukcja stanie w miejscu drugiego pałacu, wzniesionego według projektu Josepha Paxtona po zakończeniu Wystawy Światowej z 1851 roku.

Pałac Kryształowy Josepha Paxtona
Oryginalny Pałac Kryształowy Josepha Paxtona był nowatorską, lekką konstrukcją zbudowaną ze szkła i stali.

Nowatorski w swym czasie, zachwycający lekkością konstrukcji Pałac Kryształowy w Londynie zostanie wkrótce odbudowany. Chiński inwestor Zhong Rong Group ogłosił plany odbudowy pałacu Josepha Paxtona już w październiku 2013 roku. Na ujawnionej pod koniec lutego liście pracowni, które zaproszone zostaną do dalszych rozmów znaleźli się: David Chipperfield Architects, Grimshaw, Haworth Tompkins Architects, Marks Barfield Architects, Rogers Stirk Harbour + Partners oraz Zaha Hadid Architects w zespole z artystą Anishem Kapoorem.

Zgodnie z materiałami udostępnionymi przez firmę Zhong Rong Group obiekt ma być wzniesiony z wykorzystaniem takiej samej lekkiej konstrukcji, której użyto do budowy pierwszego pałacu. Nowy Pałac Kryształowy, podobnie jak jego poprzednik będzie mieć 500 metrów długości, 50 metrów wysokości i pomieści różnorakie funkcje kulturalne. Najwięcej miejsca zajmą powierzchnie o funkcjach wystawienniczych, sale konferencyjne, hotel, a także sklepy i inne przestrzenie o przeznaczeniu komercyjnym.

Prace budowlane mają rozpocząć się zimą 2015 roku, a zakończenie budowy nastąpi zgodnie z najbardziej optymistycznymi prognozami w 2018 roku. Techniczna strona projektu zostanie powierzona firmie Arup, oferującej usługi z zakresu projektowania i inżynierii. Koszty inwestycji szacowane są na 500 mln funtów.

Pierwszy Pałac Kryształowy został zbudowany w 1851 roku według projektu architekta amatora i ogrodnika Josepha Paxtona w związku z londyńską Wystawą Światową. W nowatorski sposób zastosowano w nim konstrukcję ze stali i szkła na tak dużą skalę. Ze względu na popularność, jaką pałac cieszył się wśród londyńczyków i gości z całego świata, bezpośrednio po zakończeniu wystawy, podjęto decyzję o jego odbudowie w położonej w południowo-wschodnim Londynie dzielnicy Bromley. Znajdował się tam do 1936 roku, kiedy został zniszczony w wyniku pożaru i rozebrany.

Pałac Kryształowy Paxtona szybko stał się ikoną nowoczesnej architektury i symbolem modernizacji, do którego w swoich książkach odnosili się Fiodor Dostojewski, Marshall Berman czy Peter Sloterdijk.

Dziś plany odbudowy Pałacu Kryształowego Paxtona oceniane są różnie. Krytycy wskazują na podobieństwo idei wzniesienia pałacu do innych inicjatyw mających na celu odbudowę historycznych budowli, które łatwiej uzasadnić tęsknotą za historią niż racjonalną decyzją biznesową.

Duch Paxtona, czyli co zostało z Pałacu Kryształowego Philip Jodidio prezentuje 11 pawilonów z lat 2000-2010 autorstwa Zahy Hadid, Daniela Libeskinda, Toyo Ito, Oskara Niemeyera, MVRDV, Sizy i Souto de Moury, Rema Koolhaasa...
Co zobaczyć w Londynie? Współczesna architektura na Festiwalu Dizajnu: Nieskończone Schody Schody z drewna tulipanowca są jednym z bardziej widowiskowych eksponatów 11 edycji Festiwalu Designu w Londynie. Instalacja, stanowiąca połączenie kilku ciągów drewnianych schodów, stanowi punkt widokowy otwierający perspektywę na Millenium Bridge i galerię Tate Modern
Brick Award 2021: startuje nowa edycja konkursu Można już nadsyłać zgłoszenia do Wienerberger Brick Award 2021 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Marlena Happach, Krzysztof Ingarden, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków i Grzegorz Piątek.
Wilanów Park: konkurs inwestorski na projekt ogólnodostępnego parku w Warszawie Firma Ceetrus Polska wraz z warszawskim oddziałem SARP zapraszają do udziału w otwartym konkursie na projekt parku miejskiego w Wilanowie. Koncepcja przeszło dwuhektarowego założenia zostanie wyłoniona w tzw. formule flamandzkiej.
Nagroda SARP 2020: laureaci konkursu o Nagrodę SARP 2020 [GALERIA] Prezentujemy laureatów konkursu o Nagrodę SARP 2020. Jury pod przewodnictwem Bohdana (Bisia) Lisowskiego przyznało 6 nagród, 10 równorzędnych wyróżnień oraz Grand Prix. Poznaj najbardziej cenione przez środowisko realizacje architektoniczne 2019 roku.
Wyniki konkursu na projekt szkoły przy ul. Świderskiej w Warszawie Na warszawskiej Białołęce powstanie nowa szkoła! Władze dzielnicy rozstrzygnęły właśnie konkurs na projekt podstawówki przy ul. Świderskiej w Warszawie. Zwyciężyła koncepcja pracowni Bujnowski Architekci.
Modelowe Schronisko Górskie na Lubaniu – konkurs SARP Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłasza międzynarodowy, jednoetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na stworzenie budynku Schroniska Górskiego Na Lubaniu.
Nagroda POLITYKI – finaliści 2020 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.