Architektura MuratorKonkursyDrugi etap konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Kryształowego. Która z sześciu pracowni wykona projekt nowej inwestycji w Londynie?

Drugi etap konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Kryształowego. Która z sześciu pracowni wykona projekt nowej inwestycji w Londynie?

Sześć dużych pracowni zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Kryształowego w Londynie. Konstrukcja stanie w miejscu drugiego pałacu, wzniesionego według projektu Josepha Paxtona po zakończeniu Wystawy Światowej z 1851 roku.

Pałac Kryształowy Josepha Paxtona
Oryginalny Pałac Kryształowy Josepha Paxtona był nowatorską, lekką konstrukcją zbudowaną ze szkła i stali.

Nowatorski w swym czasie, zachwycający lekkością konstrukcji Pałac Kryształowy w Londynie zostanie wkrótce odbudowany. Chiński inwestor Zhong Rong Group ogłosił plany odbudowy pałacu Josepha Paxtona już w październiku 2013 roku. Na ujawnionej pod koniec lutego liście pracowni, które zaproszone zostaną do dalszych rozmów znaleźli się: David Chipperfield Architects, Grimshaw, Haworth Tompkins Architects, Marks Barfield Architects, Rogers Stirk Harbour + Partners oraz Zaha Hadid Architects w zespole z artystą Anishem Kapoorem.

Zgodnie z materiałami udostępnionymi przez firmę Zhong Rong Group obiekt ma być wzniesiony z wykorzystaniem takiej samej lekkiej konstrukcji, której użyto do budowy pierwszego pałacu. Nowy Pałac Kryształowy, podobnie jak jego poprzednik będzie mieć 500 metrów długości, 50 metrów wysokości i pomieści różnorakie funkcje kulturalne. Najwięcej miejsca zajmą powierzchnie o funkcjach wystawienniczych, sale konferencyjne, hotel, a także sklepy i inne przestrzenie o przeznaczeniu komercyjnym.

Prace budowlane mają rozpocząć się zimą 2015 roku, a zakończenie budowy nastąpi zgodnie z najbardziej optymistycznymi prognozami w 2018 roku. Techniczna strona projektu zostanie powierzona firmie Arup, oferującej usługi z zakresu projektowania i inżynierii. Koszty inwestycji szacowane są na 500 mln funtów.

Pierwszy Pałac Kryształowy został zbudowany w 1851 roku według projektu architekta amatora i ogrodnika Josepha Paxtona w związku z londyńską Wystawą Światową. W nowatorski sposób zastosowano w nim konstrukcję ze stali i szkła na tak dużą skalę. Ze względu na popularność, jaką pałac cieszył się wśród londyńczyków i gości z całego świata, bezpośrednio po zakończeniu wystawy, podjęto decyzję o jego odbudowie w położonej w południowo-wschodnim Londynie dzielnicy Bromley. Znajdował się tam do 1936 roku, kiedy został zniszczony w wyniku pożaru i rozebrany.

Pałac Kryształowy Paxtona szybko stał się ikoną nowoczesnej architektury i symbolem modernizacji, do którego w swoich książkach odnosili się Fiodor Dostojewski, Marshall Berman czy Peter Sloterdijk.

Dziś plany odbudowy Pałacu Kryształowego Paxtona oceniane są różnie. Krytycy wskazują na podobieństwo idei wzniesienia pałacu do innych inicjatyw mających na celu odbudowę historycznych budowli, które łatwiej uzasadnić tęsknotą za historią niż racjonalną decyzją biznesową.

Duch Paxtona, czyli co zostało z Pałacu Kryształowego Philip Jodidio prezentuje 11 pawilonów z lat 2000-2010 autorstwa Zahy Hadid, Daniela Libeskinda, Toyo Ito, Oskara Niemeyera, MVRDV, Sizy i Souto de Moury, Rema Koolhaasa...
Co zobaczyć w Londynie? Współczesna architektura na Festiwalu Dizajnu: Nieskończone Schody Schody z drewna tulipanowca są jednym z bardziej widowiskowych eksponatów 11 edycji Festiwalu Designu w Londynie. Instalacja, stanowiąca połączenie kilku ciągów drewnianych schodów, stanowi punkt widokowy otwierający perspektywę na Millenium Bridge i galerię Tate Modern
Kolejny konkurs na oprawę pomnika Narutowicza w Warszawie Miasto st. Warszawa ogłosiło nowy konkurs na oprawę architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Gabriela Narutowicza. Poprzedni, w którym zwyciężyła koncepcja firmy Granity Skwara Group, został unieważniony.
Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.