Architektura MuratorKonkursyHotel Cracovia i Kino Kijów na fotografiach

Hotel Cracovia i Kino Kijów na fotografiach

Na wystawie Dawny Hotel Cracovia zostaną zaprezentowane fotografie zgromadzone przez Muzeum Historyczne Krakowa oraz nadesłane przez uczestników konkursu fotograficznego. Organizatorzy wydarzenia czekają na nie do końca sierpnia.

Hotel Cracovia i Kino Kijów na fotografiach

Zaprojektowane przez Witolda Cęckiewicza i zrealizowane w latach 1960-1965 hotel Cracovia i kino Kijów to jedne z najlepszych powojennych budynków Krakowa. Kino działa nadal, natomiast nieczynny hotel Cracovia stał się własnością krakowskiego Muzeum Narodowego. Wystawa Dawny Hotel Cracovia przypomni lata świetności obu modernistycznych budynków. Zaplanowaliśmy ekspozycję fotograficzną, a jej część stanowić będą wspomnienia Krakowian związane z hotelem Cracovia oraz pokaz filmu Jowita, który Janusz Morgestern zrealizował właśnie w tym budynku - zapowiada Anna Kokoszka-Romer, organizatorka wydarzenia z Forum Designu. Na konkurs można nadsyłać zarówno prace przedstawiające hotel Cracovia i kino Kijów obecnie, jak i te z lat 70., 80. czy 90. Cieszę się, że wyjątkowe, niedostępne na co dzień pomieszczenia hotelu staną się przestrzenią dla wystawy organizowanej wspólnie z Forum Designu. To najlepszy dowód na to, że budynek jest ciągle żywy w świadomości mieszkańców Krakowa. Modernistyczna architektura i niezwykłe wnętrza hotelu mają ogromny potencjał, który będziemy wykorzystywać w przyszłości – podkreśla Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Najlepsze zdjęcia nadesłane na adres: cracovia@forumdesignu.pl zostaną nagrodzone voucherami na nielimitowaną liczbę wejść na seanse w kinie Kijów przez rok.
Termin nadsyłania zdjęć: 31 sierpnia 2019
Wystawa: 6-8 września 2019
Miejsce: Kraków, dawny hotel Cracovia, ul. Focha 1
https://www.facebook.com/events/2511280868902657/

Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.
Krakowskie Centrum Muzyki: wyniki nowego konkursu na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie wyniki nowego konkursu na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Pierwsza nagroda dla BE DDJM Architekci.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej Jubileusz 100-lecia utworzenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczelnia uczci m.in. budową nowej hali sportowej dla swoich studentów. Koncepcję obiektu przygotowała Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki.
Pawilon Okocimski / Kraków Pawilon Okocimski sukcesywnie popadał w ruinę. W wyniku przetargu poddano go pracom konserwatorskim i adaptacji do nowych potrzeb Zainicjowane przez aktywistów przywrócenie pawilonu kawiarnianego do życia to przedsięwzięcie, dzięki któremu architektura odzyskała dawny blask. O realizacji pracowni F-11 pisze Marcin Brataniec.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci. Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.