Kolejka Sunglider projektu polsko-niemieckiego zespołu pod wodzą Piotra Kuczi z nagrodą Designer Of The Year
Projekt proekologicznej kolejki miejskiej Sunglider zdobył jedną z dwóch głównych nagród w nowojorskim konkursie NY Product Design Awards. Autorzy, polsko-niemiecki zespół pod wodzą Piotra Kuczi, pokonali ponad 500 konkurentów z całego świata.

NY Product Design Awards jest jednym z konkursów organizowanych przez International Awards Associate (IAA), które poprzez wybór najciekawszych pomysłów stara się promować kreatywność i innowacyjność w takich dziedzinach jak reklama, media czy wzornictwo przemysłowe. Udział w konkursie jest płatny, IAA zapewnia jednak promocję wyróżnionych projektów i ocenę profesjonalnego jury. W tym roku zasiedli w nim Brian Hoehl z Accell Group, Pancho Gonzalez z firmy Inbrax, Alexandre de Mello Collares z DDB Sydney i Renato Barreto z MullenLowe.
Czytaj też: Solarne kładki projektu Piotra Kuczi |
Na konkurs NY Product Design Awards w tym roku nadesłano ponad 500 prac z całego świata, a jedną z dwóch głównych nagród, Product Designer of the Year, otrzymał polsko-niemiecki zespół z Piotrem Kuczią na czele. Sędziowie docenili autorów za koncepcję solarnej kolejki Sunglider. Kolejka mogłaby rozwiązać problemy komunikacyjne wielu miast świata. Ponieważ potrzebna do jej funkcjonowania energia pozyskiwana jest z ogniw słonecznych, mogłaby się stać pierwszym zupełnie darmowym środkiem transportu publicznego – mówi „A-m” Piotr Kuczia. Dodaje, że nagroda stanowi wyraz uznania dla całego międzynarodowego teamu entuzjastów, którzy od kilkunastu miesięcy pracowali nieodpłatnie nad tym futurystycznym projektem.
Czytaj też: Hyperloop. Zaha Hadid Architects dla innowacji w transporcie |
Polska część zespołu, pod przewodnictwem Eweliny Gawell z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, zajmowała się głównie komputerową parametryzacją modelu, pozwalającą na poszukiwanie optymalnych pod względem technicznym i estetycznym form poszczególnych elementów trasy. Bartek Witkowski z Zabłocia opracował koncepcją graficzną projektu, a Alek Pluta z Gdańska przygotował efektowną wizualizację. Niemiecki zespół z Osnabrücka skupił się natomiast nad rozwiązaniami produkcyjnymi i organizacyjnymi – tłumaczy architekt.





co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!