Architektura MuratorKonkursyKolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku

Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku

Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.

Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku
Zagospodarowanie terenu po zachodniej stronie ulicy Szopienickiej w ramach realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach, proj. AMC – Andrzej M. Chołdzyński, I nagroda w konkursie z 2022 roku

Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny: II etap

Na przeszło 20-hektarowym terenie po kopalni Wieczorek na Nikiszowcu powstać ma Dzielnica Nowych Technologii. List intencyjny w sprawie przekazania Katowicom działki Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisała pod koniec lutego 2020 roku. Przewidziano, że w istniejących i nowych budynkach znajdą się siedziby firm z branży gamingowej, e-sportu i sektora kreatywnego. Na miejsce realizacji hubu wybrano unikatowy i zabytkowy zespół obiektów dawnej KWK Wieczorek, gdzie powstaną także nowe budynki. Zaadaptowaną przestrzeń wypełnią powierzchnie biurowe i coworkingowe, studia filmowe i e-sportowe, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne – mówi Wojciech Maroszek, zastępca dyrektora ds. hubu w spółce Katowickie Inwestycje, która odpowiedza za realizację przedsięwzięcia.

Na zagospodarowanie terenu po zachodniej stronie ulicy Szopienickiej i adaptację części historycznych obiektów kopalni Wieczorek we wrześniu 2021 roku spółka zorganizowały konkurs architektoniczny. Zwyciężyła wówczas pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński, która większość nowych funkcji zaproponowała pod ziemią. Na powierzchni zaprojektowała zielone założenie integrujące historyczne budynki. Teraz Katowickie Inwestycje ogłosiły konkurs na projekt kolejnego obiektu, który powstanie w drugim etapie.

Czytaj też: Kopalnia Wieczorek z nową funkcją. Wyniki konkursu na projekt Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach |

Budynek, usytuowany na południowy wschód od zabytkowego nadszybia, będzie mieścił przede wszystkim hale produkcyjne dla e-sportu. Jak czytamy w założeniach, znajdą się w nim studia telewizyjne, a także część techniczna z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji oraz część do obsługi gości i widowni. W obiekcie zlokalizowane zostaną także sale treningowe dla graczy, laboratoria IT oraz magazyny. Głównym pomieszczeniem ma być hala o powierzchni blisko 5 tys. m², która będzie mogła być dzielona na mniejsze, dostosowane do potrzeb części. Takie jest zresztą założenie dla wszystkich przestrzeni wewnętrznych, które powinny umożliwiać swobodną aranżację. Planowany obiekt ma być całkowicie podpiwniczony. Tam przewidziany jest parking – dla samochodów oraz rowerów. Na terenie hubu powstaną ciągi piesze i pieszo-rowerowe połączone z istniejącą infrastrukturą w ciągu ulicy Szopienickiej. Ponadto zagospodarowanie przestrzeni rekreacyjnej obejmuje zieleń, małą architekturę oraz iluminację budynków.

W skład 7-osobowego jury wchodzą architekci: Stanisław Podkański (przewodniczący), Piotr Fischer, Andrzej Grzybowski i Aleksandra Tomkiewicz, a także Michał Jędrzejek, Bolesław Błachuta i Małgorzata Mondraszek. Pula nagród wynosi 200 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 100 tys. zł, za miejsce drugie 75 tys. zł, a na wyróżnienia przeznaczono łącznie 25 tys. zł. Maksymalny koszt realizacji inwestycji oszacowano na blisko 176 mln zł, a koszt wykonania usługi projektowej na podstawie wybranej pracy na maksymalnie 5,7% łącznego kosztu realizacji.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 17 marca, składania prac  – 27 czerwca. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziano na 9 sierpnia 2023 roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: kisakatowice.ezamawiajacy.pl.

Dzielnica Nowych Technologii: realizacja katowickiego hubu gamingowo-technologicznego

Tymczasem dobiegają końca prace nad projektem pierwszego z sześciu przewidzianych etapów Dzielnica Nowych Technologii. Zakłada on adaptację i modernizację budynków w rejonie szybu Pułaski. Jak zapowiadają władze miasta, wiosną będzie gotowy projekt budowlany, po którym powstanie projekt wykonawczy. Według harmonogramu, inwestcja ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2024 roku.

Planowane uruchomienie hubu to druga połowa 2026 roku. Ten projekt to jednak nie tylko mury i obiekty, ale przede wszystkim ekosystem technologiczny skupiający wiele podmiotów z różnych branż, generujący nowe projekty, wydarzenia i rozwiązania. Dlatego już teraz wykorzystujemy ten potencjał tkwiący w Katowicach. Informujemy o hubie i bierzemy udział w różnych akcjach, m.in. Game Music Fest, interdyscyplinarnym festiwalu poświęconym tematyce muzyki w grach video. Intensywnie współpracujemy też z uczelniami wyższymi
– wyjaśnia Wojciech Maroszek z Katowickich Inwestycji.

Spot reklamowy o katowickim hubie gamingowo-technologicznym

O tym się mówi: Bijące serce Krystyny W listopadzie ubiegłego roku we wnętrzach wieży szybu Krystyna przy KWK Szombierki architekci z Medusa Group przeprowadzili performance, który pokazywać miał mieszkańcom, że budynek mimo postępującej degradacji wciąż żyje i może zyskać całkowicie nowe wcielenie.
Muzeum Kopalni Cynku projektu Petera Zumthora Jeden z najbardziej cenionych szwajcarskich architektów zaprojektował Muzeum Kopalni Cynku w Allmannajuvet w Norwegii. Powściągliwa, wręcz surowa architektura zespołu to hołd Petera Zumthora dla trudu pracujących tu niegdyś górników.
Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt ekologicznego domu z ogrodem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej zaprasza studentów i absolwentów architektury i architektury krajobrazu oraz kierunków pokrewnych do udziału w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-krajobrazowym „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”.
Rynek w Opolu jako ogólnomiejska przestrzeń integracji: wyniki konkursu SARP Poznaliśmy wyniki konkursu na nowe zagospodarowanie Rynku w Opolu. Władze miasta przeprowadziły go we współpracy z lokalnym oddziałem SARP.
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.