Architektura MuratorKonkursyKonkurs architektoniczny na projekt Ogrodu XXI wieku wraz z pawilonem wystawienniczym. WYNIKI

Konkurs architektoniczny na projekt Ogrodu XXI wieku wraz z pawilonem wystawienniczym. WYNIKI

W warszawskich Łazienkach powstać ma nowy pawilon ekspozycyjny o powierzchni wystawowej 1800 m2. Autorzy nagrodzonej koncepcji zaprezentują wstępny projekt 14 stycznia 2014 r. o godz.12.00 w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich

W ramach rewitalizacji obszaru Łazienek Królewskich o powierzchni 2,5 hektara powstanie nowy ogród oraz 1800 m2 powierzchni wystawowej pod ziemią. Ogród zajmie miejsce parkingu, szklarni i nie zagospodarowanego dotąd  fragmentu terenu. Prezentacja i dyskusja dotycząca koncepcji konkursowej rozpocznie się 14 stycznia 2014 r. o godz.12.00 w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich
W spotkaniu udział wezmą laureaci konkursu, zespół architektów z Holandii i Polski: Mecanoo International, jojko + nawrocki architekci, Michael van Gessel oraz Delva Landscape Architects. Projektanci zaprezentują wstępny projekt pokonkursowy. Wnioski z dyskusji wykorzystane zostaną przez projektantów w dalszych pracach projektowych. Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza także do udziału w konsultacjach społecznych, prowadzony przez socjologa Pawła Kuczyńskiego (22 5266217, ogrodXXIwieku.konsultacje@communication.com.pl)

Więcej o konkursie

I nagrodę w konkursie architektonicznym otrzymały pracownie Mecanoo Architecten i jojko+nawrocki architekci
Mecanoo International B.V., Holandia
Jojko + nawrocki architekci s.c. Marcin Jojko, Katowice
Jojko + nawrocki architekci s.c. Bartłomiej Nawrocki, Katowice
Skład zespołu autorskiego: Brouwer Jelmar, Bortko Jakub, Delva Steven, van Gameren Dick, van Gessel Michael R., Guis Robbert, Kaal Sebastiaan, Konovalov Vladimir, Jojko Marcin, Jurasz Grzegorz, Korzuch Maria, Nawrocka Agnieszka, Nawrocki Bartłomiej, Swinder Bianka, Verlaan Joost, Weber Agnieszka, van der Weide Anne-Marie, Zaczek Iwona.

Autorzy nagrodzonej pracy przedstawili projekt pawilonu w całości ukrytego pod projektowanym ogrodem. Na wyniesionej w ten sposób platformie powstać ma łąka z miejscowymi roślinami. Jury podkreśliło funkcjonalne rozwiązanie obsługi publiczności, przestrzeni wystawienniczej, jej zwartość oraz możliwości elastycznego kształtowania. Doceniło także dobre powiązanie projektowanego ogrodu z perspektywą widokową na łąki krajobrazowe od strony północnej, a także właściwe propozycje zastosowania technologii proekologicznych uzupełnianych metodami pasywnymi, oraz propozycjami użycia materiałów odnawialnych.
Główne wejście do pawilonu znajdować się będzie od strony Alei Chińskiej, na przedłużeniu jednej z ważniejszych ścieżek modernistycznego ogrodu. Projektanci zaplanowali dodatkowe wejście od zachodu, pozwalające na udostępnienie wystaw poza godzinami otwarcia parku łazienkowskiego. Zaprojektowanie dodatkowego wejścia pozwoliło na wypiętrzenie punktu widokowego, dzięki czemu zwiedzający będą mogli zobaczyć z góry Ogród XXI wieku i inne części Łazienek. Sam pawilon wystawienniczy jest ukryty pod ogrodem, zaznaczając swoją obecność tylko przez wypiętrzenie gruntu i punkty wejściowe. Autorzy podkreślają, że układ przestrzeni jest interpretacją cech historycznych ogrodów krajobrazowych, przełożeniem ich na język współczesnej architektury.
Wystawy prezentowane mogą być w dwóch dużych salach. Projektanci przewidzieli też możliwość podziału przestrzeni wystawienniczej i równoczesne eksponowanie kilku wystaw.

I nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Ogrodu XXI wieku i pawilonu wystawowego otrzymały pracownie Mecanoo Architecten i jojko+nawrocki architekci
I nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Ogrodu XXI wieku i pawilonu wystawowego otrzymały pracownie Mecanoo Architecten i jojko+nawrocki architekci

II nagrodę otrzymała pracownia WXCA
Skład zespołu autorskiego: Zbigniew Wroński, Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Michał Czerwiński, Anna Dobek, Marcin Bieńka, Małgorzata Dembowska, Piotr Łosek.
Nagrodę przyznano za prosty funkcjonalnie i przestrzennie układ parkowy z wolnostojącym pawilonem wystawowym. Bryła pawilonu trafnie nawiązuje do skali historycznych obiektów Łazienek. Proponowana architektura charakteryzuje się surowością, prostotą i ekonomią. Założenie ogrodu – parku kontynuuje tradycje rozwiązań krajobrazowych (z opinii jury).


II nagroda w konkursie na projekt Ogrodu XXI wieku dla Łazienek Królewskich w Warszawie; makieta projektu WXCA
II nagroda w konkursie na projekt Ogrodu XXI wieku dla Łazienek Królewskich w Warszawie; makieta projektu WXCA. Fot. Konrad Stasiuk
Pawilon wielofunkcyjny i park z tężniami solankowymi w Dębowcu Wielofunkcyjny pawilon usługowy wraz z parkiem z tężniami solankowymi ma stać się wizytówką Dębowca. Projekt architektoniczny przygotowało Studio Projektowe Jakub Gałęski z Bielska-Białej. Założeniem architektów było stworzenie obiektu atrakcyjnego zarówno dla mieszkańców jak i osób odwiedzających Dębowiec po raz pierwszy  
Łazienki Królewskie w Warszawie. Modernizacja i nowe plany Łazienki Królewskie, jeden z najcenniejszych zabytków Warszawy, podawane są kompleksowej konserwacji. Pracom w Pałacu na Wodzie towarzyszą m.in. rewitalizacja parku, modernizacja systemów wentylacyjnych i centralnego ogrzewania. Zmienia się także otoczenie pałacu; na miejscu parkingu powstanie ukryta pod ziemią sala wystawowa i nowy ogród
Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach Fundacja Ideanova ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Przyszły inwestor planuje obiekt na miarę słynnego obserwatorium na Śnieżce.
Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.