Architektura MuratorKonkursyKonkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki

Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki

Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.

Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki
Grafika promująca konkurs Geberit Projekt Łazienki 2023 (dawniej konkurs KOŁO); il. Ada Jarzębowska

Konkurs na projekt łazienki organizowany przez firmę GEBERIT co roku dotyczy innego miejsca w Polsce. Choć w założeniu ma on charakter ideowy, dzięki zaangażowaniu firmy, która za każdym razem dba o dobór sędziów i przemyślaną lokalizację, a ponadto oferuje wyposażenie i pomoc w realizacji, dotychczas udało się już zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie („A-m” 06/2014), Krakowie i Płocku. W każdej edycji bierze udział ok. 300 projektów zgłaszanych nie tylko przez studentów architektury, ale też młodych projektantów.

Partnerem tegorocznej edycji konkursu Geberit (dawnej konkurs KOŁO) zostało Stowarzyszenie Architektów Polskich, które oferuje młodym twórcom niezwykle inspirujący kontekst – Pałac Zamoyskich. Budynek, stanowiący główną siedzibę SARP, wraz z dostępnym wokół ogrodem i pawilonem wystawowo-konferencyjnym, od wielu lat jest miejscem organizowanych przez stowarzyszenie warsztatów, wystaw czy konferencji.

W konkursie tradycyjnie mogą wziąć udział studenci architektury oraz młodzi architekci. Zadaniem będzie zaprojektowanie mobilnej toalety na terenie ogrodu przy ulicy Foksal w Warszawie. Obiekt ma stanowić wzorzec dla toalet lokalizowanych w parkach, przestrzeniach sportu i rekreacji oraz w sąsiedztwie budynków o wysokich walorach architektonicznych, w tym objętych ochroną konserwatorską. Jedyny warunek to wykorzystanie w projekcie produktów marki Geberit. Toaleta musi być jednocześnie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wykorzystywać systemy umożliwiające zbieranie i podczyszczanie wody deszczowej oraz wody szarej.

W 12-osobowym jury zasiadają: Ewa Kuryłowicz, generalna projektantka i wiceprezeska Kuryłowicz & Associates, Agnieszka Kalinowska-Sołtys z biura APA Wojciechowski Architekci, prezeska Stowarzyszenia Architektów Polskich, Szczepan Wroński, założyciel i partner w pracowni WXCA, Szymon Wojciechowski, prezes zarządu APA Wojciechowski Architekci, Marlena Happach, naczelna architektka m.st. Warszawy, Dorota Sibińska, współzałożycielka xystudio, Agata Twardoch, architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, Jacek Tryc, właściciel pracowni Jacek Tryc - wnętrza, wiceprezes i członek zarządu SAW, Jakub Krzysztofik, prezes łódzkiego oddziału SARP, Aleksandra Wasilkowska, właścicielka Pracowni Architektonicznej Aleksandra Wasilkowska, Jerzy Grochulski, architekt oraz Przemysław Powalacz, prezes zarządu firmy Geberit.
Pula nagród w konkursie wynosi 60 tys. zł, w tym Grand Prix: 30 tys. zł.

Prace można zgłaszać do 9 maja. Uroczyste ogłoszenie wyników zaplanowano 21 czerwca 2023 roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: www.konkurs.geberit.pl.

Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki
Grafika promująca konkurs Geberit Projekt Łazienki 2023 (dawniej konkurs KOŁO)
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Miejska toaleta w Płocku W ramach rewitalizacji alei Roguckiego w Płocku zagospodarowano ponad czterohektarowy teren – pojawiły się nowe drzewa i łąki kwietne, ławki, kaskady wodne oraz... nowa toaleta według konkursowego projektu młodych architektów Stanisława Łakińskiego i Łukasza Spychaja.
Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt ekologicznego domu z ogrodem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej zaprasza studentów i absolwentów architektury i architektury krajobrazu oraz kierunków pokrewnych do udziału w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-krajobrazowym „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”.
Rynek w Opolu jako ogólnomiejska przestrzeń integracji: wyniki konkursu SARP Poznaliśmy wyniki konkursu na nowe zagospodarowanie Rynku w Opolu. Władze miasta przeprowadziły go we współpracy z lokalnym oddziałem SARP.
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.