Architektura MuratorKonkursyNowy konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow

Nowy konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow

Trwa kolejny konkurs na wystawę stałą w Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Tym razem w jury znalazł się m.in. architekt Piotr Lewicki, pula nagród wynosi 45 tys. zł., a autor najlepszej pracy zostanie zaproszony do negocjacji na wykonanie ostatecznego projektu.

Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow
Pomnik Ofiar Faszyzmu na terenu dawnego obozu koncentracyjnego Plaszow w Krakowie, proj. Witold Cęckiewicz; fot. Lowdown / CC BY-SA 3.0

Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow zostało powołane 1 stycznia 2021 roku na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa. Nowa instytucja, sprawująca opiekę nad 37-hektarowym terenem dawnego obozu, będzie współprowadzona przez gminę Kraków oraz ministerstwo kultury. Utworzenie placówki planowane były od dawna. Już w 2007 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na zagospodarowanie byłego obozu koncentracyjnego Plaszow. Zwyciężyła pracownia Proxima w składzie Borysław Czarakcziew, Sławomir Kogut oraz Mikołaj Iwańczuk (obecnie GPP Grupa Projektowa). W 2018 roku, na podstawie scenariusza opracowanego przez zespół Muzeum Krakowa, projekt zmodyfikowano. Zaplanowano wówczas, że istniejący Szary Dom przy ul. Jerozolimskiej, mieszczący w czasie wojny m.in. biura i więzienie, zostanie zaadaptowany na przestrzeń wystawową, a w obrębie założenia, od strony ul. Kamieńskiego, powstanie nowy budynek tzw. Memoriału. Do dziś żadnego z zamierzeń nie udało się zrealizować.

Czytaj też: Stała ekspozycja w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie |

Jesienią ubiegłego roku Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow ogłosiło konkurs na projekt wystawy stałej, która miałaby się znaleźć w obu obiektach: isteniejącym i planowanym. Żadna z nadesłanych koncepcji nie spełniła jednak oczekiwań organizatora, dlatego postanowił on całą procedurę powtórzyć.

Ogłoszenie o nowym konkursie opublikowano 1 września. Zakres opracowania pozostaje bez zmian. Według scenariusza, ekspozycja w Memoriale ma skupiać się na zasadniczych wątkach z historii obozu i pokazywać jego specyfikę na tle innych niemieckich obiektów tego typu, natomiast ekspozycja w Szarym Domu prezentować losy wybranych bohaterów – więźniów obozu.

Maksymalny łączny koszt wykonania wystawy przewidziano na 4 mln zł, przy czym koszt wykonania dokumentacji projektowej na podstawie zwycięskiej pracy wraz z przeniesieniem praw oraz pełnieniem nadzoru autorskiego określono na 200 tys. zł. Pula nagród wynosi 45 tys. zł (za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 20 tys. zł i zaproszenie do negocjacji na kompleksowe wykonanie projektu całej wystawy), za miejsce drugie 15 tys. zł, a za miejsce trzecie 10 tys. zł).

W 10-osobowym jury zasiadają: Rafał Ziembiński (przewodniczący), Edyta Gawron, Alicja Knast, Barbara Kowalewska, Tomasz Kranz, Piotr Lewicki, Jacek Salwiński, Marta Śmietana i Agata Wąsowska-Pawlik. Sekretarzem konkursu jest Kamil Karski.

Na 15 września dla uczestników zaplanowano wycieczkę po terenie dawnego obozu (zgłoszenia do 13 września). Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 29 września, składanie prac – do 25 listopada, ogłoszenie wyników – do 9 grudnia. Więcej informacji oraz regulamin na stronie www.plaszow.org.

Pamięci mieszkańców getta: nowy monument na cmentarzu żydowskim w Warszawie Jeden z największych masowych grobów w Europie otrzymał nową oprawę. Na cmentarzu żydowskim w Warszawie, w miejscu spoczynku tysięcy mieszkańców getta, powstało przejmujące założenie pomnikowe według projektu biura Archiworks.
Konkurs na projekt obiektu wystawienniczego na terenie dawnego obozu w Treblince: wyniki Muzeum Treblinka i Stowarzyszenie Architektów Polskich rozstrzygnęły jednoetapowy konkurs na projekt nowego obiektu wystawienniczo-edukacyjnego. Spośród 31 nadesłanych prac jury wybrało tylko dwie. Pierwsze miejsce zajęło biuro Bujnowski Architekci, drugie Grupa 5 Architekci.
Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt zagospodarowania placu Czerwonych Gitar w Gdańsku Plac przed kultowym Cristalem przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu od niedawna nosi imię Czerwonych Gitar. Władze miasta ogłosiły właśnie konkurs studialny na nowe zagospodarowanie tej przestrzeni.
Kolejny konkurs na oprawę pomnika Narutowicza w Warszawie Miasto st. Warszawa ogłosiło nowy konkurs na oprawę architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Gabriela Narutowicza. Poprzedni, w którym zwyciężyła koncepcja firmy Granity Skwara Group, został unieważniony.
Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.