Architektura MuratorKonkursyKonkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow

Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow

Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.

Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow
Pomnik Ofiar Faszyzmu na terenu dawnego obozu koncentracyjnego Plaszow w Krakowie, proj. Witold Cęckiewicz; fot. Lowdown / CC BY-SA 3.0

Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow zostało powołane 1 stycznia 2021 roku na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa. Nowa instytucja, sprawująca opiekę nad 37-hektarowym terenem dawnego obozu, będzie współprowadzona przez gminę Kraków oraz ministerstwo kultury. Utworzenie placówki planowane były od dawna. Już w 2007 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na  zagospodarowanie byłego obozu koncentracyjnego Plaszow. Zwyciężyła pracownia Proxima w składzie Borysław Czarakcziew, Sławomir Kogut oraz Mikołaj Iwańczuk (obecnie GPP Grupa Projektowa). W 2018 roku, na podstawie scenariusza opracowanego przez zespół Muzeum Krakowa, projekt zmodyfikowano. Zaplanowano wówczas, że w obrębie założenia, od strony ul. Kamieńskiego, powstanie nowy budynek tzw. Memoriału, a istniejącym Szary Dom przy ul. Jerozolimski, mieszczący w czasie wojny m.in. biura i więzienie, zostanie zaadaptowany na przestrzeń wystawową.

Czytaj też: Stała ekspozycja w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie |

Budynek Memoriału zaprojektowano jako obiekt obsypany ziemią. Projekt zakłada zintegrowanie architektury z istniejącym terenem, dlatego widoczna będzie tylko jedna – frontowa elewacja. (…) Na terenie dawnego KL Plaszow działania inwestycyjne będą zmierzać do uporządkowania i oznakowania terenu oraz wprowadzenia elementów architektonicznych o małym stopniu ingerencji – czytamy na stronie Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Obecnie Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow organizuje konkurs na projekt wystawy stałej, która miałaby się znaleźć w obu obiektach: budynku Memoriału i w Szarym Domu. Według scenariusza, ekspozycja w Memoriale ma skupiać się na zasadniczych wątkach z historii obozu i pokazywać jego specyfikę na tle innych niemieckich obiektów tego typu, natomiast ekspozycja w Szarym Domu prezentować losy wybranych bohaterów – więźniów obozu.

Obie odsłony wystawy mają pozostawać ze sobą w relacji wizualnej, komunikowanej za pośrednictwem pewnej ilości wspólnych środków plastycznych, (…) jednocześnie jednak autor aranżacji powinien tak je zdywersyfikować, by zwiedzający miał wyraźne odczucie, że są to dwa wzajemnie się uzupełniające, choć różniące się między sobą sposoby opowiadania o historii KL Plaszow – można przeczytać w regulaminie konkursu.

Pula nagród wynosi 40 tys. zł (za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 20 tys. zł, za miejsce drugie 13 tys. zł, a za miejsce trzecie 7 tys. zł). W 10-osobowym jury zasiadają: Roma Sendyka (przewodnicząca), Monika Bednarek, Anna Duńczyk- Szulc, Edyta Gawron, Alicja Knast, Barbara Kowalewska, Jacek Salwiński, Marta Śmietana, Marek Świca i Rafał Ziembiński. Sekretarzem konkursu jest Kamil Karski.

Na 25 października dla uczestników zaplanowano wycieczkę na teren dawnego obozu (zgłoszenia do 21 października). Składanie prac do 26 listopada,  ogłoszenie wyników – 10 grudnia. Więcej informacji oraz regulamin na stronie www.plaszow.org.

Muzeum Gross-Rosen
Muzeum Gross-Rosen Główną ideą projektu było stworzenie rzeźbiarsko-architektonicznej kompozycji o symbolicznej wymowie, która upamiętniałaby ofiary obozu Gross-Rosen w zachowanym kamieniołomie. Autor - Mirosław Nizio - Nizio Design International.

Autor: Piotr Prus
Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2022 w nowej formule Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do IX edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Weryfikacja uczestników do Stypendium PRAKTYKA po raz pierwszy odbędzie się w trzech etapach i połączona zostanie z dwudniowymi warsztatami.
BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie Poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki. Trzecie miejsce zajęła pracownia BDR Architekci z Warszawy. Dostrzeżono też koncepcję biura WXCA.
Rozstrzygnięcie konkursu Drewno w Architekturze 2021 Rozstrzygnięto kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Pierwszą nagrodę zdobył Michał Kołodziej z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej za projekt rewitalizacji dawnej dzielnicy żydowskiej w Przedborzu.
Nagrody Salonu Architektury 2021 W tym roku do konkursu o nagrody Salonu Architektury zgłoszono 21 realizacji. Zwycięzcą został obiekt sakralny autorstwa Jakuba Turbasy i Bartłomieja Pyrzyka. Statuetki zostały wręczone podczas drugiego dnia Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.
International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury Rozpoczęła się 10., jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022 organizowanego przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów. Pula nagród wynosi 30 tys. euro.
Wzorcowy dom dla Śląska – wyniki konkursu Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z katowickim oddziałem SARP rozstrzygnął konkurs na projekt modelowego domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa śląskiego. Nagrodzone i wyróżnione projekty będą przeznaczone do sprzedaży i ukażą się w specjalnej pokonkursowej publikacji. „Architektura-murator” jest partnerem medialnym tej inicjatywy.