Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt kładki przez Wisłę w Warszawie

Konkurs na projekt kładki przez Wisłę w Warszawie

Władze Warszawy ogłosiły międzynarodowy konkurs na projekt przeprawy pieszo-rowerowej przez Wisłę. Pula nagród wynosi 260 tys. złotych. Wnioski o dopuszczenie do uczestnictwa przyjmowane są tylko do 20 stycznia 2017 roku.

Konkurs na projekt kładki przez Wisłę w Warszawie

Kładka połączyć ma brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Okrzei. Według regulaminu, powinna wpisywać się w krajobraz miasta oraz stanowić jego rozpoznawalny fragment. Realizacja nowego mostu, przeznaczonego tylko dla pieszych i rowerzystów, ma w założeniu przybliżyć Pragę do centrum, łącząc rewitalizowane obecnie obszary prawobrzeżnej Warszawy z bulwarami wiślanymi. Umożliwi jednocześnie powstanie spacerowego ciągu pomiędzy ulicą Ząbkowską a Powiślem i Krakowskim Przedmieściem. Zostanie również włączony w istniejący i planowany układ infrastruktury rowerowej po obu stronach Wisły (trasy rowerowe na bulwarach wiślanych i na Wybrzeżu Szczecińskim).

To będzie nasza wizytówka i pierwszy most pieszo-rowerowy w stolicy. W ciągu ostatnich lat zrobiliśmy bardzo wiele, by przybliżyć rzekę mieszkańcom – wybudowaliśmy ścieżki i bulwary, powstały plaże i kawiarnie. A nowa przeprawa przez Wisłę, zgodnie z Warszawską Polityką Mobilności, znacznie poprawi jakość życia pieszym i rowerzystom – mówiła podczas ogłoszenia konkursu Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

W jury pod przewodnictwem Marka Mikosa, zastępcy dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, znaleźli się przedstawiciele urzędu miasta: Jacek Grunt-Mejer z Biura Polityki Lokalowej i Rewitalizacji, Marlena Happach, naczelna architekt Warszawy, Renata Kaznowska, zastępca prezydent stolicy, Wojciech Wagner, naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej oraz Agnieszka Kulesza i Łukasz Puchalski z Zarządu Dróg Miejskich, a także architekci: Ewa Kuryłowicz, Rainer Mahlamäki, Hubert Markowski, Maciej Mąka, Adam Pawłowski i Wojciech Zabłocki. Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej reprezentować będą w jury Andrzej Brzeziński i Henryk Zobel, a środowisko architektów krajobrazu: Patryk Zaręba.

 

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 20 stycznia 2017 roku. Termin składania prac konkursowych upływa 8 maja. Regulamin konkursu, również w wersji anglojęzycznej, można pobrać tu.

Kładka w Busku-Zdroju Kładka w Busku to wielka rzeźba o własnej dramaturgii, zmieniająca swój wygląd z każdym krokiem obserwatora w otwartym, relatywnie banalnym krajobrazie – o nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Janusz Sepioł.
Kładka w Zagórzu Śląskim projektu pracowni isba i Mosty – Wrocław Po trzynastu latach od powstania pierwszej koncepcji oddano do użytku kładkę dla pieszych nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim. Za projekt przeprawy odpowiada isba Grupa Projektowa i firma Mosty – Wrocław.
Kładka nad jeziorem – najnowszy projekt Pawła Grobelnego Najnowszy projekt Pawła Grobelnego to mała architektura na terenie prywatnego ogrodu w Wielkopolsce, w tym drewniana kładka prowadząca nad pobliskie jezioro.
Kładka nad Wartą w Poznaniu Pieszy most połączy Chwaliszewo, Ostrów Tumski i Berdychowo w Poznaniu. Planowana od lat kładka powstanie według projektu konsorcjum pod przewodnictwem Architektonicznej Pracowni Autorskiej Jerzego Gurawskiego, w którego skład weszły również: SKI Studio Błażej Szurkowski, MS86A Maciej Sokolnicki Architekt oraz Adam Turczyn.
Kładka pieszo-rowerowa w Augustowie Konkurs na projekt kładki nad rzeką Nettą był pierwszym w historii konkursem architektonicznym zorganizowanym przez władze Augustowa. Najwyżej oceniono koncepcję pracowni STOPROCENT Architekci i ASECon.
Wyniki konkursu na kładkę w Augustowie Władze Warszawy ogłosiły właśnie konkurs na projekt kładki, która połączyłaby brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Okrzei. Tymczasem przedstawiamy wyniki rozstrzygniętego niedawno konkursu na projekt pieszej przeprawy przez rzekę Nettę w Augustowie. Był to pierwszy w historii konkurs architektoniczny zorganizowany przez władze miasta.