Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach

Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach

Fundacja Ideanova ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Przyszły inwestor planuje obiekt na miarę słynnego obserwatorium na Śnieżce.

Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach
Widok z Góry Jeżowa Woda; fot. materiały konkursowe

Organizatorem konkursu jest Fundacja Ideanova, a przyszłym inwestorem jej prezes, Wiesław Cholewa, współzałożyciel Murapolu, jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. na szczycie Jeżowej Wody koło Nowego Sącza  Cholewa chce wznieść trzykondygnacyjne schronisko z funkcję małego planetarium i obserwatorium astronomicznego. Dla inwestycji Urząd Gminy Limanowa wydał już warunki zabudowy, ściśle określające funkcję oraz gabaryty obiektu. jJak czytamy na stronie fundacji, są one prawomocne i były wcześniej konsultowane z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Ogłoszony właśnie konkurs architektoniczny jest dwuetapowy. Na podstawie złożonych w pierwszym etapie koncepcji jury wybierze od dwóch do pięciu prac, które w etapie drugim należało będzie uszczegółowić. Wszystkie prace zakwalifikowane do drugiego etapu zostaną upublicznione i poddane debacie społecznej. Na koniec zostaną ocenione przez jury oraz poddane głosowaniu internetowemu – tak, aby wybrać pracę najpiękniejszą i zgodną z oczekiwaniami społeczności lokalnej. Rozstrzygnięcie konkursu przewidywane jest na miesiące letnie 2023 roku – informują organizatorzy.  

W skład 11-osbowego jury wchodzą: artysta Wojciech Siudmak, Grzegorz Biedroń, prezes Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Wiesław Cholewa, założyciel Fundacji Ideanova, Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląski Park Nauki, architektka Justyna Kobylarczyk, prodziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, konstruktor Marek Mszalnik, architektka Justyna Olesiak, architektka Aleksander Rokosz, Marian Soida, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, architekt Michał Uruszczak i Mieczysław Uryga, starosta Powiatu Limanowskiego. Pula nagród wynosi 10 tys. euro (nagroda główna: 5 tys. euro, nagroda publiczności: 1000 euro, cztery wyróznienia po 1000 euro). Termin rejestracji w konkursie mija 31 marca, składania prac w pierwszym etapie – 30 kwietnia 2023 roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: mountainshelter.ideanova.org.pl.

Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt ekologicznego domu z ogrodem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej zaprasza studentów i absolwentów architektury i architektury krajobrazu oraz kierunków pokrewnych do udziału w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-krajobrazowym „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”.
Rynek w Opolu jako ogólnomiejska przestrzeń integracji: wyniki konkursu SARP Poznaliśmy wyniki konkursu na nowe zagospodarowanie Rynku w Opolu. Władze miasta przeprowadziły go we współpracy z lokalnym oddziałem SARP.
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.