Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej

Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej

Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.

Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej
Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, proj. DiM'84 Dom i Miasto; il. serwis prasowy muzeum

Muzeum Bitwy Warszawskiej jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego. Siedziba placówki powstaje w Ossowie koło Wołomina według konkursowego projektu pracowni DiM'84 Dom i Miasto Czesława Bieleckiego z 2017 roku. Sposób przeprowadzenia konkursu spotkał się z ostrą krytyką nie tylko ze strony środowiska architektonicznego, ale też ogólnopolskich mediów. Do udziału zaproszono bowiem sześć biur, dając im zaledwie 10 dni na opracowanie koncepcji. Studio Czesława Bieleckiego było jedynym, które przygotowało projekt w tak krótkim czasie.

Czytaj też: Muzeum Bitwy Warszawskiej z pozwoleniem na budowę |

Budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej rozpoczęła się w 2020 roku. Według ostatnich zapowiedzi realizacja ma się zakończyć w 2023 roku. Tymczasem 30 października ogłoszono rekomendowany przez SARP konkurs architektoniczny na projekt wystawy stałej. Jak czytamy w założeniach, wojna polsko-bolszewicka lat 1919-1920, (...) z jednej strony wpisywała się w ciąg zdarzeń militarnych i politycznych kształtujących oblicze kontynentu europejskiego po I wojnie światowej, a z drugiej strony w ciąg postaw, w tym przypadku Polaków, broniących chrześcijańskiego fundamentu, na którym od wielu setek lat wyrastała i wydawała owoce kultura europejska.Te dwie płaszczyzny: wojskowo-polityczna i moralno-ideowa powinny tworzyć pewnego rodzaju parasol koncepcyjny wystawy.

Uczestnicy będą musieli obowiązkowo umieścić na ekspozycji podwieszoną kopię samolotu z czasów wojny polsko-bolszewickiej oraz rozplanować prezentację istotnych muzealiów ze zbiorów placówki jak pamiątki związane z poległym w bitwie pod Ossowem księdzem Ignacym Skorupką czy elementy umundurowania polskich i radzieckich żołnierzy. Łączna powierzchnia pomieszczeń ekspozycyjnych wynosi około 1500 m².

Czytaj też: Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego. Ale najpierw przetarg |

Maksymalny koszt wykonania ekspozycji nie powinien przekroczyć kwoty 30 mln zł, przy czym koszt opracowania dokumentacji projektowej na podstawie zwycięskiej pracy określono na maksymalnie 7% łącznego kosztu realizacji. Pula nagród w konkursie wynosi 160 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 60 tys. zł, za miejsce drugie 40 tys. zł, a za miejsce trzecie 30 tys. zł. Dodatkowo zaplanowano dwa wyróżnienia po 15 tys. zł.

W 9-osobowym jury zasiadają architekci Szczepan Wroński (przewodniczący) i Iwona Borkowska, a także Marek Chowaniec, prodziekan Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Jan Żaryn, Janusz Odziemkowski i Wiesław Wysocki z zespołu programowo-naukowego ds. ekspozycji oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Ossowie przy Ministrze Obrony Narodowej oraz Witold Głębowicz, Michał Pacut i Jarosław Stryjek. Funkcję sekretarza pełni architekt krajobrazu Rafał Mroczkowski.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 28 listopada, składania prac – 16 marca 2023 roku. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 31 marca. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: bip.muzeumwp.pl.

Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca