Architektura MuratorKonkursyKonkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu

Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu

Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca

Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu
Racibórz z lotu ptaka

konkursie mogą uczestniczyć zespoły projektowe z Polski i ze świata. Zgłoszone przez nich projekty powinny uwzględniać takie elementy, jak nowe nawierzchnie, ławki, latarnie, kosze na śmieci czy ogródki gastronomiczne. Od uczestników wymaga się również uwzględnienia nasadzeń drzew na owalnej linii wokół kolumny maryjnej na rynku, co będzie stanowić nawiązanie do jego dawnego układu, który dziś możemy oglądać jedynie na starych fotografiach. Interesującą wytyczną jest zaprojektowanie zdroju wodnego na wzór historycznej rorkastli. Był to murowany pojemnik z rurami, z którego przed II wojną światową można było czerpać wodę doprowadzaną do miasta z lasu Obora. Mówi się, że pierwsza rorkastla została zabudowana na raciborskim rynku już w średniowieczu, stanowiąc ważne miejsce dla lokalnej społeczności. Dzięki konkursowi może ona wrócić na dawne miejsce, choć w zupełnie nowej formie.

Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu
Litografia, 1904 r.

Konkurs wpisuje się we współczesne trendy dotyczące odbetonowywania i zazieleniania miast. Należy jednak pamiętać, że Rynek Starego Miasta wymaga szczególnej troski, tak aby podczas planowanej przebudowy nie utracił swojego historycznego, zabytkowego charakteru. Architekci biorący udział w konkursie staną zatem przed nie lada wyzwaniem, aby podkreślić atrakcyjność tego miejsca, przy jednoczesnym uwzględnieniu uwarunkowań ekonomicznych i ekologicznych, z którymi mierzą się współczesne inwestycje publiczne.

Konkurs już teraz wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców i architektów. To okazja dla zespołów projektowych do wykazania się swoimi umiejętnościami, a także szansa na stworzenie nowego serca miasta, które będzie zarówno odpowiadać współczesnym trendom w architekturze, jak i służyć mieszkańcom oraz turystom.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca, zaś do 15 maja – prace konkursowe. Ogłoszenie wyników 5 czerwca 2023 roku. Początek realizacji planowany jest na połowę 2024 roku.

W skład 10-osobowego sądu konkursowego wchodzą: przewodniczący Piotr Średniawa, przewodniczący Śląskiej Okręgowej Izby Architektów, SARP Katowice; zastępca przewodniczącego Rafał Paszenda, SARP Katowice; Zbigniew Sąsiadek, SARP Katowice; Wojciech Gwizdak, SARP Kielce; Dawid Wacławczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Racibórz; Piotr Glapa, naczelnik Wydziału Komunalnego UM Racibórz; Łukasz Konarzewski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków; Ewa Klimaszewska, Architektka Miejska w Raciborzu oraz Joanna Sokołowska-Moskwiak, dyrektorka Instytutu Architektury Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.

Więcej informacji o konkursie, w tym szczegółowe instrukcje dotyczące zgłoszeń, można znaleźć na stronie organizatora: www.sarp.katowice.pl

Źródło: SARP oddział Katowice

Konkurs na projekt ekologicznego domu z ogrodem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej zaprasza studentów i absolwentów architektury i architektury krajobrazu oraz kierunków pokrewnych do udziału w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-krajobrazowym „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”.
Rynek w Opolu jako ogólnomiejska przestrzeń integracji: wyniki konkursu SARP Poznaliśmy wyniki konkursu na nowe zagospodarowanie Rynku w Opolu. Władze miasta przeprowadziły go we współpracy z lokalnym oddziałem SARP.
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.