Architektura MuratorKonkursyKonkurs na zagospodarowanie Rynku w Trzebiatowie

Konkurs na zagospodarowanie Rynku w Trzebiatowie

W ramach rewitalizacji Starego Miasta w Trzebiatowie nowy wygląd zyskać ma historyczny rynek. Projekt zagospodarowania przestrzeni zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. W jury m.in. Marcin Brataniec, Sławomir Wunsch i Zbigniew Paszkowski.

Konkurs na zagospodarowanie Rynku w Trzebiatowie
Północna strona rynku w Trzebiatowie; fot. JDavid / CC BY 3.0

Konkurs architektoniczny na zagospodarowania Rynku władze Trzebiatowa organizują we współpracy ze szczecińskim oddziałem SARP. Zadaniem uczestników jest stworzenie nowej aranżacji tej przestrzeni, uwzględniającej jednak zabytkowy charakter otoczenia i funkcję głównego miejskiego placu. Teren opracowania obejmuje blisko 10 tys. m². W obrębie Rynku znajduje się historyczny ratusz oraz niewielki skwer w południowo-wschodniej części założenia. Ten ostatni należy zachować, ewentualnie przeprojektować, proponując nowe nasadzenia. Regulamin dopuszcza też m.in. wprowadzenie fontanny lub tzw. mokrego chodnika z dyszami ukrytymi w nawierzchni. Podkreślono ponadto konieczność uwzględnienia rozwiązań proekologicznych.

W pięcioosobowym jury zasiadają architekci: Marcin Brataniec (przewodniczący), Sławomir Wunsch i Zbigniew Paszkowski, a także Alina Rachańska, przedstawicielka rady miejskiej oraz Robert Rowski, reprezentujący urząd miasta. Funkcję sekretarz konkursu pełni Anna Pazdur-Czarnowska. Pula nagród wynosi 95 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 30 tys. zł i zaproszenie do negocjacji na kompleksowe wykonanie projektu, za miejsce drugie 20 tys. zł, a za miejsce trzecie 15 tys. zł. Na wyróżnienia przeznaczone zostało kolejne 30 tys. zł. 

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 14 listopada, termin składania prac – 28 stycznia 2023 roku. Rozstrzygnięcie planowane jest na 10 lutego 2023 roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: platformazakupowa.pl.

Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach Fundacja Ideanova ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Przyszły inwestor planuje obiekt na miarę słynnego obserwatorium na Śnieżce.
Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.