Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu

i

Autor: Archiwum Architektury Zwycięski projekt konkursu Kaira Looro z 2021 roku autorstwa Juana Pablo Lopeza Isabelli z Urugwaju; fot. serwis prasowy Balouo Salo

Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu

2023-01-30 19:46

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.

Kaira Looro w języku mandinka, popularnym zwłaszcza wśród mieszkańców Afryki Zachodniej, oznacza „budować pokój” lub „architektura dla pokoju”. Taką nazwę ma także seria konkursów architektonicznych organizowanych przez włoskie stowarzyszenie Balouo Salo, którego honorowym członkiem jest Kengo Kuma. Balouo Salo od 2016 roku działa na rzecz poprawy jakości życia w krajach rozwijających się m.in. poprzez realizację niezbędnej infrastruktury i popularyzację rozwiązań podnoszących świadomości lokalnych społeczności. Wśród jej ostatnich dokonań w samym tylko Senegalu warto wymienić budowę studni wyposażonych w solarny system oczyszczania wody czy zaprojektowanie zapory w dolinie Tanaff w południowo-zachodniej części kraju. Środki na inwestycje organizacja zbiera m.in. przeprowadzając właśnie płatne konkursy Kaira Looro na projekty niewielkich obiektów kultury. Dotychczas odbyło się już sześć. W 2020 roku, na koncepcję uniwersalnego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zwyciężyli architekci z Polski: Aleksandra Wróbel, Kamil Owczarek i Agnieszka Witaszek.Najnowszy konkurs architektoniczny Kaira Looro dotyczy szkoły dla południowego Senegalu. Parterowy obiekt, o powierzchni do 650 m², powinien pomieścić m.in. sześć sal lekcyjnych, każda dla ok. 25 uczniów, przestrzeń biurową, salę wielofunkcyjną, w której będzie można organizować zajęcia rekreacyjne i laboratoria, stołówkę oraz magazyn. Budynek należy zaprojektować z wykorzystaniem materiałów naturalnych bądź pochodzących z recyklingu i zrównoważonych technologii, nie wymagających użycia ciężkiego sprzętu. Całkowity koszt samych materiałów budowlanych (ziemia, beton, drewno itp.) nie może przekroczyć 70 tys. euro. W 10-osobowym jury pod przewodnictwem Kengo Kumy zasiadają architekci i architektki: Benedetta Tagliabue z hiszpańskiego studia EMBT Miralles Tagliabue, Agostino Ghirardelli z włoskiej pracowni Blengini Ghirardelli, Manuel Aires Mateus z portugalskiego biura Aires Mateus Architects, Raul Pantaleo z włoskiego TAM Associati, Mphethi Morojele z południowoafrykańskiego MMA Design Studio, Emmanuelle Moureaux z francusko-japońskiego studia Emmanuelle Moureaux Architecture + Design, Saad El Kabbaj i Mohamed Amine Siana, wykładowcy na Université Internationale w Rabacie oraz Driss Kettani z Mohammed VI Polytechnic University.

Konkurs Kaira Looro 2023 pod patronatem „Architektury-murator”

W konkursie Kaira Looro 2023 mogą wziąć udział studenci i młodzi architekci do 35. roku życia. Prace można zgłaszać samodzielnie bądź w zespołach liczących maksymalnie 5 osób. Główną nagrodą jest 5 tys. euro, możliwość realizacji projektu oraz staż w pracowni Kengo Kuma & Associates. Przewidziano też nagrody za zajęcia drugiego i trzeciego miejsca. Będą to praktyki w hiszpańskim biurze EMBT Architects i włoskim SBGA Blengini Ghirardelli oraz odpowiednio 2 tys. euro i 1 tys. euro. Jury przyzna ponadto dwa wyróżnienia honorowe i pięć specjalnych. Dodatkowo 20 najlepszych projektów znajdzie się w towarzyszącej konkursowi publikacji i będzie prezentowana na podsumowującej wystawie. Opłata rejestracyjna w pierwszym terminie, do 28 lutego 2023 roku, wynosi 60 euro, w drugim, od 1 marca do 9 kwietnia, 90 euro, a w trzecim, od 10 kwietnia do 15 maja 120 euro. Składanie prac przewidziano do 11 czerwca, a ogłoszenie wyników: 10 lipca. „Architektura-murator” ponownie jest patronem medialnym konkursu Kaira Looro. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny na stronie www.kairalooro.com.

ZAPISZ SIĘ