Architektura MuratorKonkursyLeonardo Award 2009

Leonardo Award 2009

III Mińskie Międzynarodowe Biennale dla Młodych Architektów, podczas którego przyznana została nagroda dla architektów poniżej 40 roku życia - wśród nich polscy laureaci. Na konkurs można było zgłaszać projekty i realizacje.

Stowarzyszenie Architektów Białoruskich (BUA), we współpracy z Ministerstwem Architektury i Budownictwa Białorusi, Komitetem Miasta Mińska, Międzyrządową Fundacją na rzecz Współpracy w dziedzinie Edukacji, Nauki i Kultury (IFESCCO), Międzynarodową Unią Architektów (UIA), Międzynarodowym Stowarzyszeniem Unii Architektonicznych (IAUA), Radą Architektów Środkowej i Wschodniej Europy (ACCEE), wzorem lat ubiegłych zorganizowało - w ramach VII Narodowego Festiwalu Architektury Mińsk 2009 - III Mińskie Międzynarodowe Biennale dla Młodych Architektów, podczas którego przyznana została nagroda Leonardo 2009.

Z przyjemnością informujemy, że wśród polskich laureatów III Międzynarodowego Biennale Architektury LEONARDO 2009, które odbyło się pod patronatem UIA w Mińsku w dniach 17-19 września 2009 roku znalazło się katowickie biuro OVO Grąbczewscy Architekci : Barbara i Oskar Grąbczewscy, którzy otrzymali wyróżnienie za projekt Ośrodka Zdrowia, Ośrodka Pomocy Społecznej i Gminnego Ośrodka Kultury , który jest obecnie realizowany w Gierałtowicach. Projekt jest wynikiem wygranego w 2007 roku ogólnopolskiego konkursu, a oddanie obiektu do użytku jest przewidziane na 2010 rok.
W roku 2007 laureatami Biennale ze Śląska były biura KWK Promes Robert Konieczny, Konior Studio Tomasz Konior oraz medusa group - Przemo Łukasik i Łukasz Zagała. W obecnej edycji, nagrody i wyróżnienia otrzymały również biura Maćków Pracownia Projektowa oraz Łosiak Siwiak Architekci.
W Biennale LEONARDO 2009 startowało 370 projektów z 28 krajów Europy.

Pełna lista laureatów

MBA Kraków 2019 – laureaci Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie Grand Prix XV edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie zdobyły Karolina Chodura i Joanna Rozbrój, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, za pracę wyrażającą konieczność koegzystencji przyrody i architektury. Prezentujemy laureatów MBA Kraków 2019.
Wydarzenia Tallińskiego Biennale Architektury. Open Call Organizatorzy TAB 2019 – Tallinn Architecture Biennale czekają na propozycje wydarzeń towarzyszących tegorocznej imprezie. Pomysły nadsyłać mogą architekci, urbaniści, artyści, ale i zainteresowani specjaliści innych dziedzin.
Gdynia z lekarstwem na pastelozę! Biennale Sztuki Miejskiej w Gdyni, organizowane przez lokalne stowarzyszenie Traffic Design, to nie tylko popularny festiwal szeroko rozumianego projektowania, ale też remedium na większość przypadłości dotykających nasze metropolie. Tegoroczna edycja przyniosła kolejne realne zmiany w przestrzeni tego polskiego „Białego Miasta”.
Polska na London Design Biennale – znamy założenia zwycięskiej wystawy Na London Design Biennale Polskę reprezentować będzie wystawa A Matter of Things, przygotowana przez Małgorzatę Wesołowską, projektantkę, badaczkę, niegdyś współpracowniczkę „Architektury-murator”. Międzynarodowa publiczność zobaczy obiekty, które towarzyszyły nam w codziennym życiu przez ostatnie sto lat.
16. Biennale Architektury w Wenecji Temat tegorocznej edycji biennale brzmi FREESPACE i odnosi się do architektury szczodrej i demokratycznej. W polskim pawilonie zobaczymy projekt Amplifikacja natury autorstwa grupy Centrala, nawiązujący do głównego hasła poprzez ukazanie relacji człowieka, architektury i natury
Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – podsumowanie i fotorelacja Tematem tegorocznej, piątej już edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie była redefinicja funkcji i rozwiązań przestrzennych Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Organizatorzy wspólnie z uczestnikami poszukiwali nowych pomysłów dla budynku i jego roli w strukturze miasta – relacja Tomasza Żylskiego.