Living buildings. Przyszłość biurowców 2050

i

Autor: Archiwum Architektury Katarzyna Górska, Maiya Tokar, Milena Lemańska

Living buildings. Przyszłość biurowców 2050

2018-02-16 13:06

Zorganizowany przez Politechnikę Gdańską we współpracy z infuture hatalska foresight institute konkurs postawił studentów przed zadaniem stworzenia koncepcji spekulatywnego biurowca. Projekty stały się illustracją do zaproponowanych przez instytut w raporcie scenariuszy przyszłości.

Raport "Biurowce przyszłości" oparty został na pracach studentów z Politechniki Gdańskiej, którzy tworząc je zaangażowali się w design spektulatywny. Na podstawie opracowanych przez instytut trendów kulturowych, społecznych i środowiskowych ich zadaniem było opracowanie projektów biurowców, który mogłyby funkcjonować w roku 2050. Koncepcje miały być osadzone w rzeczywistości, oraz wyrażać pewną ideę kierunku, w jaki zmierzać może architektura budynków biurowych.

Raport uwzględnił pięć scenariuszy przyszłości: Inkluzywność i różnorodność, W symbiozie z naturą, Niezależność i samowystarczalność, Adaptacja i elastyczność oraz Niewidzialna architektura. które stanowiły próbę przewidzenia głównych trendów, które nadadzą ton myśleniu o architekturze.

Living buildings. Przyszłość biurowców 2050

i

Autor: Archiwum Architektury Maciej Rogało - wyróżnienie honorowe

Marek Gawdzik z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, który współorganizował konkurs, mówi, że z biegiem czasu projekty opracowywane przez studentów podczas seminariów konkursowych stawały się coraz bardziej wizjonerskie. Uczestnicy musieli wziąć pod uwagę postęp technologiczny, jaki ma szansę się dokonać w przeciągu następnych 50 lat, jak również radykalnie inne podejście do zagadnień użytkowych, które typowo uwzględniane są w realizacjach. W projektach pojawiły się technologie, które znajdują się dopiero w fazie testów - perowskit (struktura pozwalająca na stosowanie procesów fotowoltaicznych na dużych powierzchniach), metamateriały (struktury powodujące efekt "znikania" powierzchni) czy niezwykle wytrzymałe włókna węglowe jako materiał konstrukcyjny.

W galerii znajdziecie nagrodzone prace, jak również ich opisy autorskie.