Zamiast tylko rozważać trudności, przed jakimi stoimy, ci młodzi wynalazcy podjęli działanie i zaprojektowali rozwiązania oparte na technologii. Ich pasja i determinacja w zmienianiu świata na lepsze naprawdę robią wrażenie – wyraził swoje uznanie Sir James Dyson – Mam nadzieję, że ten Konkurs pomoże im się wybić i osiągnąć sukces.
Polski projekt Rydwan Życia został zwycięzcą w kategorii Projekt Humanitarny
Jego twórca, Piotr Tłuszcz, zainspirowany trudnościami związanymi z ewakuacją medyczną w trudnym terenie, stworzył terenową przyczepę do ewakuacji medycznej, którą można doczepić do każdego pojazdu wyposażonego w hak. Przyczepa, lekka i wyposażona w specjalne zawieszenie, umożliwia transport rannych w trudnych warunkach terenowych, zwiększając skuteczność akcji ratunkowych. Piotr zainteresował się projektowaniem przyczep podczas rodzinnych wypraw na Bałkany i w Pireneje. Po wielu latach pracy i studiów, udało mu się stworzyć Rydwan Życia. Dwa pierwsze modele przyczepy zostały przekazane ukraińskiej jednostce medycznej oraz polskim ratownikom pola walki "W międzyczasie" Damiana Dudy. Piotr nadal doskonali swój wynalazek, aby jak najlepiej odpowiadał na potrzeby akcji ratunkowych w górach.
Piotr skomentował swoje zwycięstwo w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona 2023 słowami: Mam nadzieję, że dzięki tej nagrodzie Rydwan Życia będzie mógł dalej ratować ludzi – czy to podczas ewakuacji z pola walki, czy w razie wypadków w trudno dostępnych miejscach.
Główna międzynarodowa nagroda została przyznana The Golden Capsule, czyli projektowi rozwiązującemu problemy, z jakimi borykają się sanitariusze i ratownicy medyczni podczas transportu pacjentów otrzymujących infuzje na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Zespół studentów Uniwersytetu Hongik w Seulu opracował projekt urządzenia do infuzji dożylnej The Golden Capsule, które nie wymaga zasilania ani użycia rąk, a jego działanie nie opiera się na grawitacji, lecz na siłach sprężystości i różnicach ciśnień. Dzięki temu ratownicy, którzy ewakuują pacjentów z terenów dotkniętych kataklizmem, nie muszą trzymać w górze worków do infuzji, a kontrola tempa wlewu nie wymaga dostępu do prądu.
Zwycięzcami w kategorii Zrównoważony Rozwój zostali twórcy E-COATING - Hoi Fung Ronaldo Chan i Can Jovial Xiao
Klimatyzacja odpowiada niemal za jedną trzecią (31%) całkowitego zużycia energii elektrycznej w Hongkongu. A na wysypiska śmieci codziennie trafia ponad 470 000 szklanych butelek. E-COATING stanowi przyjazne dla środowiska rozwiązanie obu tych problemów. To materiał wykonany z przetworzonych szklanych odpadów, który odbija promienie słoneczne. Dzięki temu budynki z powłoką E-COATING na dachach i ścianach będą pochłaniać znacznie mniej ciepła. A to ograniczy zużycie energii przez systemy chłodzenia, takie jak klimatyzatory i zmniejszy emisje gazów cieplarnianych.
Nagroda pomoże zespołowi udoskonalić E-COATING, tak aby materiał lepiej trzymał się powierzchni, a jego nakładanie było prostsze. Twórcy spróbują także opracować nowe odmiany E-COATING do użytku wewnątrz budynków. W rozmowie z sir Jamesem Dysonem Ronaldo i Jovial przyznali: Stworzyliśmy E-COATING, aby przyczynić się do usunięcia poważnych zagrożeń dla naszego środowiska. Dzięki środkom z nagrody będziemy mogli posunąć naprzód badania i rozwój produktu, a także zrobić kolejny krok, zakładając firmę.
Materiał powstał przy współpracy z Dyson.