European Prize for Public Space

i

Autor: Archiwum Architektury

Nabór zgłoszeń do European Prize for Urban Public Space 2018

2017-12-05 12:30

Od stycznia będzie można zgłaszać pracę do dziesiątej edycji międzynarodowego konkursu, mającego uhonorować najlepsze europejskie projekty urbanistyczne. W 2016 roku główną nagrodę ex aequo zdobyła polska realizacja - Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie.

Odbywający się co dwa lata konkurs odbywa się z inicjatywy Centre of Contemporary Culture of Barcelona. Etosem konkursu, będącego jedyną nagrodą urbanistyczną obejmującą całą Europę, jest promocja europejskiego sposobu myślenia o mieście jako wspólnej przestrzeni, niosącej ze sobą wartości społeczne i polityczne. Nagrodzone projekty mają promować otwarty model miasta i przyczyniać się do harmonijnego współistnienia wielu funkcji i grup społecznych.

Pierwszą wyróżnioną w konkursie polską realizacją była aranżacja przestrzeni Placu Bohaterów Getta w Krakowie, uhonorowana wzmianką specjalną w edycji 2006. W 2014 w finale znalazła się ścieżka nad Wisłą połączona z rewitalizacją plaż, ale dziesięć lat czekaliśmy na kolejną nagrodę dla polskiej realizacji - w 2016 Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (o którym pisaliśmy w "Architekturze-murator" 04/2016) zdobyło główną nagrodę ex aequo z projektem rewitalizacji sadu termalnego w Caldes de Montbui w Hiszpanii.

Przewodniczącą międzynarodowego jury jest hiszpańska architektka Olga Tarrasó. Jednym z jego członków jest Ewa P. Porębska - redaktor naczelna "Architektury-murator". Także w gronie ekspertów znalazło się dwóch polskich architektów - Piotr Lewicki z pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak (autorów wyróżnionej w 2006 roku realizacji) oraz wykładający na uniwerytecie w Plymouth Krzysztof Nawratek.

Rejestracja zgłoszeń rozpocznie się 15 stycznia i potrwa do 21 lutego. Szczegółowy regulamin, jak również galeria zwycięzców poprzednich edycji, dostępny jest na stronie konkursu.