Znamy już laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się 21 czerwca na ostatnim piętrze wieżowca Widok Towers. Sędziowie po raz kolejny wybrali najlepsze gmachy użyteczności publicznej, inwestycje komercyjne, obiekty mieszkalne, rewitalizacje i przestrzenie publiczne, a także realizacje najbardziej proekologiczne i najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W tym roku w skład jury weszli: Daniel Piotrowski, przedstawiciel warszawskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, Magdalena Pios, przewodnicząca Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP, Donata Kończyk, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. dostępności, Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy, Marlena Happach, architekt miasta Warszawy, Grzegorz A. Buczek, architekt i urbanista, Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy, Tomasz Majda, przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Marta Sękulska-Wrońska, prezes warszawskiego oddziału SARP, Robert Szumielewicz, prezes Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Grzegorz Piątek, historyk architektury, Marcin Szczelina, krytyk architektury, redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob” oraz Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.
Tutaj liczy się nie tylko forma. Ocenialiśmy architekturę i założenia urbanistyczne także pod kątem rozwiązań środowiskowych. Sprawdzaliśmy, czy spełniono wymogi projektowania uniwersalnego. Dlatego tak ważne w naszym konkursie są nagrody za rozwiązania proekologiczne oraz za rozwiązania, które zapewniają dostępność wszystkim, a szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji – mówiła podczas gali Marlena Happach, architekt miasta i członkini jury.
W kategorii architektura użyteczności publicznej zwyciężył budynek Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW przy ul. Dobrej projektu Kuryłowicz & Associates. Obiekt zdobył też nagrodę specjalną za rozwiązania zapewniające dostępność. Inwestycję nagradzamy za harmonijne wkomponowanie nowoczesnej bryły w starą i nową zabudowę Powiśla, w wymagającej lokalizacji między Biblioteką Uniwersytecką a parkiem pod Skarpą Warszawską. Architekci chcieli zaprojektować przestrzeń i wnętrza, które dadzą wrażenie przebywania w przestrzeniach pełnych światła, z widokiem na zieleń niczym z ogroowych altan i szklarni. To się udało. W budynku zastosowano różne rozwiązania energooszczędne. Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła współpracują z gruntowym wymiennikiem ciepła. Budynek spełnia wszystkie kryteria projektowania uniwersalnego i łatwej dostępności dla wszystkich – czytamy w uzasadnieniu. | Więcej o realizacji...
W kategorii architektura komercyjna jury doceniło zespół Browarów Warszawskich w obrębie ulic Grzybowska, Wronia, Chłodna i Krochmalna projektu biura JEMS Architekci. Inwestorem całego założenia jest firm Echo Investment. W miejscu dawnych browarów projektantom udało się stworzyć kawałek autentycznego miasta. Jest ono przyjazne dla pieszych, a także wielkomiejskie. Współczesne, ale niepozbawione historii – pisali Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak w „A-m” 10/2021. Nagrodę przyznajemy całej inwestycji Browarów Warszawskich. Powstała bardzo urozmaicona i żywa część miasta. Funkcje komercyjne, biurowe, sklepy, usługi zostały dobrze zrównoważone z funkcjami mieszkaniowymi oraz przestrzeniami, które są dostępne publicznie – uzasadniali sędziowie. | Więcej o realizacji...
W kategorii architektura mieszkaniowa nagrodę zdobył Dom Ronalda McDonalda przy ul. Księcia Trojdena na Ochocie (proj. AFP Architekci Tomasz Flejterski, Alicja Szojda). Obiekt nagradzamy w grupie architektury mieszkaniowej, choć dom Ronalda McDonalda wymyka się jednoznacznej kategoryzacji. Pełni on funkcję zamieszkania zbiorowego, jak hotel czy pensjonat. Z kolei dla osób potrzebujących funkcjonuje on jak dom otwarty, z którego korzystają bez opłat. To pokazuje, jak zmienia się pojęcie architektury mieszkaniowej – tłumaczyli sędziowie. Zwrócili ponadto uwagę, że budynek charakteryzuje się doskonałymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. Zastosowane materiały wykończeniowe ułatwiają utrzymanie obiektu w czystości. Wnętrze jest skąpane w naturalnym świetle, a biblioteka przy ścianie klatki schodowej wprowadza domową atmosferę – uzasadniali.
W kategorii projektowanie przestrzeni publicznych sędziowie postanowili docenić modernizację plaży Romantycznej w Wawrze (proj. Pracownia Projektowa Karol Żurawski i zespół). Realizacja zdobyła także specjalną nagrodę za rozwiązania proekologiczne. Plażę Romantyczną nagradzamy za modelowy przykład udanej interwencji architektów i znawców zieleni na dzikim brzegu Wisły. Inwestycja wzbogaciła to miejsce, podniosła jego walory krajobrazowe i użytkowe. Cała przestrzeń została tak ukształtowana, aby z różnych atrakcji mogli korzystać wszyscy, także osoby z niepełnosprawnościami. Pawilon oraz zadaszenia z ławami i stołami mają miękkie, organiczne formy. Są wykonane z drewna. Obiekty architektoniczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można je było zdemontować w przypadku wysokiej fali powodziowej. Powstało piękne miejsce nad Wisłą, które przyciąga tłumy użytkowników – zauważyli jurorzy.
W kategorii nowe życie budynków nagrodzono Targowisko Bakalarska – Asian Town (proj. Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska). Potraktowanie Bakalaka z szacunkiem i zrozumieniem sprawiło, że targowisko tętni swoim hałaśliwym i kolorowym życiem, jest nieformalnym zagłębiem kuchni azjatyckiej i ciekawym miejscem na mapie Warszawy – pisał o realizacji na naszych łamach Łukasz Pancewicz (08/2021).
Jury Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy zwróciło uwagę, że realizacja pozytywnie wpłynęła na zmiany w całej okolicy. Inwestorzy wykorzystali pozostałości po halach i budynkach, w których naprawiano maszyny. Zadaszenia i różne elementy dawnych konstrukcji zostały zmodernizowane i wykorzystane na potrzeby targowiska. Bazar rozrastał się w sposób dość chaotyczny, a mieszkańcy narzekali na jego uciążliwość. Dopiero interwencja architektki Aleksandry Wasilkowskiej nadała mu nową, miejską jakość. Autorka inspirowała się „skaczącymi pierzejami wietnamskich miast i ulic Hanoi”. Taka forma pozwala zintegrować różne wysokości pawilonów i budynków, a także ułatwia modyfikację i zmiany, których kupcy mogą dokonywać w przyszłości – piszą w uzasadnieniu sędziowie. | Więcej o realizacji...
Za najlepsze wydarzenie architektoniczne minionego roku jury uznało wystawę „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz” prezentowaną w Muzeum Woli od czerwca do listopada (autorzy: Klara Czerniewska-Andryszczyk, Ewa Perlińska-Kobierzyńska, Natalia Budnik, Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis). Wystawę nagradzamy za przybliżenie imponującego dorobku Aliny Scholtz, zaprezentowanie go w sposób przekrojowy i ciekawy plastycznie. Jeśli dziś cenimy Warszawę za piękno parków i terenów zieleni na powojennych osiedlach, to w dużym stopniu jest to zasługa tej wybitnej architektki krajobraz – podkreślili jurorzy.
Nagrodę Mieszkańców w towarzyszącym konkursowi internetowym plebiscycie zdobył Dom Ronalda McDonalda, a Grand Prix powędrowało do pracowni JEMS Architekci i Echo Investment za projekt Browarów Warszawskich.
Wśród finalistów Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy 2022 znalazły się ponadto: Sauna Wisła (proj. Patwater i Kwadratura) i Dom Ronalda McDonalda (proj. AFP Architekci Tomasz Flejterski, Alicja Szojda) w kategorii architektura użyteczności publicznej, Biurowiec Y w kompleksie Generation Park X, Y, Z (proj. JEMS Architekci) i Targowisko Bakalarska – Asian Town (proj. Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska) w kategorii architektura komercyjna, zespół mieszkaniowy W Apartments przy ul. Siedmiogrodzkiej (proj. WWAA) i osiedle Wileńska Express (proj. AMC Andrzej M. Chołdzyński) w kategorii architektura mieszkaniowa, upamiętnienie Archiwum Ringelbluma przy ul. Nowolipki (proj. Marcin Urbanek, Łukasz Mieszkowski) i tereny rekreacyjne Browarów Warszawskich w kategorii projektowanie przestrzeni publicznych, Piwnice Leżakowni w Browarach Warszawskich i Fabryka PZO przy ul. Grochowskiej (proj. Konkret Architekci) w kategorii nowe życie budynków oraz książka Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej „Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90.” i wystawa „Jak robić szkołę?” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Szymon Maliborski, Paweł Brylskiw kategorii wydarzenie architektoniczne.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!