Saska Kępa powstała w okresie międzywojennym, układ urbanistyczny nawiązuje do europejskich koncepcji „miasta-ogrodu”, a zabudowa odzwierciedla nowatorskie przemiany w architekturze lat 20. i 30. XX wieku. Także część realizacji powojennych wpisała się twórczo w oryginalną, modernistyczną tkankę. W ostatnich latach Saska Kępa szybko się zmienia. Cieszą modernizacje i renowacje, przywracające budynkom przedwojenny blask, wydobywające szlachetne proporcje i wysmakowany detal. Zdarza się też niestety że nowopowstające obiekty burzą relacje z historycznym otoczeniem, a także ingerują w zieleń. Saską Kępę szpecą też „napuchnięte” styropianem elewacje i „fantazyjne” ogrodzenia. Dzieje się tak także na obszarze wpisanym do rejestru zabytków jako strefa ochrony konserwatorskiej.
Celem nagrody jest promocja pozytywnych zmian na terenie Saskiej Kępy oraz wskazywanie dobrych praktyk przyszłym inwestorom. Do konkursu mogą być zgłaszane nowe inwestycje, renowacje i modernizacje istniejących obiektów, zrealizowane w latach 2006 – 2015, z zachowaniem charakteru i specyfiki tego unikalnego osiedla Warszawy.
Nagrodę stanowi pamiątkowa tablica, która zostanie umieszczona na elewacji budynku, oraz dyplomy dla inwestora (prywatnego właściciela, wspólnoty, spółdzielni lub dewelopera) i projektanta inwestycji (przebudowy, rozbudowy, remontu, nowego budynku). Organizatorzy przewidują też wyróżnienia w dziedzinie małej architektury, estetyki i zieleni.
Laureata Nagrody wybierze kapituła w składzie: prof. dr hab arch. Maria Brykowskaprof. dr hab. arch. Jerzy Bogusławskidr Hanna Faryna-Paszkiewiczdr arch. Krzysztof Koszewski inż. arch. Ewa Lachert–Stryjkowska prof. dr hab. Andrzej K. Olszewskiinż. arch. Klaudiusz Przedmojski
Organizatorem nagrody jest Stowarzyszenie ŁADna Kępa.