Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku

i

Autor: Archiwum Architektury Kładka pieszo-rowerowa z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach, proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak, Nagroda Roku SARP 2022; fot. Juliusz Sokołowski / serwis prasowy

Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku

2023-02-24 12:18

Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku w konkursie pojawiły się nowe kategorie: architektura wnętrz, architektura krajobrazu oraz zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane.

Nagroda Roku SARP przyznawana jest od 1983 roku za realizację obiektu lub zespołu obiektów o znaczących wartościach architektonicznych. Jedyny warunek: obiekt musi być wybudowany na terytorium Polski i przekazany do użytku w minionym roku kalendarzowym. Zgłoszenia mogą nadsyłać architekci, a także oddziały SARP, inwestorzy, organy administracji publicznej i redakcje magazynów architektonicznych, po uzyskaniu zgody autorów. Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich, przyznawana jest w drodze Konkursu architektowi – autorowi (zespołom autorskim) za wybudowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przekazany do użytku w minionym roku kalendarzowym obiekt lub zespół obiektów o znaczących wartościach architektonicznych.W jury tegorocznego konkursu o Nagrodę Roku SARP znaleźli się: Grzegorz Stiasny (przewodniczący, wiceprezes SARP), Agnieszka Wasielewska-Prychoda (przedstawicielka Rady Prezesów SARP), Michał Krasucki (Stołeczny Konserwator Zabytków), Piotr Fokczyński (SARP Wrocław), Karol Fiedor (SARP Poznań), Sylwia Krzysztofik (SARP Łódź) i Jacek Wisniewski (SARP Bydgoszcz).Sędziowie przyznają nagrody w 10 kategoriach: budynek mieszkalny jednorodzinny; budynek mieszkalny wielorodzinny; budynek biurowy, oświaty lub administracji; budynek kultury; inny budynek użyteczności publicznej; przestrzeń publiczna; architektura w przestrzeni dziedzictwa; architektura wnętrz; architektura krajobrazu; zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane oraz główną Nagrodę Roku SARP 2023 dla jednego z obiektów.

Zgłoszenia przyjmowane są do 5 kwietnia. Ogłoszenie wyników i wernisaż wystawy laureatów zaplanowano na 12 maja w siedzibie SARP przy ul. Foksal w Warszawie.

ZAPISZ SIĘ