To już 29. edycja konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Tym razem uczestnicy walczyli o nagrody w siedmiu kategoriach: Obiekt użyteczności publicznej, Dom wielorodzinny, Dom jednorodzinny, Wnętrze, Mała forma, Dzieło eksportowe śląskich architektów, dla budynku zrealizowanego poza granicami administracyjnymi województwa, oraz Młody twórca śląskiej architektury.
Oceny zgłoszeń dokonało jury, w którego skład weszli Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska, Mariusz Komraus i Aleksander Bednarski oraz Piotr Śmierzewski, Joanna Kapturczak i Aleksander Krajewski. Funkcję sekretarza pełnił Arkadiusz Płomecki. W tegorocznej edycji sędziowie postanowili nie przyznawać Grand Prix. Nie wybrali też najlepszego budynku wielorodzinnego i najlepiej zapowiadającego się młodego twórcy, a w kategorii Mała forma przyznali tylko wyróżnienie. Tym samym największym wygranym był zespół pracowni M.O.C. Architekci, który zdobył aż dwie główne nagrody: w kategorii Dom jednorodzinny i Dzieło eksportowe.
Projektantów doceniono za dom w Katowicach (zespół w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Małgorzata Karolak-Góra) i energoefektywne przedszkole w podwarszawskich Regułach (zespół w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Agata Jamer, Agata Przybyła, Agata Wiatrek, Martyna Wyrwas, Małgorzata Karolak, Szymon Helicki. W pierwszym przypadku sędziowie podkreślili niezwykle umiejętne operowanie przestrzenią i zabawę detalem, będącym niejako „podpisem” samych twórców budynku. Nagradzając przedszkole, zwrócili uwagę na powściągliwość estetyczną, spójność materiałową i wyznaczanie nowych standardów w tego typu budownictwie.
W kategorii Dzieło eksportowe śląskich architektów jury przyznało także dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymało Konior Studio i SOKKA za modernizację czytelń Biblioteki Narodowej w Warszawie. Jak tłumaczyli sędziowie, powstało eleganckie i ponadczasowe wnętrze wchodzące w subtelną relację z zastanym otoczeniem. To architektura, która tworzy klimat ale nie krzyczy – uzasadniali. Notabene modernizacja Biblioteki Narodowej jest jedną z dziewięciu polskich realizacji nominowanych do EU Mies van der Rohe Award 2024.
Drugie wyróżnienie przyznano pracowni Wzorro Design: (zespół w składzie: Natalia Jakóbiec, Katarzyna Pełka-Bura, Marcin Krater, Marta Żmija-Wojciuch, Karolina Wiśniewska, Anna Dudziak, Marta Milej) za aranżację wystawy Nowy Skarbiec Koronny na Zamku Królewskim na Wawelu. Jury doceniło stworzenie czystej, wyrafinowanej przestrzeni z szacunkiem dla kontekstu i przedmiotu wystawy. Autorzy wskazują właściwą drogę w kreowaniu wnętrz muzealnych: opowiadają historię, nie zapominając, że nie są jej bohaterem – zaznaczono w uzasadnieniu.
W kategorii Obiekt Użyteczności Publicznej nagrodę zdobyło biuro Projekt Plus Architekci (zespół w składzie: Tomasz Borkowski, Grzegorz Tkacz) za halę widowiskowo-sportową LUX w Rogoźniku. Ujmująco prosta, utylitarna bryła, łącząca funkcję biblioteki i hali wielofunkcyjnej. Uwagę zwraca doświetlenie dzienne rozproszonym światłem, zmieniające się w wieczorny lampion, stanowiący znak rozpoznawczy miejsca – napisali jurorzy w uzasadnieniu.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Małeccy Biuro Projektowe (zespół w składzie: Joanna Małecka, Wojciech Małecki, Mateusz Majerczyk, Aleksandra Wojtyna) za modernizację dawnej stołówki zakładowej huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej i adaptację obiektu na funkcje biurowe. W tym przypadku jury doceniło powściągliwość i oszczędność formy, co niezaprzeczalnie porządkuje przestrzeń i daje przykład dobrej praktyki budowlanej przyszłym realizacjom wokół. Warto zaznaczyć również umiejętne posługiwanie się zielenią, która podkreśla budynek i stwarza jego przyjazne przedpole – podkreślono w uzasadnieniu.
W kategorii Mała forma przyznano tylko wyróżnienie. Zdobyła je pracownia Ligas Architekci (zespół w składzie: Łukasz Ligas, Piotr Puszczewicz) za kino plenerowe w Suszcu, które – jak tłumaczyło jury – wielowątkowo animuje przestrzeń publiczną. Doceniono też zastosowanie surowych, prostych materiałów gwarantujących odporność na codzienne użytkowanie.
Za najlepsze wnętrze 2023 roku sędziowie uznali przestrzeń wystawową Muzeum Hutnictwa w Chorzowie autorstwa biura Blank Architekci (zespół w składzie: Leszek Woźniak, Jan Poborski, Grzegorz Kenig). Powstała przestrzeń we właściwy sposób eksponuje i czerpie z przemysłowego charakteru istniejących obiektów, będąc jednocześnie generatorem ich nowej funkcji – muzeum – czytamy w uzasadnieniu.
Polecany artykuł: