Najlepsze realizacje na Śląsku

Najciekawsze realizacje województwa śląskiego AD 2023

2023-10-17 15:32

Poznaliśmy wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2023. Największym wygranym jest zespół pracowni M.O.C. Architekci, który zdobył w tegorocznej edycji aż dwie główne nagrody.

To już 29. edycja konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Tym razem uczestnicy walczyli o nagrody w siedmiu kategoriach: Obiekt użyteczności publicznej, Dom wielorodzinny, Dom jednorodzinny, Wnętrze, Mała forma, Dzieło eksportowe śląskich architektów, dla budynku zrealizowanego poza granicami administracyjnymi województwa, oraz Młody twórca śląskiej architektury.

Oceny zgłoszeń dokonało jury, w którego skład weszli Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska, Mariusz Komraus i Aleksander Bednarski oraz Piotr Śmierzewski, Joanna Kapturczak i Aleksander Krajewski. Funkcję sekretarza pełnił Arkadiusz Płomecki. W tegorocznej edycji sędziowie postanowili nie przyznawać Grand Prix. Nie wybrali też najlepszego budynku wielorodzinnego i najlepiej zapowiadającego się młodego twórcy, a w kategorii Mała forma przyznali tylko wyróżnienie. Tym samym największym wygranym był zespół pracowni M.O.C. Architekci, który zdobył aż dwie główne nagrody: w kategorii Dom jednorodzinny i Dzieło eksportowe.

Projektantów doceniono za dom w Katowicach (zespół w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Małgorzata Karolak-Góra) i energoefektywne przedszkole w podwarszawskich Regułach (zespół w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Agata Jamer, Agata Przybyła, Agata Wiatrek, Martyna Wyrwas, Małgorzata Karolak, Szymon Helicki. W pierwszym przypadku sędziowie podkreślili niezwykle umiejętne operowanie przestrzenią i zabawę detalem, będącym niejako „podpisem” samych twórców budynku. Nagradzając przedszkole, zwrócili uwagę na powściągliwość estetyczną, spójność materiałową i wyznaczanie nowych standardów w tego typu budownictwie.

W kategorii Dzieło eksportowe śląskich architektów jury przyznało także dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymało Konior Studio i SOKKA za modernizację czytelń Biblioteki Narodowej w Warszawie. Jak tłumaczyli sędziowie, powstało eleganckie i ponadczasowe wnętrze wchodzące w subtelną relację z zastanym otoczeniem. To architektura, która tworzy klimat ale nie krzyczy – uzasadniali. Notabene modernizacja Biblioteki Narodowej jest jedną z dziewięciu polskich realizacji nominowanych do EU Mies van der Rohe Award 2024.

Drugie wyróżnienie przyznano pracowni Wzorro Design: (zespół w składzie: Natalia Jakóbiec, Katarzyna Pełka-Bura, Marcin Krater, Marta Żmija-Wojciuch, Karolina Wiśniewska, Anna Dudziak, Marta Milej) za aranżację wystawy Nowy Skarbiec Koronny na Zamku Królewskim na Wawelu. Jury doceniło stworzenie czystej, wyrafinowanej przestrzeni z szacunkiem dla kontekstu i przedmiotu wystawy. Autorzy wskazują właściwą drogę w kreowaniu wnętrz muzealnych: opowiadają historię, nie zapominając, że nie są jej bohaterem – zaznaczono w uzasadnieniu.

W kategorii Obiekt Użyteczności Publicznej nagrodę zdobyło biuro Projekt Plus Architekci (zespół w składzie: Tomasz Borkowski, Grzegorz Tkacz) za halę widowiskowo-sportową LUX w Rogoźniku. Ujmująco prosta, utylitarna bryła, łącząca funkcję biblioteki i hali wielofunkcyjnej. Uwagę zwraca doświetlenie dzienne rozproszonym światłem, zmieniające się w wieczorny lampion, stanowiący znak rozpoznawczy miejsca – napisali jurorzy w uzasadnieniu.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Małeccy Biuro Projektowe (zespół w składzie: Joanna Małecka, Wojciech Małecki, Mateusz Majerczyk, Aleksandra Wojtyna) za modernizację dawnej stołówki zakładowej huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej i adaptację obiektu na funkcje biurowe. W tym przypadku jury doceniło powściągliwość i oszczędność formy, co niezaprzeczalnie porządkuje przestrzeń i daje przykład dobrej praktyki budowlanej przyszłym realizacjom wokół. Warto zaznaczyć również umiejętne posługiwanie się zielenią, która podkreśla budynek i stwarza jego przyjazne przedpole – podkreślono w uzasadnieniu.

W kategorii Mała forma przyznano tylko wyróżnienie. Zdobyła je pracownia Ligas Architekci (zespół w składzie: Łukasz Ligas, Piotr Puszczewicz) za kino plenerowe w Suszcu, które – jak tłumaczyło jury – wielowątkowo animuje przestrzeń publiczną. Doceniono też zastosowanie surowych, prostych materiałów gwarantujących odporność na codzienne użytkowanie.

Za najlepsze wnętrze 2023 roku sędziowie uznali  przestrzeń wystawową Muzeum Hutnictwa w Chorzowie autorstwa biura Blank Architekci (zespół w składzie: Leszek Woźniak, Jan Poborski, Grzegorz Kenig). Powstała przestrzeń we właściwy sposób eksponuje i czerpie z przemysłowego charakteru istniejących obiektów, będąc jednocześnie generatorem ich nowej funkcji – muzeum – czytamy w uzasadnieniu.