Architektura MuratorKonkursyNajlepsza architektura Małopolski pod patronatem Stanisława Witkiewicza. Przyjmowanie zgłoszeń.

Najlepsza architektura Małopolski pod patronatem Stanisława Witkiewicza. Przyjmowanie zgłoszeń.

Zarząd Województwa Małopolskiego zaprasza do udziału w 10. jubileuszowej edycji konkursu o Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza. Zgłoszenia mogą nadsyłać nie tylko architekci i pracownie, ale też stowarzyszenia i izby architektów, inwestorzy, instytucje i organizacje z sektora kultury oraz organy administracji publicznej.

Najlepsza architektura Małopolski pod patronatem Stanisława Witkiewicza. Przyjmowanie zgłoszeń.
Enklawa przyrodnicza Bobrowisko na terenie gminy Stary Sącz (autorzy: Wojciech Świątek, Anna Szewczyk-Świątek, inwestor: Gmina Stary Sącz) nagrodzona w kategorii przestrzeń publiczna poprzedniej edycji konkursu. W tym roku najlepsza architektura Małopolski zostanie wybrana po raz dziesiąty.

Najlepsza architektura Małopolski zostanie wybrana już po raz dziesiąty. Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, ustanowiona w 2003 roku, ma na celu promowanie najbardziej wartościowych rozwiązań architektonicznych w regionie. Krajobraz Małopolski wciąż się zmienia, może nawet zmienia się coraz szybciej. Co roku pojawia się w nim kilka tysięcy nowych budynków. Jedne wnikają w niego bezszelestnie, niektóre go dewastują, jeszcze inne kreują go na nowo. I te są najciekawsze. Można w nich bowiem odczytywać systemy wartości, śledzić pracę intelektualną i wysiłek twórczy jakiego ich powstanie wymagało. Warto takie realizacje wyławiać i czynić przedmiotem publicznego zainteresowania. Stanowią bowiem inspiracje, jak każda innowacja. Są źródłem przeżycia estetycznego i artystycznego. Po to właśnie jest Nagroda im. Stanisława Witkiewicza, aby na to, co ważne i piękne zostało skierowane światło. To element pracy nad krajobrazem Małopolski, ale także nad krajobrazem naszej wyobraźni – tłumaczy Janusz Sepioł, architekt, historyk sztuki, urbanista, w latach 2002–2006 marszałek województwa małopolskiego, a zarazem jeden z inicjatorów ustanowienia nagrody.

Najlepsza architektura Małopolski AD 2020

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza przyznawana jest raz na dwa lata projektantom lub zespołom projektantów oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych zrealizowanych na obszarze województwa. Tak jak w poprzednich edycjach, stauetkę będzie można zdobyć w tym roku w trzech kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, przestrzeń publiczna. Do składania zgłoszeń uprawnieni są architekci, stowarzyszenia i izby architektów, inwestorzy, instytucje i organizacje realizujące zadania w sektorze kultury i ochrony krajobrazu kulturowego oraz organy administracji publicznej. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 30 czerwca 2020 roku.

Wśród przykładów najlepszej architektury Małopolski w 2018 roku znalazła się m.in. hala KS Cracovia z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych (autorzy: Biuro Projektów Lewicki, Łatak, inwestor: Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie), dom w Kościelisku (autor: Piotr Kuczia, inwestor: Magdalena Czerwińska-Wyraz) oraz enklawa przyrodnicza Bobrowisko na terenie gminy Stary Sącz (autorzy: Wojciech Świątek, Anna Szewczyk-Świątek, inwestor: Gmina Stary Sącz). Więcej informacji: www.witkiewicz.malopolskanagroda.pl

Najlepsza architektura Małopolski pod patronatem Stanisława Witkiewicza
Najlepsza architektura Małopolski: logotyp tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza
Najlepsza architektura Małopolski AD 2018 Wyniki 9. edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza dobitnie pokazują, że architektura publiczna w regionie ma się świetnie. Gorzej, jeśli chodzi o zabudowę wielorodzinną i przestrzenie publiczne.
Architektura Małopolski i Śląska. Dziesięć lat Polski w Unii Europejskiej - wystawa plenerowa w Krakowie 1 maja w Krakowie otwarta zostanie wystawa plenerowa ukazująca współczesną architekturę Małopolski i Śląska. Okolicznościowa wystawa ukazuje przemiany w architekturze i przestrzeni publicznej województw, które zaszły w ciągu dziesięciu lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej