NARRACJE 2017

NARRACJE to odbywający się od 2009 roku gdański festiwal, którego kuratorzy eksplorują miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje pozwalają na nowo odkryć różne miejsca w tym mieście. Na propozycje projektów do realizacji w ramach wydarzenia organizatorzy czekają do 15 września.

NARRACJE 2017
Portal - praca Mariusza Warasa z Narracji 2016, fot. Bogna Kociumbas/serwis prasowy

Tym razem festiwal odbędzie się 17 i 18 listopada w gdańskiej dzielnicy Brzeźno. - Koncepcja kuratorska dziewiątej edycji wydarzenia zatytułowanej Poza sezonem koncentruje się na niegdyś uzdrowiskowym charakterze Brzeźna i jego późniejszych przekształceniach, które widoczne są szczególnie w architekturze i infrastrukturze turystycznej. Podwójne przesunięcie czasowe, podczas którego Brzeźno wytraciło aurę luksusowego kurortu oraz poza sezon letni, pozwoli spojrzeć na najciekawsze dzielnicowe historie z innej strony i odsłonić to, co zazwyczaj niewidoczne w letnim zgiełku. Właśnie tę specyfikę dzielnicy i czasu należy uwzględnić zgłaszając projekt do otwartego naboru – wyjaśnia kuratorka Anna Czaban (szczegółowy opis koncepcji kuratorskiej znajduje się pod adresem: www.ikm.gda.pl/narracje/). Do stworzenia prac w Brzeźnie zostali już zaproszeni m.in. Katarzyna Krakowiak, Rafał Dominik i Ewa Rudnicka.
Projekty mogą zgłaszać wszyscy zainteresowani. Mile widziane są koncepcje interdyscyplinarne, oparte na współpracy z lokalną społecznością. Organizatorzy doradzają także, że warto wziąć pod uwagę formułę wieczornego spaceru oraz listopadową aurę. Wynagrodzenie autora lub autorów projektu wynosi 1500 zł brutto, a budżet przeznaczony na produkcję wszystkich prac wybranych w otwartym naborze - 15 000 zł brutto. O tym, ile z nich zostanie zrealizowanych, zadecyduje kuratorka wraz z organizatorami festiwalu - Instytutem Kultury Miejskiej i Gdańską Galerią Miejską.
Festiwal NARRACJE 9 Poza sezonem, 17-18 listopada 2017, Gdańsk-Brzeźno
Termin nadsyłania prac: 15 września 2017
www.narracje.eu

Pomnikomania: Warszawa w Budowie 2019 Stolica Polski jest pełna pomników: ikonicznych, zapomnianych, zburzonych, konkurujących ze sobą, bojowych, kanonicznych, nowych i wciąż antycypowanych. Kuratorzy 11. edycji festiwalu WWB proponują prototypy kolejnych
World Architecture Festival 2018 W 2018 roku World Architecture Festival miał miejsce w Amsterdamie, a temat tej edycji dotyczył tożsamości. Jury składające się z ponad 130 sędziów (m.in. David Adjaye, Jeanne Gang, Rem Koolhaas) zrecenzowało ok. 500 projektów z 57 krajów. Za Budynek Roku uznana została singapurska inwestycja publiczna – Kampung Admiralty biura WOHA. Zarówno w tym przypadku, jak i w innych zwycięskich pracach ważna okazała się idea zrównoważonego rozwoju – relacja Jakuba Figela i Filipa Kurasza.
Festiwal Otwarte Mieszkania po raz drugi Dwa majowe weekendy: 12-13 oraz 19-20 maja będą szansą, by zobaczyć wyjątkowe krakowskie wnętrza, zwykle niedostępne dla publiczności.
Rzeszów 2050 Tematem przewodnim tegorocznego rzeszowskiego Festiwalu Przestrzeni Miejskiej będzie Rzeszów w 2050 roku. Na przełomie maja i czerwca, w ramach Architygodnia organizowanego przez SARP, do miasta przyjadą tak znani polscy architekci, jak Zbigniew Maćków, Stanisław Deńko, Kazimierz Łatak oraz Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z medusagroup.
Polska ze Złotym Medalem na 13. Praskim Quadriennale Polska ekspozycja narodowa zatytułowana „Post-Apocalypsis” została nagrodzona Złotym Medalem PQ 2015 w kategorii Sound Design. To pierwszy Złoty Medal dla naszej wystawy od 36 lat.
Praskie scenografie. Quadriennale Praskie Quadriennale to największe światowe wydarzenie dotyczące scenografii – tej scenicznej, ale też nowych praktyk, takich jak site-specific performance i działania w przestrzeni miejskiej.