Architektura MuratorKonkursyNowe centrum Saratowa. Zgłoszenia

Nowe centrum Saratowa. Zgłoszenia

Położony w południowo-wschodniej części Rosji Saratów jest głównym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym regionu Wołgi. Do udziału w otwartym międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie nowego centrum tego miasta zaprasza moskiewska firma konsultingowa Strelka KB.

Nowe centrum Saratowa. Zgłoszenia
Plan Saratowa z 1903 roku; domena publiczna

Założony jako miasto-twierdza pod koniec XVI wieku Saratów w XVIII i XIX wieku stał się kluczowym miejscem handlu nad Wołgą. Miasto i znacząca część jego historycznej zabudowy powstały właśnie dzięki przychodom kupców. Wraz z rozwojem przemysłu w XX wieku pojawiły sję również nowe dzielnice mieszkaniowe, a na przełomie XX i XXI wieku kolejne zespoły architektoniczne, tym razem lokowane daleko od centrum.

Celem ogłoszonego właśnie konkursu architektonicznego jest wyłonienie najlepszej koncepcji zagospodarowania przestrzennego dla śródmieścia. Dotyczyć ma ona pięciu obiektów w centralnej części Saratowa: byłego lotniska Saratów-Centralny, zespołu pomnikowego Park Zwycięstwa na Sokołowej Górze, wyspy Zeleny, wąwozu Glebuchev i wyspy Pokrowskie Piaski. Koncepcja powinna dać możliwość wykorzystania tego terenu z uwzględnieniem niezbędnej środowiskowej odnowy terenów zielonych oraz stworzenia wzorowej dzielnicy mieszkaniowej na terenie dawnego lotniska. Wybrany projekt określić ma również podejście do rozwoju obszaru na najbliższe lata, pomagając odciążyć historyczne centrum. Architekci muszą opracować koncepcje architektoniczne i urbanistyczne - dokumenty określające podstawowe rozwiązania planistyczne, krajobrazowe i transportowe dla przyszłych planów zabudowy.

Konkurs odbędzie się w trzech etapach. W pierwszym jury złożone z ekspertów oceni wszystkie nadesłane zgłoszenia i wybierze pięciu uczestników. W ramach drugiego każdy z nich będzie musiał opracować koncepcję architektoniczno-urbanistyczną zintegrowanego zagospodarowania przestrzennego na podstawie otrzymanych danych technicznych. Następnie jury wybierze dwóch finalistów. W trzecim etapie zostanie zorganizowana wystawa prac finalistów oraz publiczne głosowanie, które pomoże wyłonić zwycięzcę. Każdy z pięciu uczestników konkursu otrzyma wynagrodzenie w wysokości 5 500 000 rubli za wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej. Drugi finalista, wybrany w publicznym głosowaniu, otrzyma 2 000 000 rubli, natomiast sam zwycięzca 4 000 000 rubli.

Konkurs organizowany jest przez fundację DOM.RF wraz z władzami Regionu Saratowskiego, a jego operatorem jest firma doradcza Strelka KB. Organizatorzy pozyskali również wsparcie Międzynarodowego Stowarzyszenia Planistów Miejskich i Regionalnych (ISOCARP).

Termin zgłoszeń 3 września 2020

http://saratov-competition.com/

Tagi:
Konkurs na projekt 17-hektarowego parku w Sankt Petersburgu Międzynarodowa Unia Architektów, Strelka KB i władze Sankt Petersburga zapraszają do udziału w konkursie na projekt zupełnie nowego parku miejskiego nad Newą. Do II etapu zaproszonych zostanie 8 zespołów, z których każdy otrzyma 60 tys. dolarów na rozwinięcie swojej koncepcji.
Miejska odnowa według STRELKI Moskiewski projekt Moja ulica oraz program Przestrzenie publiczne dla 40 miast Rosji to inicjatywy dotyczące przekształceń przestrzeni publicznych na niewyobrażalną dla Europy skalę. Strelka KB jako instytucja odpo-wiedzialna za tak wielki program wydaje się mieć niezwykłą moc sprawczą, a przede wszystkim władzę.
Holendrzy i Polacy projektują nowy kwartał zabudowy w Jekaterynburgu Ideą projektu opracowanego przez holenderską pracownię LEVS architecten było stworzenie wielofunkcyjnego fragmentu miasta, łączącego architekturę mieszkaniową z funkcjami handlowo-usługowymi i rekreacyjnymi. Koncepcję zagospodarowania pomiędzy budynkami opracowało polskie biuro S&P Architektura Krajobrazu.