Przegrali 11 konkursów, tym projektem urzekli jury i wygrali. Nowe starostwo powiatowe w Toruniu. Projekt: Toprojekt

2024-05-06 10:58

Nowe Starostwo Powiatowe w Toruniu: ażurowe ściany, pnąca się po nich zieleń, ogród, atrium, ogromne przeszklenia. To projekt pracowni Toprojekt z Rybnika, która wygrała konkurs. Architekci nawiązują w nim do tradycji ziemi toruńskiej. Zobaczcie, jak może wyglądać urząd. Wizualizacje.

Spis treści

 1. Pierwsza nagroda dla pracowni Toprojekt
 2. Nowe Starostwo Powiatowe w Toruniu. Co ujęło jury?
 3. Toprojekt o swoim projekcie starostwa
 4. Gdzie powstanie nowe starostwo w Toruniu?
 5. Kto jeszcze zdobył nagrodę w konkursie?
Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Nowe Starostwo Powiatowe w Toruniu na wizualizacjach pracowni Toprojekt robi wrażenie. To projekt, który zwyciężył w konkursie, rozstrzygniętym kilka dni temu, pod koniec kwietnia 2024.

Ja podają urzędnicy z Torunia, w konkursie złożonych zostało 66 wniosków. Zamawiający zakwalifikował do dalszego udziału w konkursie 61 potencjalnych wykonawców. Do 16 kwietnia 2024 zostały złożone 23 prace konkursowe w wersji elektronicznej i 23 prace konkursowe w wersji papierowej. 

- Decyzją członków Sądu Konkursowego obecnych na posiedzeniach w dniach 25 i 26 kwietnia 2024 r., po dokładnej analizie poszczególnych prac konkursowych, w kontekście wymagań Zamawiającego oraz istotnych postanowień Regulaminu Konkursu, w tym kryteriów oceny prac konkursowych, rozstrzygnięto Konkurs - poinformowało jury.

Pierwsza nagroda dla pracowni Toprojekt

I Nagrodę w Konkursie w wysokości 50 000,00 zł brutto oraz nagrodę w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na szczegółowe opracowanie pracy konkursowej otrzymuje: Opracowanie konkursowe o numerze 032: Toprojekt Marek Wawrzyniak, ul. Chrobrego 21, 44-200 Rybnik.

Po jedenastu przegranych konkursach - znowu wygrywamy - napisali architekci z pracowni Toprojekt z Rybnika. - Tak może wyglądać siedziba starostwa powiatowego w Toruniu. Wielkie podziękowania dla zespołu!

Nowe Starostwo Powiatowe w Toruniu. Co ujęło jury?

Jak argumentuje jury, nagrodę tę przyznano za:

 • czytelny układ przestrzenny,
 • poprawne rozwiązania funkcjonalno-użytkowe,
 • bezpieczeństwo i komfort użytkowników
 • oraz optymalizację kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

Projektanci uwzględnili w pracy konkursowej warunki geologiczne w szczególności wysoki poziom wód gruntowych umiejscawiając parking na poziomie terenu pod budynkiem. Poprzez ograniczenie liczby kondygnacji, zlokalizowano podstawowe funkcje na jednym poziomie. - Na uwagę zasługuje konstrukcja przykrycia dwukondygnacyjnej sali operacyjnej i sali rady zaprojektowanej z drewna klejonego, a na ścianach zaprojektowano panele akustyczne z jasnego drewna sprawiając, że wnętrze stanie się ciepłe, przyjazne i przytulne. Sala rady jest otwarta zarówno na widok z hali operacyjnej, jak i z zewnątrz - czytamy w uzasadnieniu.

Budynek o wysokości do 12 m posiada trzy kondygnacje o czytelnej i prostej formie. Pionowe przeszklenia w rytmicznym układzie zapewniają doświetlenie wnętrza i ograniczają przegrzewanie się budynku.  Projekt harmonijnie nawiązuje do otoczenia formą i wysokością budynku, zachowaniem istniejącego drzewostanu i wprowadzeniem rozwiązań ograniczających negatywny wpływ budynku na środowisko naturalne, takich jak zielone dachy, montaż paneli fotowoltaicznych, retencyjność wód opadowych.

Toprojekt o swoim projekcie starostwa

Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”, nawiązuje wprost do tradycji budowlanej ziemi toruńskiej. Kolor tej podstawy harmonijnie przelewa się na „skórę” budynków. Zieleń otaczająca obiekty sięga ażurowych ścian przyziemia, pnąc się po nich i zacierając granice między terenem a budynkiem.

Strukturę obiektu tworzy siedem naw o jednakowej szerokości, rozmieszczonych wzdłuż osi północ-południe. Z wyjątkiem jednokondygnacyjnej nawy środkowej wszystkie nawy mają po trzy kondygnacje. Dolna kondygnacja stanowi bryłę parkingu. Trzy nawy wschodnie tworzą Zespół Urzędów Powiatowych, podczas gdy nieco dłuższe nawy zachodnie formują bryłę Starostwa nadwieszoną nad placem wejściowym i zamykającą go od strony zachodniej. Na dachu parterowej nawy środkowej zaprojektowano ogród dostępny z obu instytucji. Projekt zachowuje szpaler dorodnych olch na działce. Odnosząc się do ich kierunku, gęstości i gatunków drzew, uformowane zostały dwa nowe szpalery, które zacieniają plac wejściowy i zewnętrzny parking, a także osłaniają zespół od ruchliwej ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.

Toruń. Rozebrali dom i przenieśli w nowe miejsce

Gdzie powstanie nowe starostwo w Toruniu?

Obecna siedziba starostwa i siedziby jednostek starostwa są wynajmowane. Zarząd Powiatu Toruńskiego już kilka lat temu podjął decyzje, że trzeba budować nowe. I zakupił działki o powierzchni 0,9076 hektara i 0,5100 ha przy Skłodowskiej - Curie. Wcześniej teren był w zarządzie KWP. 1 czerwca 2021 podpisano akt notarialny i oficjalnie przekazano teren starostwu. Wedle zapowiedzi, Starostwo Powiatowe pod nowym adresem funkcjonować będzie od czerwca 2028 roku - takie są plany, ale, rzecz jasna, wiele zależy od finasnów.

Kto jeszcze zdobył nagrodę w konkursie?

 • II Nagrodę w Konkursie w wysokości 40 000,00 zł brutto otrzymuje:  Opracowanie konkursowe o numerze 008: DOMINO GRUPA ARCHITEKTONICZNA WOJCIECH DUNAJ, ul. Mickiewicza 118/5, 71-140 Szczecin
 • III Nagrodę w Konkursie w wysokości 30 000,00 zł brutto otrzymuje:  Opracowanie konkursowe o numerze 034: Ambient Magdalena Pios, ul. Kobielska 32/8 04-359 Warszawa
 • WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE w wysokości 20.00,00 zł brutto otrzymują:
 • Opracowanie konkursowe o numerze 014: P2PA Sp. z o.o., ul. Rynek 25, 50-101 Wrocław
 • Opracowanie konkursowe o numerze 030: Miks.tura Architekci Stefan Zieliński, ul. Kurpiowska 11a/14, 87-100 Toruń
 • Opracowanie konkursowe o numerze 041: Dot Architekci Spółka z o.o., ul. Słowackiego 32/34 lok 27, 87-100 Toruń