Dlaczego dom Heleny Grossówny trzeba było przenieść?
Dlatego, że miejsce, gdzie stał od 1890 do 2022 roku - przy ul. PCK 30 i 32 w Toruniu (na rogu z Głowackiego) - kupił deweloper. Dokładnie tam, gdzie stał, miał powstać parking przy nowym bloku. Decyzja: stary dom trzeba wyburzyć. Deweloper kilka lat temu otrzymał nawet zgodę na rozbiórkę. Ale tuż przed jej rozpoczęciem marszałek woj. kujawsko – pomorskiego Piotr Całbecki zaczął starać się o to, aby historyczną nieruchomość ocalić. Natomiast toruńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami złożyło wniosek o wpis nieruchomości do rejestru zabytków. Udało się! Ostatecznie przedstawiciele władz województwa oraz służb konserwatorskich uzgodnili, że budynek będzie przeniesiony na Wolę Zamkową i tam odbudowany. I tak się stało. W 2022 roku dom został zinwentaryzowany, rozebrany, a elementy przewieziono na ul. Wola Zamkowa. Elementy, bo ze względu na zły stan, nie wszystko udało się uratować. Budowlańcom udało się uratować i wykorzystać XIX-wieczną cegłę.
Czytaj też: Przebudowa domu szachulcowego
Odbudowa objęta była ścisłym nadzorem konserwatorskim. Wykonawcą prac była firma Modern House Józefa Stasiaka z Raby Wyżnej w woj. małopolskim. Wartość inwestycji to 5,5 mln zł. Teraz dom stoi blisko Wisły.
Mur pruski. Co to jest?
Mur pruski to rodzaj ściany szkieletowej. Od XIX w. takie domy powstawały na terenach należących do Prus. Stąd nazwa „mur pruski”.
W Polsce nie są częste, choć w Toruniu sporo jest takich budynków, niektóre mozolnie odzyskują dawny blask. Już kiedy powstawały budowano je tak, aby w razie potrzeby można je było szybko zdemontować, a później ponownie złożyć w nowym miejscu.
Kto to jest Helena Grossówna?To wybitna przedwojenna polska tancerka, aktorka filmowa, teatralna. Urodziła się w 1904 roku w Toruniu i w tym mieście jako dziecko i młoda kobieta mieszkała. Zmarła w Warszawie w 1994 roku. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. W Toruniu jest już patronką ronda.
Przypomina nam o Toruniu pełnym zabudowy szachulcowej, której jest coraz mniej. Zachowujemy to dziedzictwo, aby przemawiało do przyszłych pokoleń na równi z gotykiem. Składamy hołd wszystkim, którzy budowali i mieszkali w takich obiektach – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Obiekt po odbudowie zyskał też współczesne wyposażenie - windę i platformę dla osób z niepełnosprawnościami.
Co będzie w domu Grossówny?
Ma być miejscem popularyzacji wiedzy, w którym zaprezentowane zostaną osiągnięcia nie tylko Heleny Grossówny, ale również innych artystów teatralnych i filmowych naszego województwa. W obiekcie będą organizowane również także, konferencje i spotkania.
Inwestycja dofinansowana z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.