Konkurs dla młodzieży

Obejrzyj galę XI edycji konkursu młodzieżowego Kształtowanie Przestrzeni - "Kiedyś w przyszłości"

2024-06-10 15:57

Młodzież wyobraziła sobie, jak zmienią się znane jej miejsca i budynki, a także całe miasta i przygotowała prezentacje w formie plansz. Zapraszamy do obejrzenia gali wręczania nagród.

Galę finałową konkursu, która odbyła się 8 czerwca o godz. 11, można oglądać na żywo na serwisie You Tube, pod poniższym linkiem:

Przed uczniami stanęło prawdziwe wyzwanie dla wyobraźni. Jak będzie wyglądał świat kiedyś w przyszłości? I z jak dalekiej przyszłości będzie to obraz? O tym zdecydowali uczestnicy. Czego oczekiwali organizatorzy? Oryginalnych pomysłów na to, jak zmienią się znane młodzieży miejsca czy budynki oraz śmiałych wizji tego, jak w przyszłości będą działały miasta i jak będą zachowywali się ich mieszkańcy. Ale odpowiedź na temat konkursowy mogła być dużo szersza: wykraczać poza przestrzeń fizyczną i pokazywać to, co jeszcze nie istnieje. Konkurs pozwalał otworzyć wrota do świata fantazji i przyszłych, niekoniecznie realnych zdarzeń.

Uczestnicy mogli startować indywidualnie lub w zespołach do pięciu osób. Praca konkursowa musiała zostać przesłana w formie elektronicznej, na planszy odpowiadającej wymiarom 50x70 cm, ale jej poszczególne elementy mogły być wykonane w dowolnej technice. Na stronie konkursowej: www.kształtowanieprzestrzeni.pl/konkurs2024 znajduje się regulamin, szczegółowy opis zadania (zał. nr 2), schemat planszy (zał. nr 3).

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Pula nagród to 20 000 PLN. Organizatorzy zapowiadali także atrakcyjne nagrody rzeczowe i dodatkowe niespodzianki w trakcie uroczystej gali wręczenia nagród. Gala odbędzie się jutro, 8 czerwca 2024 r. o godzinie 11 w Warszawie. Najwyżej ocenione prace wywalczą nagrody pieniężne dla szkoły lub placówki laureatów.

Program edukacyjny dla młodzieży Kształtowanie Przestrzeni został w 2022 r. wyróżniony przez "Gazetę wyborczą" statuetką "Zaprojektowane po ludzku - Miasto bardziej wspólne" w kategorii Inicjatywa / Działanie. Dzięki programowi od 2013 r. w całej Polsce młodzi ludzie pod okiem architektów mają szansę rozwijać swoją świadomość przestrzenną. Konkurs jest uzupełnieniem tych działań. Adresowany jest zarówno do placówek, w których zajęcia się już odbywały jak i tych dotąd nie objętych Programem.

Partnerami Programu Kształtowanie Przestrzeni są firma FAKRO oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Program otrzymał rekomendację Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Patroni konkursu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAU), Narodowe Centrum Kultury (NCK), Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID), Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Architektura-murator jest patronem medialnym Konkursu. 

XI edycja Konkursu Kształtowanie Przestrzeni

i

Autor: Izba Architektów RP