KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

Park wodny w Rzeszowie: jakie atrakcje będą w środku?

2024-03-15 13:29

Zespół w składzie Andrzej Truszczyński, Paweł Kobierzewski i Maciej Obszański wygrał konkurs na projekt Parku Wodnego w Rzeszowie. Zwycięzcy proponują budowę pawilonu z wyraźnym podziałem na trzy strefy funkcjonalne.

Spis treści

  1. Park Wodny w Rzeszowie: projekt inspirowany łanami
  2. Park Wodny w Rzeszowie: zimowe serce miasta
  3. Park wodny w Rzeszowie: winne rytuały w saunie
  4. Park Wodny w Rzeszowie: jakie atrakcje będą w środku?
  5. Park wodny w Rzeszowie: co jeszcze znajdzie się w środku?
Park Wodny w Rzeszowie

Wybór wykonawcy projektu nastąpił w drodze dialogu konkurencyjnego. - W piątek wybraliśmy firmę, która zaprojektuje rzeszowski aquapark. To renomowana pracownia TKHolding, która współtworzyła m.in. takie realizacje jak park wodny w Szczecinie - Fabrykę Wody, Aquadrom w Rudzie Śląskiej, Wodny Park w Tychach i wiele aquaparków w Niemczech - poinformował Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Park Wodny w Rzeszowie: projekt inspirowany łanami

Jak czytamy w autorskim opisie zwycięskiej pracy, motywem przewodnim koncepcji są łany. To ciekawy element urbanistyczny, który konsekwentnie uwidoczniony został w każdym aspekcie projektu. Łany jako elementy wielowątkowe wręcz przeciwstawne, pełne oksymoronów były intrygujące i inspirujące. Przepełnione naturą, stanowiły symbol ingerencji człowieka. Choć statycznie osadzone w przestrzeni, ze względu na płodozmian, ożywione różnorodnością, kolorami, świadczą o zmianach pór roku oraz wędrówce słońca na widnokręgu – piszą autorzy.

I tłumaczą, że to właśnie pola uprawne ukształtowały przestrzeń, w której ma stanąć planowana inwestycja. - Widok z Winnicy Łany na Rzeszów zapadł głęboko w pamięci. Z gruntu wyrastały łany winne, osadzone na drewnianych palach opalonych promieniami słońca. Podobnie jak akwapark, winnica czerpie swoją siłę ze Słońca, układając się tarasowo w łukach, by pochwycić jak największą ilość promieni słonecznych. Jednocześnie winne łany są lekkie, transparentne, umożliwiają przewietrzanie. (…) W zależności od kąta patrzenia widzimy zielone ściany stanowiące całość lub wyciętą przestrzeń dającą oddech, zapewniając właściwe nasłonecznienie, sprawiające wrażenie wnętrza -atrium. Zbędna przestrzeń została odjęta z bryły zieleni. Utworzona przestrzeń może w ten sposób być penetrowana przez wiatr, który chroni uprawy przed chorobami, dając życie – dodają.

Łan stał się dla nich przepisem na stworzenie architektury, która czerpie z winnych pól – wyrasta z nich, kieruje się ku słońcu, posiada liniowe atria, które zapewniają przewietrzanie i zapewniają dostęp świata – nadając całości lekkości i aerodynamiki. Tak powstała zasada projektowa „WSW” – Wino/Słońce/Wiatr.

Park Wodny w Rzeszowie: zimowe serce miasta

Jak czytamy w założeniach autorskich, celem projektu było stworzenie infrastruktury dostępnej dla mieszkańców wtedy, gdy najbardziej jej brakuje, a więc zimą. Stąd między innymi zajmujące dużą część wnętrz saunarium. Pod uwagę wzięto także gwałtowne zmiany demograficzne – od chwili napaści Rosji na Ukrainę Rzeszów stał się ważnym punktem na mapie, w którym pojawili się nowi mieszkańcy, co jest związane rolą, jaką w niesieniu pomocy pełni pobliskie lotnisko. Wśród nowych mieszkańców nie brakuje rodzin z dziećmi, stąd założenie, że park wodny musi być dostępny także dla najmłodszych. - Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i pełnej dostępności dla rodzin powinny zostać potraktowane priorytetowo w trakcie całej drogi projektowej – zauważyli autorzy zwycięskiej pracy.

Kolejny element, który wzięli pod uwagę, to zanieczyszczenie akustyczne, związane między innymi z funkcjonowaniem lotniska. Parki wodne zwykle nie sprzyjają uciecze od hałasu – generują go zarówno same atrakcje, jak i ich użytkownicy. W Rzeszowie ma być inaczej, właśnie dzięki czytelnemu podziałowi na różne strefy.

Ostatni aspekt to energooszczędność – park wodny będzie redukował zapotrzebowanie dzięki otwarciom na naturalne światło i zapewnieniu naturalnej wentylację. Będzie też korzystał z fotowoltaiki i źródeł termalnych.

Park wodny w Rzeszowie: winne rytuały w saunie

Zaprojektowany układ przestrzenny wynika wprost z przyjętego motywu przewodniego - a dokładniej z przedłużenia łanów znajdujących się w północnej części założenia, z których wyrasta obiekt. Główna oś obiektu jest przedłużeniem tych pól – czytamy w opracowaniu.

Istotnym aspektem było separowanie funkcji saunowej wraz z ogrodem saunowym od pozostałej części kompleksu. (…) Tak narodził się pomysł, aby saunarium winne oparło się na rytuałach związanych ze słońcem i kalendarzem winnym. Blok saunowy został skierowany idealnie na zachód, co wytworzyło drugą linię i kąt rozwarcia budynku. Poprzez odbicie lustrzane drugiej linii, pierwsza stała się osią symetrii całego budynku. (…) Z łanów, wyrasta obiekt, który rozdziela się na dwa zasadnicze skrzydła budynku. Zostają one zwieńczone trzecim, południowym segmentem. Obrys kubatury tworzy wewnętrzne atrium, które stanowi „szklaną kulę natury” we wnętrzu budynku, zapewniając nie tylko naturalne doświetlenie, ale jednocześnie przewietrzanie.

Park Wodny w Rzeszowie: jakie atrakcje będą w środku?

Strefa rozrywki znajdzie się w południowym łuku budynku. - Cała południowa elewacja ma nielimitowany dostęp do basenów i innych atrakcji, co ułatwia dalsze rozbudowy o Etap 2 i 3. Taras solarny zewnętrzny jest wyniesiony ponad poziom o 1,5m zgodnie z ysokością strefy wewnętrznej symulatora fali. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie przelewu typu infinity otwartego na naturę działki od tej strony. W drugim etapie strefa zewnętrzna zostaje wzbogacona o tzw. „lazy river” wijącą się wzdłuż łanów, przepływając pod wypiętrzonymi tarasami. Tworząc wyspy i zakątki basenów zewnętrznych sezonowych ze zjeżdżalniami sezonowymi, które rozpoczynają przygodę na rzece. Zagospodarowanie południowej strefy przewiduje dwa atria, które osłaniają basen wypływowy od negatywnych czynników atmosferycznych przez cały rok, jak i po drugiej stronie strefę placów wodnych dla dzieci w okresie sezonowym.

Park wodny w Rzeszowie: co jeszcze znajdzie się w środku?

  • Kino wodne „Wodeon” - multifunkcyjna strefa wydzielona akustycznie i przestrzennie od reszty basenów rekreacyjnych. Posiada niezależny węzeł szatniowo-sanitarny. Może działać w połączeniu z jedną z trzech lub wszystkimi naraz strefami: główną halą rekreacyjną, basenami termalnymi Vital, saunarium lub zupełnie samodzielnie. Posiada trzy baseny kąpielowe oraz liczne sadzawki wodne wraz z wodospadem. Wnętrze pomieszczenia opada kaskadowo z poziomu parteru do poziomu podbasenia. Ściany tworzą kubiczne formy, w których przewidziano loże otwarte i zabudowane oraz reżyserkę. Wnętrze zostało zaprojektowane z myślą o poprawie akustyki. Wszystkie atrakcje zostały dostosowane w taki sposób, aby generować minimalną ilość ciśnienia akustycznego. Strefa została wyposażona w bar z dostępem do basenów. Posiada ekran LED o szerokości 18m i wysokości 11m. Posiada rampę wjazdową dla samochodów na potrzeby wystawiennicze i biznesowe. Inspiracją wizualną tej przestrzeni jest wodospad w Iwli – jako nawiązanie do regionalnych tradycji, kontaktu z naturą. Nowa strefa jest połączeniem wodnego kina z wielofunkcyjną sceną widowiskową.
  • „Bajka Pana Kleksa” – część dla dzieci, inspirowana najnowszym filmem pod takim samym tytułem.
  • „EduBox” – to połączenie centrum edukacyjnego z escape-roomami. Przestrzeń jest zorganizowana w formie zamkniętych boksów, działających od siebie niezależnie, przenosząc nas do innych światów. Każdy boks poświęcony jest jednemu wyspecyfikowanemu zagadnieniu, który stanowi jednocześnie zadanie lub doświadczenie – stanowiąc grywalizację architektury. Boksy są podzielone na 3 kategorie – rozwiązań sprawnościowych (ruchowych), pamięciowych, doświadczalnych.
  • „SAUNA HEKSAGON”sauna przeznaczona do rytuałów saunowych, która powstała na bazie prac badawczo-rozwojowych w celu stworzenia optymalnych rozmiarów i kształtów.
  • Baseny termalne „VITAL” - niecki basenów termalnych w wydzielonym pomieszczeniu o podwyższonych właściwościach akustycznych. Dostępne dla użytkowników: bezpośrednio z hali basenu rekreacyjnego, basenu wypływowego, strefy basenów zewnętrznych lub połączone ze strefą „Wodeon”.
  • Baseny sportowe - niecka o wymiarach 25x16 metrów – 6 torów, z czego dwa wyposażone w podnoszone dno oraz basen do nauki pływania o powierzchni 100 mkw z podnoszonym dnem na całej powierzchni.
  • Baseny dziecięce - wydzielona akustycznie strefa dla dzieci. Miejsce ma być przyjazne opiekunom. Rozwiązanie zakłada, że rodzice są tu widzami, a dzieci aktorami, ale zajmują miejsce odwrotnie niż w klasycznym teatrze. Tam gdzie normalnie jest scena, znajduje się strefa opiekunów - widzów, którzy mają szeroki, niczym niezakłócony widok na radośnie bawiące się dzieci. Dla najmłodszych dzieci projekt przewiduje basen do lat 3 o głębokości do 0.4m, wraz z małymi zjeżdżalniami. Dla rodziców, którzy obowiązkowo muszą sprawować nadzór nad najmłodszymi dziećmi stworzono przestrzeń obserwacyjną w basenie z hydromasażerami oraz zagłówkami. Dla starszych dzieci przewidziano basen o zmiennej głębokości w tym w również w przedziale 0,6 – 0,8 m, z łagodnym wejściem z poziomu plaży basenowej. Projekt przewiduje innowacyjne w skali Polski, rozwiązanie w postaci sypkiego piasku na plaży basenowej w tej strefie. Pomiędzy basenem dla najmłodszych i starszych dzieci znajduje się wodny plac zabaw.
  • Zjeżdżalnie - oprócz wymienionych w strefie dziecięcej – czterotorowej zjeżdżalni 17 mb oraz zjeżdżalni kaskadowej z trzema kaskadami, w tym z środkową otwartą w postaci czaszy, z dodatkowymi dyszami tryskającymi, sterowanymi przez dzieci w postaci armatek - w budynku przewidziano zjeżdżalnie multimedialną ocieploną długości 120 mb oraz zjeżdżalnie pontonową długości 120 mb.
  • Baseny rekreacyjne - centralne miejsce zajmuje hala rekreacyjna wraz z basenem z symulatorem fali ze zróżnicowaną głębokością, w tym również w przedziale 0,9 – 1,4 m. Generator fali wymusza podniesienie części południowej plaży basenowej o 1,5 m, co projekt wykorzystuje jako idealną przestrzeń na scenę (np. dla zajęć wodnego-fittnesu). Wypiętrzone boki basenu z falą są miejscem dodatkowego relaksu w wannach z hydromasażem. W okresie letnim, cała fasada otwiera się umożliwiając dopływ świeżego powietrza, zasilającego naturalną wentylację, a jednocześnie umożliwiając wyjście na słoneczny taras. Wewnątrz hali rekreacyjnej znajdziemy również basen z balonem tzw. „mokrym bąblem” . Po przeciwnej stronie basenu z falą znajdziemy wyjątkową, turbinową rwącą rzekę w kształcie 3 przecinających się kół.
  • Baseny zewnętrzne - są uzupełnieniem wewnętrznych stref rekreacyjnych, a jednocześnie zapewniono niezależne działanie, poprzez wprowadzenie zewnętrznego budynku z zespołem szatniowo-sanitarnym. Komponują się z urbanistycznym ukształtowaniem terenów z uwzględnieniem łanowego motywu przewodniego. Główny basen rekreacyjny dostępny ze słonecznej plaży przy południowej fasadzie zewnętrznej ma w swojej ofercie atrakcje takie jak leżanki wodne z masażerami, ciepłe ławy, tory pływackie, siatkówkę i koszykówkę wodną, rwącą rzekę z huśtawką, liczne gejzery i masażery denne oraz wodny stożek. Całość podkreśla przelew Infinity – bezkresny wodny widok na południowy krajobraz. Uzupełnieniem oferty basenowej jest brodzik dziecięcy z własnymi trzema zjeżdżalniami, gejzerami, palikami sferycznymi i tryskającymi zabawkami. Dodatkowymi elementami są Splash Pool i Spray Park zlokalizowany w jednej z nisz obiektu – zapewniając ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz działaniem wiatru. Atrakcjami suchymi staje się piaskowy plac zabaw, trawiaste pole do gry w bilarda nożnego oraz zewnętrzna strefa gastronomiczna. W II Etapie planowana jest budowa leniwej rzeki okalającej całe założenie, poszerzenie oferty kąpieli słonecznych oraz wprowadzenie dodatkowego basenu dedykowanego dzieciom. Zapewniono dogodny dojazd do strefy rowerem, hulajnogą oraz zielone dojścia ze strefy parkingowej.