Architektura MuratorKonkursyPierwsze w Polsce osiedle z drewna: trwa konkurs architektoniczny

Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: trwa konkurs architektoniczny

Spółka Polskie Domy Drewniane ogłasza konkurs na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce.

Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: trwa konkurs architektoniczny
Osiemdziesięciometrowy Mjøstårnet w mieście Brumunddal w Norwegii (proj. Voll Arkitekter): najwyższy na świecie obiekt wykonany w całości wykonaną z drewna; fot. Øyvind Holmstad / CC BY-SA 4.0

Dwuetapowy konkurs architektoniczny na projekt zespołu organizują Polskie Domy Drewniane, państwowa spółka powołana w celu realizacji budynków mieszkalnych i usługowych z drewna. Zadaniem uczestników jest opracowanie założenia z możliwie jak największym wykorzystaniem nowoczesnych technologii drewnianych, aspektów ekologii, zrównoważonej energii oraz użyteczności i wygody mieszkańców. Elementy konstrukcyjne drewniane lub drewnopochodne powinny być prefabrykowane, przy czym trwałość konstrukcji powinna być przewidziana na 100 lat – czytamy w wytycznych. Pierwsze w Polsce osiedle z drewna zaplanowano w Środzie Śląskiej, w rejonie ulic Sikorskiego oraz Winogronowej.

Czytaj też: Innowacyjna architektura drewniana |

Drewniane Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej

Konkurs przebiegać będzie w dwóch etapach. W pierwszym organizatorzy zbierają zgłoszenia wraz ze szkicem koncepcji osiedla. Spośród nadesłanych prac komisja wytypuje maksymalnie 5 najlepszych projektów, których autorzy przejdą do kolejnego etapu. Wybrane pracownie do 31 sierpnia przedstawią finalny projekt pierwszego w Polsce osiedle z drewna.  Osiedle w Środzie Śląskiej to wyjątkowy projekt. Będzie to pierwsze w Polsce tak duże osiedle budynków wielorodzinnych, które powstanie w nowoczesnej technologii wykorzystującej drewno. Dodatkowo, stawiamy na wszystkie te aspekty, które są teraz ważne w budownictwie, czyli ekologię, energię odnawialną czy efektywność energetyczną. Ostatecznie zależy nam na tym, aby mieszkańcy osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej wprowadzili się do zdrowej, przyjaznej i naturalnej przestrzeni, czyli do „Miasta z Klimatem” – mówi Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych. W sześcioosobowym jury pod przewodnictwem architekta Zbigniewa Myczkowskiego z Politechniki Krakowskiej znaleźli się: Tomasz Kowalczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Joanna Zdanowska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Bartosz Sokoliński z Agencji Rozwoju Przemysłu oraz dwie osoby z Polskich Domów Drewnianych, czyli Tomasz Szlązak, prezes zarządu oraz architektka Jolanta Zawadzka, która pełni funkcję sekretarza.

Pula nagród wynosi 100 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 50 tys. zł, za miejsce drugie 30 tys. zł, a za trzecie – 20 tys. zł.  Termin składania wniosków wraz ze wstępną koncepcją urbanistyczną do 9 czerwca, termin składania prac  w II etapie – do 31 sierpnia, przewidywana data rozstrzygnięcia konkursu – 15 września 2021 roku. Więcej informacji na stronie: www.pddsa.com.pl/konkurs.

Hotel Breath-in w Łodzi Hotel Breath-In powstać ma w samym centrum w Łodzi, u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Budynek o konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo CLT zaprojektowała lokalna pracownia MAKAA.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Autor: Piotr Prus
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Drewno w salach koncertowych: przegląd realizacji Teatry, opery, filharmonie pomału przygotowują się do ponownego otwarcia po pandemii. Tymczasem, prezentujemy krótki przegląd sal koncertowych, w których zastosowano naturalne drewno. Autorzy wybrali je nie tylko ze względów akustycznych, ale też z uwagi na niezwykłe walory estetyczne. Realizacje Renzo Piano, Ian Ritchie Architects, Manfredi Nicoletti i Luca Nicoletti, Stanton Williams.
Innowacyjna architektura drewniana Budownictwo drewniane to być może ekologiczna architektura przyszłości, alternatywa dla technologii żelbetowej. Dobrze przemyślana konstrukcja z tego materiału daje szansę przeprowadzenia w prosty sposób przebudowy, modernizacji lub rozbiórki. Ma też niewielki ślad węglowy. Nowe możliwości zastosowania drewna w architekturze przedstawiają architekci z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski, którzy zaprojektowali niedawno dwa biurowce z jego wykorzystaniem.
Drewno w Architekturze 2019 – wyniki konkursu Rozstrzygnięto drugą edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Nagrody przyznano zarówno autorom, jak i promotorom prac.
Drewno w architekturze. Konkurs Wydział Architektury Politechniki Białostockiej czeka na najlepsze magisterskie prace dyplomowe dotyczące drewnianej architektury.