Dwuetapowy konkurs architektoniczny na projekt zespołu w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego zorganizowały Polskie Domy Drewniane, państwowa spółka powołana w celu realizacji budynków mieszkalnych i usługowych z drewna. Zadaniem uczestników było opracowanie założenia z możliwie jak największym wykorzystaniem nowoczesnych technologii drewnianych, aspektów ekologii, zrównoważonej energii oraz użyteczności i wygody mieszkańców. Elementy konstrukcyjne drewniane lub drewnopochodne powinny być prefabrykowane, przy czym trwałość konstrukcji powinna być przewidziana na 100 lat – czytamy w wytycznych. Pierwsze w Polsce osiedle z drewna pod nazwą Miasteczko Winna Góra zaplanowano w Środzie Śląskiej, na ponad 16-hektarowym terenie w rejonie ulic Sikorskiego oraz Winogronowej. Miało się w nim znaleźć ponad 1000 mieszkań.
Czytaj też: Innowacyjna architektura drewniana |
Drewniane Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej
Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym organizatorzy zbierali zgłoszenia wraz ze szkicem koncepcji osiedla. Spośród nadesłanych prac komisja wytypowała 5 najlepszych. Wybrane pracownie do 31 sierpnia musiały przedstawić finalny projekt pierwszego w Polsce osiedle z drewna. Osiedle w Środzie Śląskiej to wyjątkowy projekt. Będzie to pierwsze w Polsce tak duże osiedle budynków wielorodzinnych, które powstanie w nowoczesnej technologii wykorzystującej drewno. Dodatkowo, stawiamy na wszystkie te aspekty, które są teraz ważne w budownictwie, czyli ekologię, energię odnawialną czy efektywność energetyczną. Ostatecznie zależy nam na tym, aby mieszkańcy osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej wprowadzili się do zdrowej, przyjaznej i naturalnej przestrzeni, czyli do „Miasta z Klimatem” – mówi Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych.
W sześcioosobowym jury pod przewodnictwem architekta Zbigniewa Myczkowskiego z Politechniki Krakowskiej znaleźli się: Tomasz Kowalczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Joanna Zdanowska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Bartosz Sokoliński z Agencji Rozwoju Przemysłu oraz dwie osoby z Polskich Domów Drewnianych, czyli Tomasz Szlązak, prezes zarządu oraz architektka Jolanta Zawadzka, która pełni funkcję sekretarza.
Wyniki konkursu na pierwsze w Polsce osiedle z drewna
Pula nagród w konkursie wyniosła 100 tys. zł. Ostatecznie pierwsze miejsce i 50 tys. zł otrzymała pracownia Chmielewski + Partners z Warszawy. Jak czytamy w informacji prasowej, projekt biura Chmielewski + Partners spełniał wszystkie założenia konkursowe, oddawał ideę nowoczesnego, zrównoważonego i ekologicznego osiedla oraz w optymalny sposób wykorzystywał przewagę technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Dodatkowo, cechował się integracją środowiska naturalnego z zabudową tkanki miejskiej, tworząc rekreacyjny bulwar nad okresowym ciekiem wodnym oraz zielone kwartały.
Miasteczko Winna Góra według Chmielewski + Partners
Konkurs był świetną inicjatywą, o czym świadczy wysoki poziom zgłoszonych prac, ale też ich różnorodność, od wyrazu architektonicznego, przez kompozycję urbanistyczną, walory ekologiczne, funkcjonalne aż po koszt realizacji i dokumentację projektową. Ogromną zaletą konkursu była możliwość konsultacji na poszczególnych etapach projektowania. W efekcie zwyciężyła praca najbardziej wyważona we wszystkich wymienionych kryteriach, dająca gwarancję ciekawej i precedensowej w skali kraju realizacji – komentuje przewodniczący jury Zbigniew Myczkowski.
W obrębie założenia architekci zaprojektowali 51 budynków z mieszkaniami o powierzchni od 30 do 90 m². Poszczególne domy zostały spięte łącznikami, w których zaplanowano sklepy i zjazdy do garaży podziemnych. Ponieważ przez teren inwestycji przechodzi okresowy ciek wodny, autorzy zdecydowali się wykorzystać jego potencjał, w północno-zachodniej części projektując bulwar o funkcji rekreacyjnej. Zaplanowali również dwa miejskie place, skatepark, siłownię dla osób starszych, amfiteatr i... sad.
Osiedle Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej dysponować będzie ponadto trzema rodzajami parkingów: zewnętrznymi – ulokowanymi wzdłuż ulic, podziemnymi – pod budynkami mieszkalnymi oraz wolno stojącymi, zaprojektowanymi przy budynkach punktowo rozmieszczonych na terenie inwestycji. Wszystkie pomieścić mają blisko 2000 aut. Cały układ ma charakter organiczny, umożliwiając doświetlenie każdego mieszkania. Ukształtowanie terenu pozwala otworzyć się na widok historycznego centrum Środy Śląskiej oraz okolicznych terenów zielonych – tłumaczą. Do budowy obiektów zaproponowano wykorzystanie systemu modułowej konstrukcji drewnianej z elementami żelbetowymi i stalowymi. Budynki mieszkalne w obrębie osiedla zostały zaprojektowane w konstrukcji modułowej w technologii drewnianej z oddylatowanymi loggiami stalowymi, na 4 słupach stalowych oraz z opcjonalnym garażem i częścią usługową o konstrukcji żelbetowej. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu budowy oraz znaczne ułatwienie całego procesu powstawania budynków. Moduły zaprojektowano zgodnie z technologią zaproponowaną przez organizatora. Część podziemna – garaż, wykonana zostanie w technologii białej wanny na żelbetowej płycie fundamentowej – czytamy w założeniach. Elewacje zaprojektowano jako tynkowane, ale loggie wykończone zostaną sosnowymi deskami. Na dachach wszystkich domów przewidziano miejsce na instalację fotowoltaiczną. Część będzie też miała tarasy rekreacyjne ze szklarniami przeznaczonymi do sąsiedzkich upraw ziół oraz warzyw.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!