Architektura MuratorKonkursyPiotr Lewicki i Kazimierz Łatak z nagrodą Międzynarodowej Unii Architektów (UIA)

Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak z nagrodą Międzynarodowej Unii Architektów (UIA)

Krakowscy architekci Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak zdobyli wyróżnienie w konkursie o nagrodę Międzynarodowej Unii Architektów im. Vassilisa Sgoutasa za realizacje na rzecz osób wykluczonych. Jury doceniło ich wkład w tworzenie przestrzeni sprzyjających integracji i ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnościami.

Biuro Projektów Lewicki Łatak w Memphis. Wykład
Kazimierz Łatak i Piotr Lewicki w pracowni, fot. archiwum architektów

Vassilis Sgoutas Prize przyznawana jest przez Międzynarodową Unię Architektów od 2008 roku. Honoruje pomysłowe realizacje architektoniczne służące osobom wykluczonym. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Arquitectos sin Fronteras, Architectes de l'Urgence, Paul Pholeros, Fabrizio Carola, Carlos Gonzalez Lobo i Huang Thuc Hao. W tym roku Nagrodę im. Vassilisa Sgoutasa zdobyło australijskie biuro Kaunitz Yeung Architecture, architektka Nadia Tromp z RPA i Jiansong Lu z Chin.

Jury, w którego skład weszli: Thomas Vonier, prezydent UIA, Victor Leonel (Africa Union of Architects), Eva Jiricna (AI Design), Kai-Uwe Bergmann (BIG) i Nadia Somekh (Conselho de Arquitectura e Urbanismo do Bresil), przyznało też dwa wyróżnienia: dla Brindy Somayi z Indii i krakowskiego Biura Projektów Lewicki Łatak. Jak czytamy w uzasadnieniu, polski zespół tworzy przestrzenie włączające osoby z niepełnosprawnością fizyczną i ułatwiające im życie w sposób przemyślany i praktyczny.

UIA Gold Medal dla Paula Mendesy da Rocha

Decyzję o przyznaniu Vassilis Sgoutas Prize sędziowie podjęli podczas zdalnego spotkania w dniu 21 kwietnia 2021 roku. Jury wybrało też laureata Złotego Medalu UIA: najważniejszego wyróżnienia, jakie architekt może otrzymać od przedstawicieli swojego środowiska. W 2021 roku został nim brazylijski architekt Paulo Mendes da Rocha, autor takich realizacji jak nowa siedziba Narodowego Muzeum Powozów w Lizbonie (2015), kaplica Świętego Piotra w São Paulo (1987) czy Brazylijskie Muzeum Rzeźby Mube (1988).

Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie! Poznaliśmy nominacje do European Museum of the Year Award. Wśród 27 instytucji z całego kontynentu znalazły się aż dwie z Polski: odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Thesaurus Cracoviensis, czyli Centrum Interpretacji Artefaktów Muzeum Krakowa.
Nagrody architektoniczne w Polsce i na świecie Nagrody architektoniczne i zwycięstwa w plebiscytach to dziś dla architektów istotny element autopromocji. Zwykle nie ma znaczenia, czy wyróżnienie naprawdę liczy się w architektonicznym świecie, czy przyznawane jest za liczbę kliknięć w internetowym głosowaniu. Ważne, że informują o nim media. Czy w ten sposób obniża się ranga tych najbardziej prestiżowych? I co właściwie wyróżniane obiekty mówią o panujących obecnie trendach? Przypominamy artykuł Tomasz Żylskiego „Noble architektury vs. nagrody publiczności” opublikowany w „A-m” 3/2014.
Autor: (Red.)
Kładka w Busku-Zdroju Kładka w Busku to wielka rzeźba o własnej dramaturgii, zmieniająca swój wygląd z każdym krokiem obserwatora w otwartym, relatywnie banalnym krajobrazie – o nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Janusz Sepioł.
Osiedle Family Hub w Krakowie Osiedle smukłych, kameralnych szeregowców na obrzeżach Krakowa jest odzwierciedleniem marzenia o własnym domku na przedmieściach. O nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Grzegorz Stiasny.
Kładka / Dobczyce Realizacja, po jubilersku dopracowana w detalach, w nieoczywisty sposób wiąże różne światy form. O kładce pieszo-rowerowej w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Janusz Sepioł.
Obserwatorium / Niepołomice Pomimo trudnego tematu rozbudowy i ograniczonego budżetu architektom udało się umiejętnie połączyć nową bryłę z istniejącym planetarium. O nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Maciej Hawrylak.
Biuro Projektów Lewicki Łatak we Wrocławiu Berlińską wystawę Biura Projektów Lewicki Łatak będzie można zobaczyć we Wrocławiu! Ekspozycja, na którą składa się kilka wybranych przez pracownię realizacji, do 25 sierpnia prezentowana będzie w Muzeum Architektury.
Projekt kładki pieszo-rowerowej w Busku Zdroju I nagrodę konkursie na projekt kładki pieszo-rowerowej w Busku Zdroju otrzymała koncepcja pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak. Kładka połączy obszar przy szpitalu dziecięcym "Górka" z terenami parkowymi w centralnej części uzdrowiska.