Biuro Projektów Lewicki Łatak w Memphis. Wykład

i

Autor: Archiwum Architektury Kazimierz Łatak i Piotr Lewicki w pracowni, fot. archiwum architektów

Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak z nagrodą Międzynarodowej Unii Architektów (UIA)

Krakowscy architekci Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak zdobyli wyróżnienie w konkursie o nagrodę Międzynarodowej Unii Architektów im. Vassilisa Sgoutasa za realizacje na rzecz osób wykluczonych. Jury doceniło ich wkład w tworzenie przestrzeni sprzyjających integracji i ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnościami.

Vassilis Sgoutas Prize przyznawana jest przez Międzynarodową Unię Architektów od 2008 roku. Honoruje pomysłowe realizacje architektoniczne służące osobom wykluczonym. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Arquitectos sin Fronteras, Architectes de l'Urgence, Paul Pholeros, Fabrizio Carola, Carlos Gonzalez Lobo i Huang Thuc Hao. W tym roku Nagrodę im. Vassilisa Sgoutasa zdobyło australijskie biuro Kaunitz Yeung Architecture, architektka Nadia Tromp z RPA i Jiansong Lu z Chin.

Jury, w którego skład weszli: Thomas Vonier, prezydent UIA, Victor Leonel (Africa Union of Architects), Eva Jiricna (AI Design), Kai-Uwe Bergmann (BIG) i Nadia Somekh (Conselho de Arquitectura e Urbanismo do Bresil), przyznało też dwa wyróżnienia: dla Brindy Somayi z Indii i krakowskiego Biura Projektów Lewicki Łatak. Jak czytamy w uzasadnieniu, polski zespół tworzy przestrzenie włączające osoby z niepełnosprawnością fizyczną i ułatwiające im życie w sposób przemyślany i praktyczny.

UIA Gold Medal dla Paula Mendesy da Rocha

Decyzję o przyznaniu Vassilis Sgoutas Prize sędziowie podjęli podczas zdalnego spotkania w dniu 21 kwietnia 2021 roku. Jury wybrało też laureata Złotego Medalu UIA: najważniejszego wyróżnienia, jakie architekt może otrzymać od przedstawicieli swojego środowiska. W 2021 roku został nim brazylijski architekt Paulo Mendes da Rocha, autor takich realizacji jak nowa siedziba Narodowego Muzeum Powozów w Lizbonie (2015), kaplica Świętego Piotra w São Paulo (1987) czy Brazylijskie Muzeum Rzeźby Mube (1988).

ZAPISZ SIĘ