Architektura MuratorKonkursyPirs Przyszłości: konkurs na projekt zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni

Pirs Przyszłości: konkurs na projekt zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni

Władze Gdyni zapraszają do udziału w konkursie studialno-ideowym na projekt zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej miasta w obrębie skweru Kościuszki, alei Jana Pawła II oraz Mola Południowego. W jury pod przewodnictwem Ewy Kuryłowicz m.in. Izabela Burda z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i Filip Springer.

Pirs Przyszłości: konkurs na projekt zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni
Decyzja, aby poszukiwać koncepcji rozwoju głównej osi kompozycyjnej Gdyni poprzez otwarty konkurs studialny zasługuje na uznanie – chwali w liście intencyjnym Bartosz Macikowski, przewodniczący Rady Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP

Co znajdziesz w artykule:

1. Pirs przyszłości: jak zmieni się główna oś kompozycyjna Gdyni
2. Konkurs na główną oś Gdyni: jury, harmonogram, pula nagród
3. Teren objęty konkursem na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni

Pirs przyszłości: jak zmieni się główna oś kompozycyjna Gdyni

Ciąg wzdłuż skweru Kościuszki, alei Jana Pawła II oraz Mola Południowego stanowi najważniejszą oś kompozycyjną Gdyni. Właśnie ruszył konkurs na projekt nowej zabudowy i zagospodarowania tej przestrzeni, od 2007 roku figurującej w rejestrze zabytków, a w 2015 roku uznanej przez prezydenta RP za pomnik historii.

Gdynia powstawała jako miasto śmiałe, nowoczesne, otwarte i wtym duchu rozwija się do dziś. Śródmieście Gdyni to unikatowy układ urbanistyczny uznany za wybitne dzieło polskiego modernizmu. Okoliczności jego powstania, niezwykłe czytelna kompozycja i nietuzinkowa architektura zobowiązują do utrzymania wysokiej jakości planowania, projektowania i realizacji inwestycji (...). Mam świadomość, że ta przestrzeń publiczna może jeszcze pełniej realizować oczekiwania mieszkańców i osób odwiedzających Gdynię. Zmiany klimatyczne, problemy demograńczne i zanikająca bioróżnorodność determinują potrzebę dostosowania tej przestrzeni do istniejących i wciąż zmieniających się potrzeb jej użytkowników. Dlatego też podjąłem decyzję o organizacji konkursu studiałno-ideowego na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni – Pirs Przyszłości – pisze w zaproszeniu prezydent Wojciech Szczurek.

Konkurs na główną oś Gdyni: jury, harmonogram, pula nagród

Jak czytamy w regulaminie, zadaniem uczestników jest twórcze zinterpretowanie osi, tak by powstała nowoczesna przestrzeń, zakorzeniona w historii i współtworząca tożsamość i atrakcyjność miasta. Uzyskane rozwiązania mają posłużyć określeniu kierunków przemian, które w przyszłości pozwolą wykorzystać potencjał tego miejsca.

Decyzja, aby poszukiwać koncepcji rozwoju tego miejsca poprzez otwarty konkurs studialny zasługuje na uznanie. Konkurs nie stanowi gwarancji jedynego i idealnego rozwiązania, ale jest to najlepszy znany sposób poszukiwania pomysłów, idei czy wizji. Zawsze zaś otwiera szanse na debatę i dialog o mieście, co jest szczególnie istotne w odniesieniu do tak wyjątkowej przestrzeni – zwraca uwagę w liście intencyjnym Bartosz Macikowski, przewodniczący Rady Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Czytaj też: Park Centralny w Gdyni projektu Arch-Deco |

W ośmioosobowym jury zasiadają profesor Ewa Kuryłowicz (przewodnicząca), Izabela Burda, adiunkt w Katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Iwona Markešić, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, Filip Springer, reporter i fotograf, autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze, główna architekt miasta Renata Stelmach, Igor Strzok, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Paulina Szewczyk z Biura Planowania Przestrzennego.

Pula nagród wynosi 105 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca laureat otrzyma 50 tys. zł, za miejsce drugie 25 tys. zł, a za trzecie 15 tys. zł. Przewidziano też trzy wyróżnienia po 5 tys. zł. Termin składania prac konkursowych mija 15 listopada, rozstrzygnięcie zaplanowano na 10 grudnia 2021 roku. Organizatorem konkursu studialno-ideowego na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni jest miasto Gdynia. Za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu odpowiada natomiast Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. Więcej informacji oraz regulamin na www.gdynia.pl/konkurs-pirs.

Teren objęty konkursem na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni

Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Autor: Piotr Prus
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.
Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie na projekt domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa podlaskiego. Konkursowi towarzyszą warsztaty z projektowania regionalnego.
Konkurs na projekt promenady nadmorskiej w Ustce Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt nowego zagospodarowania promenady nadmorskiej w Ustce. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Maćkowa czeka na projekty do 23 listopada.
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021 Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną, i chce zwrócić na to uwagę innych. Partnerami konkursu są miasto Rovaniemi oraz pracownie WXCA i Snøhetta!
Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Przewidziano między innymi 100 nagród pieniężnych w wysokości 5 tys. zł każda.