Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tej edycji wzięło udział kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2022 rok na łamach serwisów www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl. Zgłoszenia do konkursu zbierane były przez styczeń i luty, a głosowanie internautów rozpoczęło się 6 marca i trwało do 4 kwietnia. W sumie oddano w nim ponad trzy tysiące głosów na 66 realizacji architektonicznych.
W kategorii obiekty publiczne wygrał hotel Warszauer w Krakowie, zaprojektowany przez pracownię INDO Architekci. Obiekt stanął na niewielkiej działce pomiędzy starą, czterokondygnacyjną kamienicą a XVII-wieczną synagogą Kupa na krakowskim Kazimierzu. Kryjący dziesięć pokoi niewielki budynek został dostawiony do ślepej ściany kamienicy, dzięki czemu nie tylko uzupełnił wyrwę w zabudowie, ale stworzył też kontynuację ulicznej pierzei.
W kategorii obiekty prywatne wygrał Dune House pod Warszawą autorstwa pracowni Mobius Architekci. Dom położony jest na skarpie, z której rozpościera się widok na las oraz rzekę. Projektanci nadali mu formę wpisanej w zbocze „fałdy”. Monolityczną bryłę pokryto białym tynkiem i kamiennymi spiekami kwarcowymi, które kontrastują z zielonymi dachami.
W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyła restauracja Fuego w Kołobrzegu projektu pracowni 370 Studio. To lokal z kuchnią hiszpańską. Słowo fuego pochodzi z hiszpańskiego i oznacza ogień. Nawiązania do tego żywiołu możemy znaleźć w samym wnętrzu. Nowoczesne meble i posadzka w szachownicę w intrygujący sposób łączą się z drewnem oraz czaszkami zwierząt. Całość podzielona jest na kameralne strefy.
W kategorii wnętrza prywatne internauci docenili warszawskie mieszkanie w stylu vintage zaprojektowane przez pracownię Hyz Projektuje. Mieszkanie ma powierzchnię 115 m² i mieści się w starej kamienicy. Stanowi przestrzeń do życia dla rodziców i dwójki nastolatków. We wnętrzach styl retro przeplata się z nowoczesnymi elementami. Na pewno nie ma w nim zbyt wielu dekoracji, są za to kolory.
W kategorii przestrzeń publiczna wygrał Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie, zaprojektowany przez zespół w składzie: Elżbieta Myjak-Sokołowska, Jakub Botwina, Stanisław Botwina i Michał Szaruga. Na ponad hektarowej przestrzeni zaplanowane zostały nasadzenia, ścieżki oraz założenie wodne z dwupoziomowym zbiornikiem, wodospadem i przeszklonym tarasem, z którego można oglądać całość realizacji. Przez nieckę poprowadzono pomost z betonowych płyt, które sprawiają wrażenie unoszących się na wodzie.
W kategorii ogrody prywatne wygrał projekt założenia opracowany przez Greenstudio. Białe, dekoracyjne elementy i biała, betonowa altana to główne cechy ogrodu, które mocno kontrastują z soczyście zielonym trawnikiem. Przestrzeń zyskała sporo miejsca przeznaczonego do odpoczynku, ale znalazło się także miejsce na saunę. Niewielka ilość mających małe wymagania roślin sprawia, że nowoczesny ogród jest niemal bezobsługowy.
Realizacje będą prezentowane online podczas cyklu spotkań pt. Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL. Organizatorem plebiscytu jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl
Polecany artykuł: