Architektura MuratorKonkursyPolacy wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2020

Polacy wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2020

Na liście Europe 40 Under 40 wśród czterdziestu najlepiej zapowiadających się młodych architektów przed czterdziestką znaleźli się w tym roku Mateusz Górnik i Andrzej Truszczyński.

Polacy wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2020
Europe 40 Under 40: najlepiej zapowiadający się młodzi architekci przed czterdziestką Andrzej Truszczyński (z lewej) i Mateusz Górnik (z prawej)

Listę Europe 40 Under 40 już od 13 lat przygotowuje chicagowskie Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum we współpracy z European Centre for Architecture Art Design, związanym z muzeum ośrodkiem edukacyjnym, który swoje siedziby ma w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Grecji. Najlepszych młodych architektów Europy wybiera co roku specjalnie powołane jury. W tej edycji byli to wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Czeskiej w Pradze (CTU): Luboš Knytl, Marco Maio, Jan Šabart i Lenka Popelová. Na liście Europe 40 Under 40 2020 znalazło się 13 Francuzów, 6 Hiszpanów, pięciu Włochów, czterech Turków, trzech Holendrów, po dwóch przedstawicieli Grecji, Węgier i Polski, a także Słowak, Rumun, Portugalka i Brytyjka.

Najlepsi młodzi architekci w Polsce według Chicago Athenaeum

W gronie najlepszych młodych architektów przed 40 rokiem życia Polskę reprezentują Mateusz Górnik, współzałożyciel pracowni Górnik Architects z Sosnowca, i Andrzej Truszczyński, współzałożyciel grupy TKHolding.

Mateusz Górnik jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej (2005), od 2009 roku razem z żoną Magdaleną Górnik prowadzi pracownię Górnik Architects, która swoje siedziby ma obecnie w Sosnowcu i Warszawie. Jest też współzałożycielem grupy projektowej GF Projekt — Centrum Inżynierii Przemysłowej. Na koncie ma liczne projekty domów jednorodzinnych i wnętrz, a także m.in. adaptację willi Ochorowicza w Wiśle na Muzeum Magicznego Realizmu.

Andrzej Truszczyński jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, razem z Pawłem Kobierzewskim prowadzi grupę TKHolding, która specjalizuje się w projektach obiektów sportowych, rekreacyjnych, basenów i aquaparków. Do najbardziej znanych realizacji TKHolding należą parki wodne w Chełmie, Rudzie Śląskiej i Tychach. Ten ostatni znalazł się w finale ostatniej edycji World Architecture Festival w kategorii obiektów ekologicznych.

Czytaj też: Wodny Park Tychy projektu TKHolding |

Konkurs Europe 40 Under 40

Do udziału w konkursie Europe 40 Under 40 może zgłosić się każdy architekt przed 40 rokiem życia. Wystarczy przesłać na adres Chicago Athenaeum od jednego do trzech własnych projektów (nie muszą być zrealizowane) i uiścić tzw. opłatę manipulacyjną w wysokości 200 euro. Prace wszystkich laureatów publikowane są w specjalnym katalogu i pokazywane na objazdowej wystawie. W tym roku ekspozycja pt. „40 młodych europejskich architektów z nowymi wizjami” zostanie po raz pierwszy pokazana w Centrum Europejskim w  Atenach. Wernisaż zaplanowano na listopad.

Wśród dotychczasowych laureatów Europe 40 Under 40 byli m.in. Robert Konieczny, Tomasz Konior, Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski, Anna Siedlecka, Beata Goczoł, Oskar i Barabara Grąbczewscy, Piotr Nawara i Agnieszka Szultk, Wojciech Subalski i Roman Rutkowski, a ostatnio Anna Paszkowska-Grudziąż, Łukasz Skorek i Jakub Cieślik.

Nagrody architektoniczne w Polsce i na świecie
Nagrody architektoniczne w Polsce i na świecie Nagrody architektoniczne i zwycięstwa w plebiscytach to dziś dla architektów istotny element autopromocji. Zwykle nie ma znaczenia, czy wyróżnienie naprawdę liczy się w architektonicznym świecie, czy przyznawane jest za liczbę kliknięć w internetowym głosowaniu. Ważne, że informują o nim media. Czy w ten sposób obniża się ranga tych najbardziej prestiżowych? I co właściwie wyróżniane obiekty mówią o panujących obecnie trendach? Przypominamy artykuł Tomasz Żylskiego „Noble architektury vs. nagrody publiczności” opublikowany w „A-m” 3/2014.

Autor: Piotr Prus
Ryo Abe. O architekturze Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie japoński architekt Ryo Abe z pracowni AARA.
Nasz przyjaciel Demiurg: zgłoś się do dyskusji na żywo! W roku 2021 „Architektura-murator” zaplanowała cykl dyskusji z wiodącymi polskimi architektami o tym, co w architekturze najcenniejsze. Pierwsze spotkanie już 20 kwietnia! Ty też możesz aktywnie uczestniczyć w dyskusji.
O architekturze z Rogerem Riewe: spotkanie on-line Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie Rogerem Riewe, w Polsce najbardziej znany jako współautor nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Ile zarabia architekt 2021? Wynagrodzenia architektów: najnowsze zestawienie Ile zarabia architekt? Jakie są minimalne, a jakie maksymalne zarobki architekta? I ile wynosi najczęściej oferowane wynagrodzenie architekta? Firma Hays Poland opublikowała najnowszy raport płacowy. O ile w roku 2021 nie dojdzie do wyraźnego spadku zapotrzebowania na usługi budowlane i pogorszenia się płynności finansowej firm z branży, w najbliższym czasie spodziewamy się stabilizacji poziomu płac – czytamy w podsumowaniu. Publikujemy zestawienie ZAROBKI ARCHITEKTÓW 2021.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2021 Koncepcja przebudowy domu w duchu zero waste od Maćków Pracownia Projektowa, projekty ekoelewacji od mech.build i Molecule Architecture czy konsultacje od pracowni Małeccy, OVO Grąbczewscy i Demirg to tylko niektóre z usług, które można wylicytować w ramach tegorocznej akcji „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.
Z daleka i z bliska: rozmowa z architektką Katarzyną Dobiecką Nigdy nie czułam się tylko architektem. Jestem projektantem, lubię patrzeć i z daleka, i z bliska. Meble to działka, na którą nigdy nie miałam czasu, a zawsze chciałam ją uprawiać. Okoliczności życiowe i pandemia pozwoliły mi do tego wrócić – z Katarzyną Dobiecką, laureatką konkursu „Linoleum od nowa” rozmawia Zofia Malicka.