Architektura MuratorKonkursyPolacy wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2020

Polacy wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2020

Na liście Europe 40 Under 40 wśród czterdziestu najlepiej zapowiadających się młodych architektów przed czterdziestką znaleźli się w tym roku Mateusz Górnik i Andrzej Truszczyński.

Polacy wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2020
Europe 40 Under 40: najlepiej zapowiadający się młodzi architekci przed czterdziestką Andrzej Truszczyński (z lewej) i Mateusz Górnik (z prawej)

Listę Europe 40 Under 40 już od 13 lat przygotowuje chicagowskie Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum we współpracy z European Centre for Architecture Art Design, związanym z muzeum ośrodkiem edukacyjnym, który swoje siedziby ma w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Grecji. Najlepszych młodych architektów Europy wybiera co roku specjalnie powołane jury. W tej edycji byli to wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Czeskiej w Pradze (CTU): Luboš Knytl, Marco Maio, Jan Šabart i Lenka Popelová. Na liście Europe 40 Under 40 2020 znalazło się 13 Francuzów, 6 Hiszpanów, pięciu Włochów, czterech Turków, trzech Holendrów, po dwóch przedstawicieli Grecji, Węgier i Polski, a także Słowak, Rumun, Portugalka i Brytyjka.

Najlepsi młodzi architekci w Polsce według Chicago Athenaeum

W gronie najlepszych młodych architektów przed 40 rokiem życia Polskę reprezentują Mateusz Górnik, współzałożyciel pracowni Górnik Architects z Sosnowca, i Andrzej Truszczyński, współzałożyciel grupy TKHolding.

Mateusz Górnik jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej (2005), od 2009 roku razem z żoną Magdaleną Górnik prowadzi pracownię Górnik Architects, która swoje siedziby ma obecnie w Sosnowcu i Warszawie. Jest też współzałożycielem grupy projektowej GF Projekt — Centrum Inżynierii Przemysłowej. Na koncie ma liczne projekty domów jednorodzinnych i wnętrz, a także m.in. adaptację willi Ochorowicza w Wiśle na Muzeum Magicznego Realizmu.

Andrzej Truszczyński jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, razem z Pawłem Kobierzewskim prowadzi grupę TKHolding, która specjalizuje się w projektach obiektów sportowych, rekreacyjnych, basenów i aquaparków. Do najbardziej znanych realizacji TKHolding należą parki wodne w Chełmie, Rudzie Śląskiej i Tychach. Ten ostatni znalazł się w finale ostatniej edycji World Architecture Festival w kategorii obiektów ekologicznych.

Czytaj też: Wodny Park Tychy projektu TKHolding |

Konkurs Europe 40 Under 40

Do udziału w konkursie Europe 40 Under 40 może zgłosić się każdy architekt przed 40 rokiem życia. Wystarczy przesłać na adres Chicago Athenaeum od jednego do trzech własnych projektów (nie muszą być zrealizowane) i uiścić tzw. opłatę manipulacyjną w wysokości 200 euro. Prace wszystkich laureatów publikowane są w specjalnym katalogu i pokazywane na objazdowej wystawie. W tym roku ekspozycja pt. „40 młodych europejskich architektów z nowymi wizjami” zostanie po raz pierwszy pokazana w Centrum Europejskim w  Atenach. Wernisaż zaplanowano na listopad.

Wśród dotychczasowych laureatów Europe 40 Under 40 byli m.in. Robert Konieczny, Tomasz Konior, Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski, Anna Siedlecka, Beata Goczoł, Oskar i Barabara Grąbczewscy, Piotr Nawara i Agnieszka Szultk, Wojciech Subalski i Roman Rutkowski, a ostatnio Anna Paszkowska-Grudziąż, Łukasz Skorek i Jakub Cieślik.

Nagrody architektoniczne w Polsce i na świecie
Nagrody architektoniczne w Polsce i na świecie Nagrody architektoniczne i zwycięstwa w plebiscytach to dziś dla architektów istotny element autopromocji. Zwykle nie ma znaczenia, czy wyróżnienie naprawdę liczy się w architektonicznym świecie, czy przyznawane jest za liczbę kliknięć w internetowym głosowaniu. Ważne, że informują o nim media. Czy w ten sposób obniża się ranga tych najbardziej prestiżowych? I co właściwie wyróżniane obiekty mówią o panujących obecnie trendach? Przypominamy artykuł Tomasz Żylskiego „Noble architektury vs. nagrody publiczności” opublikowany w „A-m” 3/2014.

Autor: Piotr Prus
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.
Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”. Jest to pierwsza w historii monograficzna prezentacja twórczości architekta, profesora i nauczyciela akademickiego, który od czasu studiów związany był z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej.
Piotr Fokczyński nowym prezesem Izby Architektów RP Piotr Fokczyński, przez wiele lat pełniący funkcję naczelnego architekta Wrocławia, pomysłodawca i koordynator budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, został powołany na stanowisko prezesa Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy wywiad, jakiego Piotr Fokczyński udzielił „A-m” w 2020 roku.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.