Architektura MuratorKonkursyPolacy wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2020

Polacy wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2020

Na liście Europe 40 Under 40 wśród czterdziestu najlepiej zapowiadających się młodych architektów przed czterdziestką znaleźli się w tym roku Mateusz Górnik i Andrzej Truszczyński.

Polacy wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2020
Europe 40 Under 40: najlepiej zapowiadający się młodzi architekci przed czterdziestką Andrzej Truszczyński (z lewej) i Mateusz Górnik (z prawej)

Listę Europe 40 Under 40 już od 13 lat przygotowuje chicagowskie Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum we współpracy z European Centre for Architecture Art Design, związanym z muzeum ośrodkiem edukacyjnym, który swoje siedziby ma w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Grecji. Najlepszych młodych architektów Europy wybiera co roku specjalnie powołane jury. W tej edycji byli to wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Czeskiej w Pradze (CTU): Luboš Knytl, Marco Maio, Jan Šabart i Lenka Popelová. Na liście Europe 40 Under 40 2020 znalazło się 13 Francuzów, 6 Hiszpanów, pięciu Włochów, czterech Turków, trzech Holendrów, po dwóch przedstawicieli Grecji, Węgier i Polski, a także Słowak, Rumun, Portugalka i Brytyjka.

Najlepsi młodzi architekci w Polsce według Chicago Athenaeum

W gronie najlepszych młodych architektów przed 40 rokiem życia Polskę reprezentują Mateusz Górnik, współzałożyciel pracowni Górnik Architects z Sosnowca, i Andrzej Truszczyński, współzałożyciel grupy TKHolding.

Mateusz Górnik jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej (2005), od 2009 roku razem z żoną Magdaleną Górnik prowadzi pracownię Górnik Architects, która swoje siedziby ma obecnie w Sosnowcu i Warszawie. Jest też współzałożycielem grupy projektowej GF Projekt — Centrum Inżynierii Przemysłowej. Na koncie ma liczne projekty domów jednorodzinnych i wnętrz, a także m.in. adaptację willi Ochorowicza w Wiśle na Muzeum Magicznego Realizmu.

Andrzej Truszczyński jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, razem z Pawłem Kobierzewskim prowadzi grupę TKHolding, która specjalizuje się w projektach obiektów sportowych, rekreacyjnych, basenów i aquaparków. Do najbardziej znanych realizacji TKHolding należą parki wodne w Chełmie, Rudzie Śląskiej i Tychach. Ten ostatni znalazł się w finale ostatniej edycji World Architecture Festival w kategorii obiektów ekologicznych.

Czytaj też: Wodny Park Tychy projektu TKHolding |

Konkurs Europe 40 Under 40

Do udziału w konkursie Europe 40 Under 40 może zgłosić się każdy architekt przed 40 rokiem życia. Wystarczy przesłać na adres Chicago Athenaeum od jednego do trzech własnych projektów (nie muszą być zrealizowane) i uiścić tzw. opłatę manipulacyjną w wysokości 200 euro. Prace wszystkich laureatów publikowane są w specjalnym katalogu i pokazywane na objazdowej wystawie. W tym roku ekspozycja pt. „40 młodych europejskich architektów z nowymi wizjami” zostanie po raz pierwszy pokazana w Centrum Europejskim w  Atenach. Wernisaż zaplanowano na listopad.

Wśród dotychczasowych laureatów Europe 40 Under 40 byli m.in. Robert Konieczny, Tomasz Konior, Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski, Anna Siedlecka, Beata Goczoł, Oskar i Barabara Grąbczewscy, Piotr Nawara i Agnieszka Szultk, Wojciech Subalski i Roman Rutkowski, a ostatnio Anna Paszkowska-Grudziąż, Łukasz Skorek i Jakub Cieślik.

Nagrody architektoniczne w Polsce i na świecie
Nagrody architektoniczne w Polsce i na świecie Nagrody architektoniczne i zwycięstwa w plebiscytach to dziś dla architektów istotny element autopromocji. Zwykle nie ma znaczenia, czy wyróżnienie naprawdę liczy się w architektonicznym świecie, czy przyznawane jest za liczbę kliknięć w internetowym głosowaniu. Ważne, że informują o nim media. Czy w ten sposób obniża się ranga tych najbardziej prestiżowych? I co właściwie wyróżniane obiekty mówią o panujących obecnie trendach? Przypominamy artykuł Tomasz Żylskiego „Noble architektury vs. nagrody publiczności” opublikowany w „A-m” 3/2014.

Autor: Piotr Prus
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.
Nie żyje architekt Balkrishna Vithaldas Doshi, zdobywca Pritzkera z 2018 roku 24 stycznia w wieku 95 lat zmarł indyjski architekt Balkrishna Doshi. Ten dawny współpracownik Louisa Kahna i Le Courbusiera w ciągu ponad sześćdziesięcioletniej kariery zyskał uznanie za etos odpowiedzialności społecznej zawartej w swoich projektach.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Już 29 stycznia odbędzie się 31. finał WOŚP. Platforma Architecture Snob po raz kolejny włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Wśród tegorocznych licytacji m.in. spacer po targowisku Bakalarska z architektką Aleksandrą Wasilkowską, projekt domu do 150 m², który przygotuje Pracownia nad Wartą czy wizyta w ikonicznej Arce Roberta Koniecznego i biurze projektanta w Unikato.
Gdynia: dekonstrukcja mitu. Rozmowa z Grzegorzem Piątkiem Deweloperzy i architekci koniecznie chcą budować w Gdyni białe budynki, bo mówiło się o przedwojennym mieście, że było białe. A jak tłumaczę w książce, wcale białe nie było – mówi Grzegorz Piątek, laureat Paszportu POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.