Polski Pawilon

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachęta Narodowa Galeria Sztuki ogłaszają konkurs na kuratorski projekt wystawy w Polskim Pawilonie na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji (29.08–25.11.2012)

pawilon polski w Wenecji
Fot.: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Hasło wystawy to „Common Ground”. Tytuł dający się przetłumaczyć jako „wspólny grunt” kojarzy się również z gruntem między budynkami, z przestrzenią miasta. Chcę, by pokazane projekty podjęły bardzo poważnie problem sensu i znaczenia przestrzeni wytwarzanych przez budynki: politycznych, społecznych i publicznych wymiarów obszaru, którego architektura jest częścią. Nie chcę zagubić tematu architektury w gąszczu socjologicznych, psychologicznych czy artystycznych rozważań, pragnę raczej spróbować doprowadzić do zrozumienia szczególnego wkładu, jaki architektura może mieć w definiowaniu tego, czym jest wspólny grunt we współczesnym mieście
(fragment oświadczenia kuratorskiego Davida Chipperfielda).

Projekt kuratorski powinien zawierać scenariusz wystawy dotyczącej architektury, dostosowany do warunków Polskiego Pawilonu, wraz z propozycją uczestniczących w wystawie artystów, architektów bądź instytucji, oraz kosztorys jej realizacji.

Kurator projektu, a w przypadku zespołu kuratorskiego przynajmniej jedna osoba musi posiadać:

•wykształcenie wyższe pełne,
•dobrą znajomość zagadnień współczesnej architektury, doświadczenie kuratorskie i w organizowaniu wystaw,
•dobrą znajomość języka angielskiego,

Projekt należy nadesłać bez umieszczonego na nim nazwiska kuratora projektu. Na projekcie należy umieścić godło, a następnie powtórzyć je na załączonej kopercie, w której należy umieścić następujące informacje:

•powtórzenie godła
•imię i nazwisko kuratora
•adres kuratora
•CV kuratora
•pisemne oświadczenie, że projekt jest dziełem kuratora i wszystkie prawa autorskie należą  do niego.
Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie projektu do dnia 27.02.2012 roku (decyduje data stempla pocztowego, z tym że graniczną datą nadejścia projektów do rozpatrzenia jest termin posiedzenia Jury konkursu w dniu 14.03.2012) na adres:

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
00-916 Warszawa
z dopiskiem „13 Biennale Architektury w Wenecji”

Szczegółowe informacje na temat konkursu zamieszczone zostały na stronie internetowej organizatora, pod adresem:
http://www.zacheta.art.pl/article/view/666/konkurs

MBA Kraków 2019 – laureaci Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie Grand Prix XV edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie zdobyły Karolina Chodura i Joanna Rozbrój, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, za pracę wyrażającą konieczność koegzystencji przyrody i architektury. Prezentujemy laureatów MBA Kraków 2019.
Wydarzenia Tallińskiego Biennale Architektury. Open Call Organizatorzy TAB 2019 – Tallinn Architecture Biennale czekają na propozycje wydarzeń towarzyszących tegorocznej imprezie. Pomysły nadsyłać mogą architekci, urbaniści, artyści, ale i zainteresowani specjaliści innych dziedzin.
Gdynia z lekarstwem na pastelozę! Biennale Sztuki Miejskiej w Gdyni, organizowane przez lokalne stowarzyszenie Traffic Design, to nie tylko popularny festiwal szeroko rozumianego projektowania, ale też remedium na większość przypadłości dotykających nasze metropolie. Tegoroczna edycja przyniosła kolejne realne zmiany w przestrzeni tego polskiego „Białego Miasta”.
Polska na London Design Biennale – znamy założenia zwycięskiej wystawy Na London Design Biennale Polskę reprezentować będzie wystawa A Matter of Things, przygotowana przez Małgorzatę Wesołowską, projektantkę, badaczkę, niegdyś współpracowniczkę „Architektury-murator”. Międzynarodowa publiczność zobaczy obiekty, które towarzyszyły nam w codziennym życiu przez ostatnie sto lat.
16. Biennale Architektury w Wenecji Temat tegorocznej edycji biennale brzmi FREESPACE i odnosi się do architektury szczodrej i demokratycznej. W polskim pawilonie zobaczymy projekt Amplifikacja natury autorstwa grupy Centrala, nawiązujący do głównego hasła poprzez ukazanie relacji człowieka, architektury i natury
Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – podsumowanie i fotorelacja Tematem tegorocznej, piątej już edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie była redefinicja funkcji i rozwiązań przestrzennych Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Organizatorzy wspólnie z uczestnikami poszukiwali nowych pomysłów dla budynku i jego roli w strukturze miasta – relacja Tomasza Żylskiego.