Architektura MuratorKonkursyPolskie tamaga studio w finale konkursu LAGI 2020 Fly Ranch

Polskie tamaga studio w finale konkursu LAGI 2020 Fly Ranch

Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz z tamaga studio znaleźli się wśród 10 finalistów konkursu LAGI 2020 Fly Ranch na projekt pawilonu służącego uczestnikom słynnego festiwalu Burning Man w Nevadzie!

Polskie tamaga studio w finale konkursu LAGI 2020 Fly Ranch
The Source, proj. tamaga studio

Festiwal Burning Man to organizowana cyklicznie od 1986 roku wielka impreza integracyjna, podczas której kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata buduje tymczasowe miasto, by przez osiem dni wspólnie mieszkać, medytować, bawić się, rozmawiać, słuchać muzyki, obcować z szeroko rozumianą sztuką, a przede wszystkim doświadczać. Głównym założeniem festiwalu jest bowiem przemiana duchowa uczestników, której symbolicznym zwieńczeniem jest rytualne spalania kukły (stąd nazwa). Od 1991 roku festiwal odbywa się na pustyni Black Rock w północno-zachodniej Nevadzie. Jednym z założeń imprezy od początku jest niepozostawianie śladu po swojej obecności.

W tym roku organizatorzy wraz z fundacją Land Art Generator zorganizowali konkurs na projekt instalacji, która poruszałaby temat zrównoważonego rozwoju i ekologii, służąc jednocześnie jako schronienie, wytwarzając zieloną energię i odpowiadając na problem gospodarowania odpadami oraz produkcji żywności. W 24-osobowym jury znaleźli się artyści, naukowcy i aktywiści. Spośród niemal 200 prac z całego świata do finału, dalszego prototypowania i ewentualnej realizacji zakwalifikowano 10. Wśród nich projekt The Source polskiego biura tamaga studio. Autorzy, Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz, zaproponowali niewielki sad otoczony spiralną ścianą z ubitej z ziemi barwionej naturalnymi pigmentami, które barwią również lokalny gejzer.

Polskie tamaga studio w finale konkursu LAGI 2020 Fly Ranch
The Source, proj. tamaga studio

The Source: tajemniczy ogród na pustyni

Jak tłumaczą projektanci, spirala stanowi nawiązanie do znajdowanych w okolicy petroglifów, czyli wyrytych w skałach rysunków, które w wielu kulturach symbolizują życie i odrodzenie. Sama ściana korzysta z technologii znanej od XVI wieku zwanej fruit walls. Ściany o wysokiej masie termicznej tworzą odpowiedni mikroklimat, chronią przed wiatrem i zapewnią rozwój drzew i krzewów w trudnym klimacie – opowiadają. W centrum obiektu zaprojektowali zbiornik, do którego rynną wydrążoną na szczycie ściany i po specjalnej siatce rozpiętej nad ogrodem spływać będzie deszczówka. Na szczycie zbiornika przewidzieli panel fotowoltaiczny, który zasilałby system oświetlania i nawadniania mgłowego, a pozostałą energię magazynował w bateriach.

Czytaj też: Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu |

W ścianie pojawiłyby się dodatkowo regularnie rozmieszczone otwory, służące do podglądania życia ogrodu z zewnątrz i jako tzw. hotele dla owadów. Jak sugerują projektanci, wewnątrz mogłyby się odbywać różnego rodzaju spotkania i warsztaty ekologiczne. Istotne było również zaplanowanie życia instalacji po jej ewentualnym rozebraniu. Dzięki zastosowaniu lokalnej ziemi ściany można zburzyć, a zbiornik i inne stałe elementy wykorzystać w innym projekcie lub poddać recyklingowi – dodają autorzy.

Nagrodą w konkursie jest grant na realizację prototypu. Następnie, z pomocą lokalnych architektów i organizatora, wybrane prototypy mają zostać rozwinięte w docelowe rozwiązanie. Obecnie tamaga studio szuka dodatkowych funduszy oraz specjalistów z dziedziny ekologicznych rozwiązań, którzy pomogliby w budowie prototypu.

Międzynarodowy sukces studentów z Polski w konkursie STARTforHISTORY Po raz pierwszy w historii międzynarodowego konkursu STARTforHISTORY aż dwie nagrody zdobyli Polacy. Studentka architektury na Politechnice Krakowskiej - Kinga Szczudlik wygrała 7. edycję tego konkursu. Trzecie miejsce przypadło zespołowi studentów z Politechniki Poznańskiej Marcie Flak, Adamowi Poniży, Mikołajowi Ziomkowi.
Polka nagrodzona w konkursie na projekt ekoschroniska w Abu Zabi Agencja Ochrony Środowiska Abu Zabi (EAD) rozstrzygnęła konkurs na projekt ekologicznych obiektów turystycznych na pustyni Rub’ al Khali w Emiratach Arabskich. Drugą nagrodę zdobyli Natalia Wrzask i Rolando Rodriguez-Leal, czyli polsko-meksykański duet tworzący Aidia Studio.
Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej w Warszawie: konkurs SARP Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. Flisa w Warszawie. Składanie wniosków do 15 czerwca.
Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.