Architektura MuratorKonkursyPolskie tamaga studio w finale konkursu LAGI 2020 Fly Ranch

Polskie tamaga studio w finale konkursu LAGI 2020 Fly Ranch

Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz z tamaga studio znaleźli się wśród 10 finalistów konkursu LAGI 2020 Fly Ranch na projekt pawilonu służącego uczestnikom słynnego festiwalu Burning Man w Nevadzie!

Polskie tamaga studio w finale konkursu LAGI 2020 Fly Ranch
The Source, proj. tamaga studio

Festiwal Burning Man to organizowana cyklicznie od 1986 roku wielka impreza integracyjna, podczas której kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata buduje tymczasowe miasto, by przez osiem dni wspólnie mieszkać, medytować, bawić się, rozmawiać, słuchać muzyki, obcować z szeroko rozumianą sztuką, a przede wszystkim doświadczać. Głównym założeniem festiwalu jest bowiem przemiana duchowa uczestników, której symbolicznym zwieńczeniem jest rytualne spalania kukły (stąd nazwa). Od 1991 roku festiwal odbywa się na pustyni Black Rock w północno-zachodniej Nevadzie. Jednym z założeń imprezy od początku jest niepozostawianie śladu po swojej obecności.

W tym roku organizatorzy wraz z fundacją Land Art Generator zorganizowali konkurs na projekt instalacji, która poruszałaby temat zrównoważonego rozwoju i ekologii, służąc jednocześnie jako schronienie, wytwarzając zieloną energię i odpowiadając na problem gospodarowania odpadami oraz produkcji żywności. W 24-osobowym jury znaleźli się artyści, naukowcy i aktywiści. Spośród niemal 200 prac z całego świata do finału, dalszego prototypowania i ewentualnej realizacji zakwalifikowano 10. Wśród nich projekt The Source polskiego biura tamaga studio. Autorzy, Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz, zaproponowali niewielki sad otoczony spiralną ścianą z ubitej z ziemi barwionej naturalnymi pigmentami, które barwią również lokalny gejzer.

Polskie tamaga studio w finale konkursu LAGI 2020 Fly Ranch
The Source, proj. tamaga studio

The Source: tajemniczy ogród na pustyni

Jak tłumaczą projektanci, spirala stanowi nawiązanie do znajdowanych w okolicy petroglifów, czyli wyrytych w skałach rysunków, które w wielu kulturach symbolizują życie i odrodzenie. Sama ściana korzysta z technologii znanej od XVI wieku zwanej fruit walls. Ściany o wysokiej masie termicznej tworzą odpowiedni mikroklimat, chronią przed wiatrem i zapewnią rozwój drzew i krzewów w trudnym klimacie – opowiadają. W centrum obiektu zaprojektowali zbiornik, do którego rynną wydrążoną na szczycie ściany i po specjalnej siatce rozpiętej nad ogrodem spływać będzie deszczówka. Na szczycie zbiornika przewidzieli panel fotowoltaiczny, który zasilałby system oświetlania i nawadniania mgłowego, a pozostałą energię magazynował w bateriach.

Czytaj też: Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu |

W ścianie pojawiłyby się dodatkowo regularnie rozmieszczone otwory, służące do podglądania życia ogrodu z zewnątrz i jako tzw. hotele dla owadów. Jak sugerują projektanci, wewnątrz mogłyby się odbywać różnego rodzaju spotkania i warsztaty ekologiczne. Istotne było również zaplanowanie życia instalacji po jej ewentualnym rozebraniu. Dzięki zastosowaniu lokalnej ziemi ściany można zburzyć, a zbiornik i inne stałe elementy wykorzystać w innym projekcie lub poddać recyklingowi – dodają autorzy.

Nagrodą w konkursie jest grant na realizację prototypu. Następnie, z pomocą lokalnych architektów i organizatora, wybrane prototypy mają zostać rozwinięte w docelowe rozwiązanie. Obecnie tamaga studio szuka dodatkowych funduszy oraz specjalistów z dziedziny ekologicznych rozwiązań, którzy pomogliby w budowie prototypu.

Międzynarodowy sukces studentów z Polski w konkursie STARTforHISTORY Po raz pierwszy w historii międzynarodowego konkursu STARTforHISTORY aż dwie nagrody zdobyli Polacy. Studentka architektury na Politechnice Krakowskiej - Kinga Szczudlik wygrała 7. edycję tego konkursu. Trzecie miejsce przypadło zespołowi studentów z Politechniki Poznańskiej Marcie Flak, Adamowi Poniży, Mikołajowi Ziomkowi.
Polka nagrodzona w konkursie na projekt ekoschroniska w Abu Zabi Agencja Ochrony Środowiska Abu Zabi (EAD) rozstrzygnęła konkurs na projekt ekologicznych obiektów turystycznych na pustyni Rub’ al Khali w Emiratach Arabskich. Drugą nagrodę zdobyli Natalia Wrzask i Rolando Rodriguez-Leal, czyli polsko-meksykański duet tworzący Aidia Studio.
Konkurs KOŁO 2021: rusza 22. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki Od ponad dwudziestu lat pod marką KOŁO organizowany jest konkurs na projekt toalety publicznej skierowany do studentów architektury i młodych projektantów. Dzięki inicjatywie dotychczas udało się zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku.
Teatr Zagłębia w Sosnowcu: konkurs na rozbudowę zabytkowej siedziby Teatru Zagłębia Teatr Zagłębia i katowicki oddział SARP ogłaszają konkurs na rozbudowę i modernizację zabytkowej siedziby placówki w samym centrum Sosnowca.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszytskie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.
Konkurs na projekt parku przy ul. Warszawskiej w Ostrołęce Urząd miasta Ostrołęki ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji krajobrazowo-architektonicznej zagospodarowania terenu przy ul. Warszawskiej w zachodniej części miasta. To tak zwany Lasek nad Narwią, którego uporządkowanie ma się stać jednym z etapów urządzania nabrzeża rzeki w centrum.
Polacy wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2020 Na liście Europe 40 Under 40 wśród czterdziestu najlepiej zapowiadających się młodych architektów przed czterdziestką znaleźli się w tym roku Mateusz Górnik i Andrzej Truszczyński.