Architektura MuratorKonkursyPoznaliśmy zwycięzców III edycji Roca One Day Design Challenge

Poznaliśmy zwycięzców III edycji Roca One Day Design Challenge

Młodzi projektanci z całej Polski wzięli udział w III edycji międzynarodowego konkursu – Roca One Day Design Challenge. Uczestnicy mieli jedynie kilka godzin na opracowanie swoich propozycji.

Poznaliśmy zwycięzców III edycji Roca One Day Design Challenge
Laureaci Roca One Day Design Challenge 2021

W dniu 8 października 2021 roku odbyła się III edycja konkursu Roca One Day Design Challenge, organizowanego przez firmę Roca. Zadaniem uczestników było przeprojektowanie produktu łazienkowego tak, aby jego nowy kształt pozwolił na łatwiejsze pakowanie, układanie oraz transport. Młodzi projektanci zadanie konkursowe poznali 8 października i na przygotowanie propozycji mieli zaledwie 6,5 godziny.

Czytaj też: Dyplom Roku SARP 2021 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP |

Projekty oceniało pięcioosobowe jury, w którego skład weszli: Dorota Koziara, artystka i architektka wnętrz, Marta Sękulska-Wrońska, prezeska warszawskiego oddziału SARP, prof. Michał Stefanowski, projektant biura INNO+NPD i kierownik Katedry Projektowania na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP, Agnieszka Wasilewska, prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz Joanna Dec-Galuk, dyrektorka marketingu Roca Polska.

Roca One Day Design Challenge 2021: laureaci

Sędziowie brali pod uwagę m.in. połączenie funkcji i formą produktu, oryginalność zastosowanych rozwiązań, a także poprawę komfortu użytkowania. Ostateczni za główną nagrodę i 1000 euro otrzymały Natalia HołośAnna Czapla, studentki Politechniki Śląskiej, za projekt „BATHROOM STARTER KIT”. Jury doceniło autorki za innowacyjny pomysł połączenia wszystkich elementów łazienki w jednym opakowaniu. Całość świetnie nadająca się do sprzedaży online. Dodatkowym atutem jest samo piękno projektu i zaproponowanie wariantów kolorystycznych – czytamy w uzasadnieniu.

Poznaliśmy zwycięzców III edycji Roca One Day Design Challenge
Roca One Day Design Challenge 2021, I nagroda: „BATHROOM STARTER KIT” – Natalia Hołoś i Anna Czapla z Politechniki Śląskiej

Drugą nagrodę i 700 euro przyznano Celinie Glazik i Piotrowi Krzyżanowi z pracowni W Punkt-design studio za projekt RE:DESIGN DUPLO ONE. Autorzy wzięli na warsztat produkt w zasadzie niewidoczny dla użytkownika – zbiornik na wodę w toaletach wiszących. Tradycyjny zbiornik z tworzywa został zastąpiony elastycznym workiem, który w transporcie jest płaski i nie zajmuje miejsca. Mądry i innowacyjny pomysł – podkreśliło jury.

Poznaliśmy zwycięzców III edycji Roca One Day Design Challenge
Roca One Day Design Challenge 2021, II nagroda: „RE:DESIGN DUPLO ONE” – Celina Glazik i Piotr Krzyżan (W Punkt – design studio)

Trzecią nagrodę o wartości 400 euro przyznano Karolinie Świstak za projekt BOX-BATH. Nagrodę przyznano za pomysł redukcji kubatury największego elementy wyposażenia łazienki, jakim jest wanna, w celu zwiększenia efektywności transportu, z jednakową atencją traktując walory estetyczne produktu, pozwalając na uzyskanie poetyckich aranżacji wnętrza z jego użyciem – czytamy w uzasadnieniu.

Poznaliśmy zwycięzców III edycji Roca One Day Design Challenge
Roca One Day Design Challenge 2021, III nagroda: „BOX-BATH” – Karolina Świstak

Poza nagrodami głównymi, jury przyznało również 7 wyróżnień. Otrzymali je: Gabriela Kawińska z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za projekt modułowej wanny wolno stojącej Lily, Aleksandra Chmiel i Martyna Zawieja z „Martyna Zawieja Studio” za projekt umywalki łazienkowej Omnis, Agata Drożdż i Kalina Szyszka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za projekt umywalki łazienkowej La Volée, Marta Bukowska i Agata Wierzbowska z Politechniki Gdańskiej za projekt baterii bezdotykowej aslant, Anna Gardziejewska i Marcin Winnicki za projekt baterii Industria, Zuzanna Telka i Jan Wilczak z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za projekt umywalki Misa oraz Mateusz Dzieciuch za projekt baterii prysznicowej DUVA.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace będzie można obejrzeć na wirtualnej wystawie na stronie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2022 w nowej formule Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do IX edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Weryfikacja uczestników do Stypendium PRAKTYKA po raz pierwszy odbędzie się w trzech etapach i połączona zostanie z dwudniowymi warsztatami.
BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie Poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki. Trzecie miejsce zajęła pracownia BDR Architekci z Warszawy. Dostrzeżono też koncepcję biura WXCA.
Rozstrzygnięcie konkursu Drewno w Architekturze 2021 Rozstrzygnięto kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Pierwszą nagrodę zdobył Michał Kołodziej z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej za projekt rewitalizacji dawnej dzielnicy żydowskiej w Przedborzu.
Nagrody Salonu Architektury 2021 W tym roku do konkursu o nagrody Salonu Architektury zgłoszono 21 realizacji. Zwycięzcą został obiekt sakralny autorstwa Jakuba Turbasy i Bartłomieja Pyrzyka. Statuetki zostały wręczone podczas drugiego dnia Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.
International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury Rozpoczęła się 10., jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022 organizowanego przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów. Pula nagród wynosi 30 tys. euro.
Wzorcowy dom dla Śląska – wyniki konkursu Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z katowickim oddziałem SARP rozstrzygnął konkurs na projekt modelowego domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa śląskiego. Nagrodzone i wyróżnione projekty będą przeznaczone do sprzedaży i ukażą się w specjalnej pokonkursowej publikacji. „Architektura-murator” jest partnerem medialnym tej inicjatywy.