Architektura MuratorKonkursyProduktywne miasta. Europan 14

Produktywne miasta. Europan 14

Europan to międzynarodowy konkurs dla projektantów poniżej 40 roku życia, który odbywa się równocześnie w kilkudziesięciu europejskich miastach, także w Warszawie. Tym razem jego główne hasło brzmi Produktywne miasta, a prace można nadsyłać do 30 czerwca 2017 roku.

Produktywne miasta. Europan 14
Konkurs Europan 14 w Warszawie dotyczy poprzemysłowego obszaru na granicy Woli i Bemowa, fot. materiały organizatorów

Jak na powrót wprowadzić produktywną gospodarkę do nowych miejskich dzielnic? Jak mieszkać w miejscach, gdzie odbywa się produkcja i produkować w miejscach, gdzie się mieszka? - zastanawiają się organizatorzy 14. edycji konkursu. Do opracowania zostało przedstawionych 45 miejsc w kilkudziesięciu europejskich miastach. 17-hektarowy teren zgłoszony przez Miasto St. Warszawa w grupie tematycznej And Productive Again! to obecnie niezagospodarowany poprzemysłowy obszar w zachodniej części stolicy, na pograniczu dwóch dzielnic – Woli i Bemowa. Mieszczą się tam pozostałości zakładu prefabrykacji budowlanej tzw. „Fabryki Domów” , aktualnie w stanie ruiny. Teren graniczy bezpośrednio z zabudową mieszkaniową, jedną z głównych arterii komunikacyjnych Woli i Bemowa - ulicą Górczewską oraz ogrodami działkowymi. W pobliżu zachodniej granicy obszaru opracowania przebiega linia kolejowa, a w przyszłości ma powstać główna ulica ruchu przyspieszonego trasa N-S, co najprawdopodobniej przyczyni się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza oraz hałasu drogowego. Uczestnicy warszawskiej odsłony konkursu zaprojektować mają w tym miejscu nowoczesną wielofunkcyjną dzielnicę miejską. Powinna ona stać się nie tylko miejscem zamieszkania, ale również pracy.
Zwycięzcy lokalnych edycji otrzymują nagrodę 12 tys. euro, natomiast zespół nagrodzony drugim miejscem 6 tys. euro.
Trzynasta edycja konkursu organizowana była w Warszawie pod hasłem Kamienne Skarby Wisły i dotyczyła skweru kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”, stanowiącego część rewitalizowanych bulwarów wiślanych. Zadanie polegało na stworzeniu projektu ekspozycji dla skarbów wyłowionych z dna Wisły, które w czasie potopu szwedzkiego zostały zrabowane, a następnie zatonęły. Konkurs wygrali hiszpańscy architekci Fernando Eiroa, Jorge Garcia Anta i Alberto Seoane Sesar projektem River Gates, który ma być realizowany w najbliższych latach.

www.europan-europe.eu/en/news/e14-topic-productive-cities

www.europan.com.pl

Europan E15 – kolejna edycja prestiżowego konkursu dla młodych Europan to międzynarodowy konkurs dla projektantów poniżej 40 roku życia, który odbywa się pod wspólnym hasłem w kilkudziesięciu europejskich miastach, także w Warszawie. Tegoroczny temat po raz kolejny odnosi się do miast produktywnych.
Europan 14 - wyniki konkursu Tegoroczna edycja europejskiego konkursu, obejmująca ponad 30 miast, odbyła się pod hasłem "Productive city" - przywrócenia wytwórczości miastu. Tym razem w konkursie warszawskim nie przyznano głównej nagrody.
Europan i architektura przyszłości Celem konkursu od zawsze były poszukiwanie niestandardowych rozwiązań i świeżych pomysłów, jednak dla młodych pracowni niemniej istotna jest możliwość wcielenia ich w życie – seminarium towarzyszące wrocławskiej wystawie "Europan – laboratorium architektury" podsumowuje Aleksandra Czupkiewicz.
Europan E13 – co powstanie obok Centrum Nauki Kopernik? Zadanie uczestników ostatniej polskiej edycji Europanu polegało na zaprojektowaniu plenerowej ekspozycji kamieniarskich detali i innych elementów architektonicznych wyłowionych z Wisły w trakcie prac archeologicznych. Tym razem władze Warszawy obiecały zrealizować zwycięską koncepcję.
Europan po raz trzynasty Miasto stołeczne Warszawa ogłasza nową edycję międzynarodowyego konkuru architektonicznego Europan. Tym razem na lokalizację wybrano skwer kpt. Stanisława Skibniewskiego "Cubryny", a tematem będą "Kamienne skarby Wisły" - odnalezione niedawno elementy architektoniczne, które zatonęły kilkaset lat temu, podczas próby transportu przez wojska szwedzkie.
Mies van der Rohe Award 2013: przestrzeń publiczna i drzewo ze stali Cor-Ten Na tzw. krótkiej liście nominacji Mies van der Rohe Award 2013 znalazł się wśród 32 realizacji Plac Pormetxeta w Barakaldo. Autorami projektu są architekci z pracowni architektonicznych Xpiral oraz MTM Arquitectos