Spis treści
- London Design Biennale 2025. Polski Pawilon z medalem
- Ornamenty stworzyli snycerze i snycerki z Zakopanego

i
London Design Biennale 2025. Polski Pawilon z medalem
Hasłem przewodnim tegorocznego London Design Biennale 2025 jest „Surface Reflections”. Zaproponowane przez dyrektora artystycznego wydarzenia - brytyjskiego projektanta i artystę Samuel'a Rossa - odnosi się do złożoności ludzkich doświadczeń. Kuratorzy i twórcy z ponad 40 krajów zostali zaproszeni do refleksji nad tym, w jaki sposób ich osobiste przeżycia wpływają na proces twórczy i kształtują projektowaną przez nich rzeczywistość.
Czytaj także: London Design Biennale 2023. Relacja Marcina Szczeliny
Polski pawilon, zatytułowany „Zapisy czekania”, zdobył medal za najciekawszą interpretację motywu przewodniego Biennale. Za projekt odpowiadają Maciej Siuda, Monika Rosińska i Jakub Gawkowski, którzy w subtelny, a zarazem poruszający sposób przekształcili doświadczenie czekania w materialny, humanistyczny przekaz.
Inspiracją dla pawilonu była tradycja polskich górali, którzy podczas długich okresów samotności i bezruchu ozdabiali przedmioty codziennego użytku misternymi, snycerskimi wzorami. W wystawie ten gest powraca — jako refleksja nad czasem, który nie dla wszystkich płynie równo. Współczesna ornamentyka staje się tu medium opowieści: o nierównościach, wykluczeniu, ale też o ludzkiej potrzebie nadawania znaczenia chwilom pozornej pustki.
Jak czytamy na stronie Biennale:
W centrum instalacji znajduje się monumentalna, drewniana konstrukcja wyrzeźbiona wspólnie przez rzemieślników i uczniów szkół. Każdy segment powierzchni odzwierciedla inne doświadczenie czekania: powolność biurokracji, cichą wytrwałość wobec kryzysów społecznych, rutynową bezruchowość nocnego stróża czy taksówkarza, otępiającą powtarzalność codziennych korków. Te szczegółowe i ekspresyjne rzeźby dokumentują nie tylko upływ czasu, lecz także jego emocjonalne i społeczne wymiary.

i

i
Ornamenty stworzyli snycerze i snycerki z Zakopanego
Nagrodzona instalacja powstała we współpracy ze snycerzami i snycerkami z Zakopanego. Ornamenty stworzyli: Józef Bukowski, Anna Bukowska, Wojciech Bachleda-Dorcarz, Magdalena Bilczewska-Wiśniewska, Jan Kassowski, Michał Kassowski, Szymon Kassowski, Stanisław Kośmiński, Wojciech Łacek, Andrzej Mrowca, Marcin Rząsa, Franciszek Rząsa, a także uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Zespołu Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem.
Czytaj także: Nie jest okazała, a przyciąga turystów z całego świata. Bo pokochał ją wybitny kompozytor. Willa Atma w Zakopanem
Projekt zrealizowano pod auspicjami Instytutu Adama Mickiewicza i współfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt wystawy przygotowała pracownia Macieja Siudy, a identyfikację wizualną stworzył kolektyw Noviki.
