Nagroda Stirlinga, przyznawana od 1996 roku przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA), uznawana jest za najbardziej prestiżową w Wielkiej Brytanii. Otrzymują ją autorzy budynku, który w minionym roku wniósł największy wkład w rozwój architektury. Przy czym projektanci muszą być członkami RIBA, a obiekt zrealizowany na terenie Wielkiej Brytanii. W tym roku wśród nominowanych znaleźli się Waugh Thistleton Architects za cmentarz Bushey w Hertfordshire, Henley Halebrown za Chadwick Hall w Londonie, Jamie Fobert Architects i Evans & Shalev za nowy budynek Tate St Ives w Kornwalii, MUMA za centrum Storey's Field w Cambridge, Niall McLaughlin Architects za The Sultan Nazrin Shah Centre w Oxfordzie oraz Foster + Partners za siedzibę firmy Bloomberg w Londynie. Nagrodę przyznano temu ostatniemu.
Jury uznało, że budynek Fostera to przykład projektu, który trafia się raz na pokolenie, i dzięki któremu możliwe było przesunięcie granic badań i innowacji w architekturze. Kreatywność i nieustępliwość pracowni Foster + Partners w połączeniu ze wsparciem, jakiego projektowi udzielił Bloomberg nie tyle spowodowały podniesienie poprzeczki w obszarze projektowania biurowców i przestrzeni miejskich, ile przebiły się przez sufit – mówił po ogłoszeniu wyników Ben Derbyshire, przewodniczący RIBA. Inwestor chciał, aby budynek był ponadczasowy i dostosowany do potrzeb pracowników, jednak dobór materiałów miał odzwierciedlać kontekst tego miejsca. Dlatego w realizacji wykorzystano duże ilości brązu i kamienia z Derbyshire, a także drewna – czerwonego dębu amerykańskiego. Naszym zadaniem było znalezienie nowego, innowacyjnego sposobu ich użycia – dodawał Michael Jones, architekt prowadzący projekt.
To nie pierwsza Nagroda Stirlinga dla Foster + Partners. W 1998 roku biuro wyróżniono za Imperial War Museum koło Duxford, a w 2004 roku za wieżowiec 30 St Mary Axe w Londynie, znany też jako londyńskie jajo.