Współczesna łódzka kamienica

i

Autor: Departament Planowania i Rozwoju Gospodarczego Biuro Architekta Miasta Łódź

Konkurs studialny

Współczesna kamienica łódzka: trwa trzecia edycja konkursu

2023-08-09 15:14

Biuro Architekta Miasta Łodzi zaprasza do udziału w trzeciej edycji konkursu Współczesna Kamienica Łódzka. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie koncepcji narożnej kamienicy z wykorzystaniem klasycznych zasad kształtowania architektury i współczesnych technologii.

Spis treści

  1. Kontekst
  2. Harmonogram
  3. Termin składania prac

Kontekst

Gwałtowny rozwój przemysłu w Łodzi w XIX wieku wyniósł słabo dotychczasprosperującą osadę rolniczą do grona wielkich europejskich ośrodkówprzemysłowych. Obok skromnej, klasycyzującej architektury z pierwszej połowyXIX wieku i typowego budownictwa osiedli tkackich, wyrosły wielkie zespołyprzemysłowe, połączone z pałacami fabrykanckimi i kontrastujące z nimi założeniakolonii domów robotniczych, a także okazałe kamienice czynszowe. Wybudowanew latach siedemdziesiątych XIX wieku pierwsze kamienice czynszoweo wykształconym układzie przestrzennym stały się najbardziej powszechną formąbudownictwa mieszkaniowego i ukształtowały wygląd Strefy Wielkomiejskiej Łodziw następnych dziesięcioleciach XIX wieku i początkach XX wieku. Układprzestrzenny oraz historyczne podziały parcelacyjne zostały zachowane do dziś,a ponadto znajdują swoje odzwierciedlenie w istniejącej zabudowie co stanowiniezwykłą wartość struktury przestrzennej miasta.

W następstwie wywołanego sprzyjającą koniunkturą gospodarczą, nasilenia ruchu budowlanego w okresie rewolucji przemysłowej oraz nieznacznego stopnia zniszczeń wojennych, Łódź obfituje przede wszystkim w cenne obiekty architektury mieszkaniowej o formach eklektycznych i klasycyzujących, secesyjnych, a także znakomite przykłady modernizmu lat 20. i 30., który potrafił znaleźć własny język nawiązując do historyzujących sąsiadów.

Potrzeba poszukiwania formy łódzkiej kamienicy wpasowującej się w tkankę historycznąoraz nawiązującej do ukształtowanego genius loci, sprowokowała dyskusje nad formami architektonicznymi, którewpisywałyby współczesność w ciąg rozwojowy miasta i zachowały jego unikalnykod genetyczny.

Podstawowym założeniem konkursu jest znalezienie architektonicznegoantidotum na swoiste „zubożenie stylistyczne”.

Harmonogram

14.08.2023 r. – ostateczny termin nadsyłania pytań do Organizatora.

21.08.2023 r. – udzielenie odpowiedzi na pytania osób zainteresowanych Konkursem.

16.10.2023 r. do godz. 16:00 – składanie prac konkursowych.

regulamin

i

Autor: Departament Planowania i Rozwoju Gospodarczego Biuro Architekta Miasta Łódź

Termin składania prac

16.10.2023 r. 

Pytania należy kierować na adres:bam@uml.lodz.pl, wpisując w tytule: KONKURS 2023 „Współczesna Kamienica Łódzka. Edycja III”.

Czytaj też: Muzeum Historii Polski na dzień przed otwarciem. Mamy najnowsze zdjęcia! |